Skocz do zawartości

UR-pytanko


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Bedzie ciężko cokolwiek znaleść, tych karabinów i tak było mało a rejon obrony wybrzeża miał niesamowite braki w wyposażeniu.Wg Tyma Gdynia 1939" w stanie uzbrojenia jest go brak.
Nigdy na tych terenach nie spotkałem się ze śladami po URze, chyba że niemcy posiadali przejete lub swoje kopie naszego kb. ppanc
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co sie na allegro pojawia to tylko magazynki i luski, kilka razy widzialem cale pociski, ale nie byly one na sprzedaz :) tylko byly w magazynku, ktory byl sprzedawany.
poszukaj na forum, niedawno ktos znalazl zamek do ura w idealnym stanie, byly fotki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba nadzieja jest matką... ale kto szuka ten napewno znajdzie, zły rejon wybrałeś tutaj się walczyło czym popadło, kosy na sztorc, saperki, zdezelowane karabiny pierwszo wojenne do których i tak brakło amunicji.Zołnierz dostawał kawał blachy na dzrzewcu i jak zdobył sobie mauzerka podczas szturmu to miał.
Na pozycjach znalezienie polskiej łuski zamiast lebela czy niemieckiej jest sukcesem. Poczytaj troche książek o obronie Gdyni to się przekonasz jakim złomem walczyło wojsko płk. Dąbka i że nawet o URze nie marzyli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha mam jeszcze jedno pytanko nie na temat
polacy mieli karabiny arisaka,
i czy produkowali do niego amunicję i jeśli tak
to może ktoś wie jak wygląda łuska do niego i jak
były sygnowane?
może ktoś ma?
jak tak to proszę aby wrzucił zdjęcie na forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Nie przesadzajcie z tym URem.W muzeach to sie go często nie uświadczy-to fakt. Ale w prywatnych rękach jest wiele egzemplarzy-wykopków.Co do walk na Kępie Oksywskiej to w materiałach źródłowych wyraźnie można znaleźć info o zakopaniu co najmniej jednej sztuki przed kapitulacją Babich Dołów. Za to nigdzie nie spotkałem się z informacją o użyciu go na Oksywiu. Pewnie zakopali go w oryginalnej fabrycznej skrzynce z napisem Urugwaj" i wcale bym się nie zdziwił gdyby nie mieli do niego amunicji. Faktem jest że obrona rejonu Gdyni i Oksywia nawet nie to że była fatalnie przygotowana pod względem materiałowym i taktycznym lecz po prostu wygląda na sabotaż.Przynajmniej ja nie dopuszczam do siebie myśli-nawet jako potomek jednego z obrońców Oksywia-że głupota ludzka mogła zajść tak daleko by np. z założenia planować zaopatrywanie jednostek na Wybrzeżu z magazynów leżących za Korytarzem Pomorskim (magazyny w Toruniu np.). Pozdrawiam i życze sukcesów ponad miarę sił i środków
Słoma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc Panowie niestety mylicie się.W materiałach jest info o tym,że 1 i 2 mps miały ur-y na wyposażeniu. Ponadto była do tego amunicja , Jest ponoć miejsce na kępie oksywskiej gdzie został zakopany ur , lecz jest ( jeśli jest do dzisiaj ) on na głębokości około 2,5 m. ( stanowczo za dużo jak na piszczałkę ) . Ponadto jest drugie miejsce , gdzie kilka lat temu mój kolega znalazł magazynek do ur-a z nabojem w środku a ja sam osobiście w tym sezonie znalazłem ( około 100m dalej ) nabój do ur-a i to ze sladami po próbie załadowania do komory nabojowej ( broń zacięła sie w czasie ladowania ,nabój jako uszkodzony został wyrzucony) tak więc ur- y były bojowo wykorzystywane na kępie oksywskiej co potwierdzają także uczestnicy boju ( polecam wspomnienia!!! ).
pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko,ze ogladalem wlasnie w Gdyni URa w pelnej niemal oksydzie (przytarty na kantach) z drewnem,przechowywanego w okolicach Gdyni od 1939 r.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy ktoś z Was miał kiedyś możliwość zakupu samej komory z zamkiem ? Z moich doświadczeń wnioskuije ze łatwo dostać tylko amunicję do Ura, magazynki i lufy. Reszta jest b. cięzka do trafienia. Chyba że ktoś sobie wykopie całego (a życzę tego każdemu) - pomyślcie jak to fajnie musi na scianie wyglądac :)))))))))))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie