Jump to content

Polski produkt znany i ceniony


Guest iancurtis

Recommended Posts

A jednak!
Ostatnio wymieniałem dośc intensywnie informacje na temat rozwoju konstrukcji i przemysłu lotniczego na początku lat trzydziestych XX wieku.

I czego się dowiaduję ?

W 1934 roku najszybszym, i najsilniej uzbrojonym samolotem na świecie był PZL P 24, dzieło polskich inzynierów, samolot stanowiący wyposażenie eskadr myśliwskich w Bułgarii, Grecji, Rumunii, i Turcji.

Szkoda, że koleś nie wiedział, że jestem Polakiem.
A ja głupi twierdziłem, iż wówczas do czołówki światowej należał Hawker Fury, i Fairey Fox.

Tak na marginesie: PZL P 24 to produkt dośc dobrze znany w świecie, trochę mniej PZL P 43, ale już o Łosiu to chyba nikt na świecie nie słyszał. Dziwne....
Link to comment
Share on other sites

Raczej nie można tak powiedzieć że o Łosiu nikt nie słyszał skoro był na miedzynarodowej wystawie lotniczej w Paryżu, roku nie pomnę, nie wspominając o tym że służyl przez lata Rumunom a Niemcy pokazywali go na wystawie sprzętu zdobycznego w Berlinie.. No ale to mała dygresja.
Link to comment
Share on other sites

Ja bazuję na informacjach, które otrzymuję na maila i na forach dyskusyjnych. Świetna rzecz, można wiele informacji zweryfikować, i uzupełnić.

Niestety, wiedza na temat polskiego uzbrojenia jest niewielka, czy może fragmentaryczna.

Kiedyś otrzymałem dużego maila z Niemczech na temat walk powietrznych we wrześniu 1939 roku. Wedle tych informacji wyposażeniem polskich eskadr myśliwskich były wówczas PZL P 24, rozpoznawczych i bombowych PZL P 43,poprawnie jednak opisano Lublina R-XIII i RWD-14 Czaplę !

W wykazie jednostek bojowych był natomiast taki błąd, że wszystkie eskadry myśliwskie z 2 pułku lotniczego w Krakowie /tj. obok 123 także 121, i 122 eskadra/ włączone zostały w skład Brygady Pościgowej, a 24 eskadrę rozxpoznawczą potraktowano jako jednostkę odwodową.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information