Skocz do zawartości
  • 0

Ale pocisk....!!!


searcher

Pytanie

Witam wszystkich.Ostatnio wpadł mi w ręce taki oto suwenirek...Na pewno nikt od tak sobie go nie wytoczył.Widać,że przedmiot wymagał trochę pomyślunku..Mam na myśli ząbkowane obwódki i delikatne szlaczki na głównym korpusie.Na początku myślałem,że to zapalniczka na benzynę..ale tam nie ma żadnego kamienia ani nic takiego...Zatem:
CO TO JEST..???
Wszystkim z góry dziękuję
Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda ewidentnie na zapalniczkę, mam kilka bardzo podobnych ale fakt ze powinien być kamień, może są ślady po urwanym mocowaniu kamienia? Albo po prostu działała jako lampaka (wewnątrz wata z benzyną czy oliwą a w metalowej tulejce knot). Nic innego nie przychodzi mi do głowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ostatnie, a przy okazji szukania zapalniczek znalazłem jeszcze polski guzik z okresu miedzywojennego, kilka odznaczeń, opatrunek osobisty z 1939 i troche łusek do kałacha. Warto przetrząsnąć szufladę.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o fabrykę warszawską, która robiła takie zapalniczki to był to na pewno Norblin. Tam pracował ktoś z mojej rodziny i z tąd mam kilka takich zapalniczek. Pewnie rzemieślnicy też wykonywali podobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.Ostatnio wpadł mi w ręce taki oto suwenirek...Na pewno nikt od tak sobie go nie wytoczył.Widać,że przedmiot wymagał trochę pomyślunku..Mam na myśli ząbkowane obwódki i delikatne szlaczki na głównym korpusie.Na początku myślałem,że to zapalniczka na benzynę..ale tam nie ma żadnego kamienia ani nic takiego...Zatem:
CO TO JEST..???
Wszystkim z góry dziękuję
Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres międzywojenny,moja zapalniczka ostała się po dziadku,
pracowniku firmy Pocisk w latach 27-39. Element nr3 wydaje mi się że to właśnie nie do końca obrobiony element kółka
do krzesania iskry-żeby mieć pewność proponowałbym porównać średnicę wewnętrzną elementu z średnicą kamyka do zapalniczek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie