Skocz do zawartości

7TP i Vickers pytania


mietek

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Znów pytania:

Jaki jest promień skrętu 7TP i Vickers E?
Jaki był skład pobranej amunicji do 37mm w czołgu 7TP (i Vickers)? Ile p-panc, p-panc smugowej, odlamkowej? Były na ten temat instrukcje?

Już się pytałem o parametry optyki, może ktoś teraz wie jak była?

Jaki był kolor smugacza w amunicji do Boforsa 37mm i Vickersa?

Czy bardzo wydziwiam ;)?
  • 2 weeks later...
Napisano
Witam!
Znalazłem dość rozbieżne dane promieni skrętu bo dla vickersa 13 metrów, a dla 7TP 2,5 m
Myslę w związku z tym ,że ten pierwszy może być podany właśnie dla prędkości 6 km/h, a drugi to zwrot a miejscu przy jednej gąsienicy zablokowanej.Natomiast co do optyki to wiem tylko tyle ,że 7 TP był wyposażony w celownik wz.37 CA w wersji teleskopowej i ,a vickers miał celownik lunetowy.Tyle ,że parametrów optycznych szukać ze świecą" ,może bieglejsi w temacie wiedzą coś więcej.
Pozdrawiam
lokfan
Napisano
Dzięki za odpowiedź :)
Cieszę się iż ktoś pomógł :)
Czyli z optyką kiepsko :( nie wiadomo jakie mogło być powiększenie, kąt widzenia.....szkoda.
Napisano
Tak w samej rzeczy ,bo innej w Polsce nie ma (przynajmniej jak na razie) , ale kto wie, może kiedyś ktoś trafi!
Pozdrawiam!
lokfan
Napisano
troche informacji o 7TP:
Czołg 7TP zaprojektowano w biurze studiów państwowych zakładów inżynierii w roku 1933,wzorując się na konstrukcji dwuwieżowego czołgu firmy Vickers E.Podobnie jak pierwowzór pierwsze 7 tp były dwuwieżowe ,uzbrojone tylko w karabiny maszynowe.Napędzane były(jako jedne z pierwszych na świecie),silnikiem wysokosprężonym.Był on umieszczony w przekonstrułowanym kadłubie o wzmocnionym opancerzeniu.Rok 1937 przyniósł poważną modernizację-dwie słabo uzbrojone wieże zastąpiono jedną (projekt firmy bofors) wyposażoną w nowoczesną armatę przeciwpancerną kal.37 mm produkowaną na licencje tejże firmy. W roku 1939 dla lepszego wyważenia wieży dodano w jej tyle niszę,która mogła pomieścić radiostację nadawczoodbiorczą N.2/c o zasięgu 5 km.Sprawdzian bojowy we wrześniu 1939r.dowiódł że 7 tp nie ustępuje wartością bojową niemieckim odpowiednikom-PzKzfw I i PzKzfw II.OK 130 posiadanych przez Wojsko Polskie czołgów 7 tp nie mogło jednak w znaczący sposób zmienić ogromnej dysproporcji sił, mimo szeregu zwycięskich starć, w jakich wozy te uczestniczyły.

długość 4880 mm
szerokość 2430 mm
wysokość 2300 mm
załoga 3 osoby
ciężar 9,9 t
prędkość max po drodze 37 km/godz
zasięg 150 km
pokonywanie wzniesień do 35 stopni
kąty ostrzału: poziomego 360 stopni
pionowo +20 stopni -10 stopni
pzdr
Napisano
No to ja mam pytanie do speców.

Czy aby wieże z 7TP dw nie były aby odzyskane" z naszych Vickersów które w tym czasie modernizowano do standartu jednowieżowego?
Nurtuje mnei to od dawna, ale nie znalazłem żadnych konkretów w publikacjach.
Napisano
witam
mi się wydaję że nie, wzorowali się na konstrukcji dwuwieżowego Vickersa E
przy budowie 7 tp, różnią się karabinami maszynowymi ,i małymi szczegułami te wieżyczki

pzdr
Napisano
Polsmol:
do budowy 7TP w wariancie dwuwieżowym na pewno wykorzystano wieże zdjęte z Vickersów. Co do różnic, to pewnie zmieniono jarzma, dodano kominki wentylacyjne etc.

Pozdrawiam,

jotes
Napisano
Trochę ponudzę statystyką . Z całej zakupionej serii 38 sztuk Vickersa przebudowano na jednowieżowe 22 sztuki.Pozostałe wieże mogły pochodzić z serii 12 czołgów, które zostały (podobno)przywiezione w częściach do montażu,a których nigdy nie zmontowano.Zaś siódemek w wersji dwuwieżowej wyprodukowano prawdopodobnie 38,bądż 40 sztuk (pierwsze zamówienie z 1935 roku opiewało na 22 wozy dwuwieżowe, zaś drugie na 16, badź 18 sztuk jednowieżowych ,lecz ze względu na opóźnienia Boforsa wyprodukowano je jako dwuwieżowe)Wynika więc z tego,że brakuje
nam czterech,bądż sześciu kompletów wież z Vickersa. Być może pochodziły z czołgów już uszkodzonych, bądż z zapasów. Vickersy przebudowano w 1934roku ,zaś pierwsze seryjne siódemki" wyprodukowano w 1935 roku, co potwierdza nijako tezę postawioną przez Szanownych Kolegów.
Pozdrawiam!
lokfan
Napisano
Dokladnie. Wieze pochodzily z Vickersow. W czasie kiedy wyprodukowano pierwsze serie siodemek" nie bylo jeszcze gotowej wiezy z Boforsem. W tym czasie Vickersy byly juz wysluzone i nadawaly sie na zlom (nie wszystkie oczywiscie, te w miare sprawne pojechaly nawet na wojne). Byl wiec nowy czolg, nie bylo nowych wiez. To bylo rozwiazanie tymczasowe.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie