Skocz do zawartości

Ostatnie znaleziska bieszczadzkie


pająk

Rekomendowane odpowiedzi

Efekt ostatniego wypadu (4 godziny łażenia z wykrywką, pobojowisko I i II wojny).
1. klamra austriacka z dużym fragmentem pasa (wyrzucona podczas pogłębiania okopu podczas II wojny, nie z nieboszczyka),
1. 2 łuski od rakietnicy niemieckiej,
2. saperka rosyjska z fragmentem drewna,
3. 7,5 kg amunicji (Mannlicher, Mosin, PPSz)
4. kilkanaście łusek plot
5. zaślepka do granatu F1 (znaleziona przypadkiem na uczęszczanej drodze)
6. 3 rozerwane łuski od radzieckiej armatki przeciwpancernej
7. coś - umieszczam w dziale identyfikacja
Poza tym:
- 5 szt. amunicji przeciwpancernej - nie potrafię określić typu, zakopaliśmy głębiej. Kumple twierdzili że nie ma zapalników tylko zaślepki, ale wolę sprawdzić w literaturze,
- rosyjski granat moździerzowy w bardzo ladnym stanie - został na miejscu nietknięty (miał uszkodzony zapalnik)
- sporo różnego żelastwa, którego nie braliśmy.
Na fotce parę sztuk z wypadu, część wstępnie oczyszczona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamra wygląda jakby była platerowana - jakaś paradna? Nie znam się na tym, zazwyczaj znajduję klamry całe spatynowane na zielono, może to rodzaj gleby powoduje że postać korozji jest inna.
Dwa naboje do Mosina pochodzą z okopu sadysty" - mają odwrotnie włożone pociski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... nie bardzo mam ochotę, bo teren prawie dziewiczy, mało kopane. Pociski ppanc znaleźliśmy położone bezpośrednio na ziemi, przykryte tylko mchem, który narósł na nich od wojny. Powiem tylko tyle, że miejsce jest obok szlaku turystycznego, ale na tyle zarośnięte, że nikt przez 90 lat nie dostrzegł kilkunastu naboi od Mosina, które leżały na wierzchu dosłownie 4 metry od szlaku. Ja byłem w szoku, bo takie coś widziałem pierwszy raz - zupełnie inaczej wygląda niż amunicja wykopana i zostawiona przez poprzednich poszukiwaczy. Cały teren jest dosyć rozległy, większej części nie sprawdziliśmy... A jestem przekonany, że sporo sprzętu tam leży.
Mała podpowiedź: poszukaj w zwykłych przewodnikach po Bieszczadach miejsc gdzie była I i II wojna. Wiem, że jest ich sporo, ale my właśnie w taki sposób trafiliśmy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście powyższa odpowiedź jest do J :)
Frozzer: mam w domu taki nabój w ładnym stanie, zobaczę co jest w środku - może kartka z nazwiskiem? Te z Bieszczad są zniszczone, trudno powiedzieć czemu miały służyć, ale były tylko w jednym okopie - 3 sztuki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja też trafiłem kiedyś na pozycjach I wojennych kilka sztuk mosinków z odwrotnie wsadzonymi czubkami. po przewierceniu 2 z nich okazało się, że nie maja one prochu, do głowy mi nie przyszło,że moga one byc formą niesmiertelników - dzisiaj sprawdzę je w środku- może cośik mają - jakąś karteczke lub cos w tym stylu. Domysł Frozzera jest bardzo ciekawy - to by wyjaśniało brak prochu.
pozdr. Wons.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, nie będę sprawdzał. Próbowałem delikatnnie wyciągnąć nabój kombinerkami, ale nie poszedł po dobroci, a nie chcę zniszczyć eksponatu. Pomyślę nad inną metodą. W środku coś się przesypuje, nie ma tego dużo, na pewno proch jest wysypany - może zostały jego resztki lub pozostałości po kartce. Poszukam kogoś z rentgenem i prześwietlę przy okazji.
Może przesadzam, ale naprawdę szkoda mi go niszczyć, inne mam skorodowane co widać na zdjęciach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem używano mosinó z odwrotnie wsadzonym pociskiem jako prymitywna odmianę dum-dum" .Taki pocisk chociaż mało celny,na bliska odległosć wyrywał w plecach delikwenta dziurę wielkosci talerza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli splonka nie jewts zbita to eni wycioagajcie czubkow, resztki prochu na pewno zniszczyly karteczke
jednak kolega wyciagnal czubek z jednego, co mial splonke zbita i byla kartka, jednak nic sie nei dalo odczytac
wszystkie luski z niezbita splonka nie mialy karteczek, ani prochu, mysle ze sie nei zachowaly

u nas t ow miare pospolite znalezisko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie