Skocz do zawartości

Czyszczenie łuski mosiężnej-problem


P.Siemieńczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem. Otóż zamierzam wyczyscić dwie mosiężne łuski artyleryjskie. Mam jednak pewien problem. Nie wiem jak to zrobić. Próbowałem papierem ściernym. Szło nieźle, lecz goły" mosiądz ukazał się tylko miejscami. Resztę pokrywa jakiś dziwny, różowo-brązowy osad(patrz zdjęcie). Papierem jakoś nie idzie, chyba że pociera się nim nieco mocniej, lecz i to niewiele daje.Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,napewno będziesz wiedział ile czasu moczyć nie ma na to reguły,musisz obserwować,co jakiś czas płukać pod bieżącą wodą i sprawdzać miękką metalową szczoteczką najlepiej miedzianą .najszybsze efekty daje moczenie w fosolu,potem w elektrolicie a najdłużej w kwasku,musisz troszkę poesperymentować uważaj fosol jest żrący-można go kupić w sklepach chemicznych,pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o mechaniczne czyszczenie łusek to polecił bym druciak do mucia garów np. łuski do mausera które czyściłem chemicznie mają mało widoczne sygnatury a gdy wyczyściłem druciakiem tym z cieniutkich paseczków, efekt jest niezły nie są może jak te z fabryki ale ładnie błyszczą i mają ponad 60 letnią patynkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam
To czerwone zabarwienie to tlenki miedzi trzeba je wytrawić. Przygotuj roztwór o składzie:

1. Kwas siarkowy stężony H2SO4 55 cm3
2. Kwas azotowy stężony HNO3 54 cm3
3. Chlorek sodowy (sól kamienna) NaCI 15 g

Teraz musisz zachować dużą ostrożność, bo operujesz dwoma stężonymi i bardzo żrącymi kwasami.
Kąpiel o podanym składzie nie tylko usuwa tlenki, ale ponadto wybłyszcza i rozjaśnia trawiony przedmiot. Kąpiel w roztworze trawiącym musi trwać bardzo krótko, dosłownie 4-6 sekund, gdyż w przeciwnym razie powierzchnia silnie zmatowieje. Zaraz płukaj wodą. Tym roztworem można czyścić miedź, mosiądz, brąz.
Pozdrawiam Bel.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie