Jump to content

Co to za przyrząd???


Grzesio

Recommended Posts

To dalmierz artyleryjski, sądząc po rozmiarach zapewne pd jakiegos stanowiska stałego. Przed II wojną podobne robili dla Polski Francuzi we współpracy z PZO.
pozdro
berthie
Link to comment
Share on other sites

Witam!
Jest to napewno dalmierz altyleryjski tylko bez pancerza.
Może być z flakbaterii ale także może to być okrętowy, ciężko znaleźć skale odniesienia ale może to być nawet 10,5 metrowy.
Załanczam zdjęcie dalmierza z Helskiego BASa 152mm który jest podobno wzorowany na niemieckim, posiadał NRDowską optyke Karla Zeissa

Link to comment
Share on other sites

AAAAA!!! Czy ktoś czyta moje wypowiedzi??? :-)))
Przecież ja wiem do czego to służy, tylko chodzi mi konkretnie o TYP i KRAJ.
Nie jest to sam dalmierz artyleryjski, bo dalmierz stał sobie po prostu na trójnożnej podstawie, a to jest przelicznik artyleryjski sprzężony z dalmierzem.
Parę uwag: cały ciężki flak, od 8,8 cm włącznie w górę funkcjował z tymi samymi przelicznikami na głównym stanowisku dowodzenia, w czasie wojny najczęściej Kdo.Ger. 40, rzadziej Kdo.Ger. 36 plus Kdo.Hi.Ger. 35 na stanowisku pomocniczym. Standardowym dalmierzem był czterometrowy Em 4m R (H) 34, 36 lub Em 4m R 40, wolnostojący w przypadku Kdo.Hi.Ger - wszystko to było łatwo przewoźne, dalmierze na Kfz. 74 a Kdo.Ger. 40 nawet tylko na Sd.Anh. 52. Kriegsmarine czasami używało dla flaku dalmierzy sześciometrowych, umieszczonych także w kopułach, czy raczej maskach.
Ogólny wygląd problematycznego urządzenia jest podobny do Kdo.Ger. 40 (n.b. zdjęcie podpisane było właśnie jako wz. 40), ale nic poza tym - nie jest to ani Kdo.Ger. 40, ani żaden z niemieckich dalmierzy, bliżej mu do ruskiego D-ja, ale to też chyba nie to. Co do bazy dalmierza - wygląda może nawet na 6 m, choć trudno powiedzieć na ile jest to wrażenie powodowane przez jego stosunkowo małą grubość, ja obstawiam 4-6 m.
Link to comment
Share on other sites

Właśnie widzę:-(((
Myślałem, że tekst Czy ktoś z Was potrafi zidentyfikować przedstawiony na zdjęciu przyrząd centralny baterii plot" jest wystarczająco jednoznaczny?

Mam fotki dalmierzy solo, naprawdę nic szczególnego :-), po prostu dalmierz na niskim trójnogu z kolumną centralną. Zeskanuję jutro i podeślę, albo wsadzę na Forum.

A propos - jeszcze ciekawszy aspekt, to kwestia użycia dalmierza i Kdo.Ger. 36 albo 40 osobno - bo tak podobno było w

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information