Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Zbrozlo

Czechosłowackie działa ppanc w niemieckich rękach.

Recommended Posts

Witam. Od dłuższego czasu poszukuję w internecie informacji i zdjęć działek 37mm i 47mm czeskiej produkcji (Praga?). Niestety nic ciekawego do tej pory nie znalazłem. Czy używane przez Niemców w Panzerjagerach działo 4,7cm było wcześniej uzywane jako zwykłe działko ppanc w armii czechosłowackiej? Tzn. chodzi mi o to, czy było to zwykłe działo na kołach i z tarczą, czy tez było tylko i wyłacznie w postaci montowanego uzbrojenia na podwoziu Pz. I ? Znalazłem tylko 2 zdjęcia z żołnierzami Wehrmachtu używającymi czeskiego działka, ale wydaje mi się, że jest to działko 37mm. Podobno działka 47mm były na wyposażeniu niemieckich oddziałów broniących w 1942 r. Dieppe. Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje i materiały ikonograficzne lub linki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To z Pzj I było na podwoziu kołowym, poza tym Niemcy używali całą masę 47 mm fortecznych, więcej w książce Ceskoslovensky pevnostni 4 cm kanon vz. 35 a jeho osudy", V. Kupka (red.), Dvur Kralove nad Labem 2003.

Acha, armata to Skoda Pilzno, nie Praga !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dla jasności:

A5 - armata ppanc 47mm dla wojsk polowych

A6 - armata forteczna ppanc. 47 mm

A9, A11 - armata czołgowa 47 mm

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jest nieco na ten temat w jakims numerze Nowej Techniki Wojskowej.
Fotki podeślę na maila.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dzieki za odzew i garść wiadomości bibliograficznych. Zdjęcia na maila przypadkowo skasowałem, więc prosiłbym jeszcze raz o przesłanie, o ile nie nadużywam cierpliwości.

Share this post


Link to post
Share on other sites×
×
  • Create New...

Important Information