Skocz do zawartości

7TP i Vickers pytania


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Znów pytania:

Jaki jest promień skrętu 7TP i Vickers E?
Jaki był skład pobranej amunicji do 37mm w czołgu 7TP (i Vickers)? Ile p-panc, p-panc smugowej, odlamkowej? Były na ten temat instrukcje?

Już się pytałem o parametry optyki, może ktoś teraz wie jak była?

Jaki był kolor smugacza w amunicji do Boforsa 37mm i Vickersa?

Czy bardzo wydziwiam ;)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam!
Znalazłem dość rozbieżne dane promieni skrętu bo dla vickersa 13 metrów, a dla 7TP 2,5 m
Myslę w związku z tym ,że ten pierwszy może być podany właśnie dla prędkości 6 km/h, a drugi to zwrot a miejscu przy jednej gąsienicy zablokowanej.Natomiast co do optyki to wiem tylko tyle ,że 7 TP był wyposażony w celownik wz.37 CA w wersji teleskopowej i ,a vickers miał celownik lunetowy.Tyle ,że parametrów optycznych szukać ze świecą" ,może bieglejsi w temacie wiedzą coś więcej.
Pozdrawiam
lokfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troche informacji o 7TP:
Czołg 7TP zaprojektowano w biurze studiów państwowych zakładów inżynierii w roku 1933,wzorując się na konstrukcji dwuwieżowego czołgu firmy Vickers E.Podobnie jak pierwowzór pierwsze 7 tp były dwuwieżowe ,uzbrojone tylko w karabiny maszynowe.Napędzane były(jako jedne z pierwszych na świecie),silnikiem wysokosprężonym.Był on umieszczony w przekonstrułowanym kadłubie o wzmocnionym opancerzeniu.Rok 1937 przyniósł poważną modernizację-dwie słabo uzbrojone wieże zastąpiono jedną (projekt firmy bofors) wyposażoną w nowoczesną armatę przeciwpancerną kal.37 mm produkowaną na licencje tejże firmy. W roku 1939 dla lepszego wyważenia wieży dodano w jej tyle niszę,która mogła pomieścić radiostację nadawczoodbiorczą N.2/c o zasięgu 5 km.Sprawdzian bojowy we wrześniu 1939r.dowiódł że 7 tp nie ustępuje wartością bojową niemieckim odpowiednikom-PzKzfw I i PzKzfw II.OK 130 posiadanych przez Wojsko Polskie czołgów 7 tp nie mogło jednak w znaczący sposób zmienić ogromnej dysproporcji sił, mimo szeregu zwycięskich starć, w jakich wozy te uczestniczyły.

długość 4880 mm
szerokość 2430 mm
wysokość 2300 mm
załoga 3 osoby
ciężar 9,9 t
prędkość max po drodze 37 km/godz
zasięg 150 km
pokonywanie wzniesień do 35 stopni
kąty ostrzału: poziomego 360 stopni
pionowo +20 stopni -10 stopni
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja mam pytanie do speców.

Czy aby wieże z 7TP dw nie były aby odzyskane" z naszych Vickersów które w tym czasie modernizowano do standartu jednowieżowego?
Nurtuje mnei to od dawna, ale nie znalazłem żadnych konkretów w publikacjach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę ponudzę statystyką . Z całej zakupionej serii 38 sztuk Vickersa przebudowano na jednowieżowe 22 sztuki.Pozostałe wieże mogły pochodzić z serii 12 czołgów, które zostały (podobno)przywiezione w częściach do montażu,a których nigdy nie zmontowano.Zaś siódemek w wersji dwuwieżowej wyprodukowano prawdopodobnie 38,bądż 40 sztuk (pierwsze zamówienie z 1935 roku opiewało na 22 wozy dwuwieżowe, zaś drugie na 16, badź 18 sztuk jednowieżowych ,lecz ze względu na opóźnienia Boforsa wyprodukowano je jako dwuwieżowe)Wynika więc z tego,że brakuje
nam czterech,bądż sześciu kompletów wież z Vickersa. Być może pochodziły z czołgów już uszkodzonych, bądż z zapasów. Vickersy przebudowano w 1934roku ,zaś pierwsze seryjne siódemki" wyprodukowano w 1935 roku, co potwierdza nijako tezę postawioną przez Szanownych Kolegów.
Pozdrawiam!
lokfan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Wieze pochodzily z Vickersow. W czasie kiedy wyprodukowano pierwsze serie siodemek" nie bylo jeszcze gotowej wiezy z Boforsem. W tym czasie Vickersy byly juz wysluzone i nadawaly sie na zlom (nie wszystkie oczywiscie, te w miare sprawne pojechaly nawet na wojne). Byl wiec nowy czolg, nie bylo nowych wiez. To bylo rozwiazanie tymczasowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie