Skocz do zawartości

Twierdza Głogów 1945


past

Rekomendowane odpowiedzi

Co do stacjonowania Grossdeutschland na terenie Lubińskiego lotniska to prawda. Ale część jednostek wycofujących sie z pod Góry Śląskiej przechodziły przez rejon Lubińskiego lasu i zostały tam rozbite, tylko że duża część tych jednostek wycofywała się w kierunku Polkowic i pod Polkowicami stanęła,(z braku paliwa) kolumna zmechanizowana(Ponoć duża) (Gross też tam był( wychodzą z ziemi odznaczenia GD grossdeutschland))i tam została doszczętnie zlikwidowana.
Po rozmowie z miejscowymi ludźmi pamiętają oni bardzo dużo niemieckich poległych żołnierzy na naprawdę małym terenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje dużej wiedzy i ciekawej dyskusji.Widze że historie twierdzy trzeba pisać na nowo. Też interesuje się tym tematem, może napiszecie coś o umocnieniach, których jeszcze troche jest Głogowie. A tak przy okazji, może coś wiecie o przeznaczeniu nie istniejących już bunkrów, przy drodze wylotowej do Wschowy na przeciwko salonu Opla, tuż pod skarpą działek. Pamiętam je jako rozbite obiekty.
Lucjan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Lucjana:
Dzięki za gratulacje :)
Nie istniejące unkry" na terenie oraz koło serwisu Opla to obiekt fortyfikacyjny noszący nazwę BRUCKENKOPF",czyli Przyczółek Mostowy".Został doszczętnie zniszczony w czasie walk o miasto w 1945 roku w wyniku bombardowań lotniczych oraz ostrzału z broni rakietowej,czyli katiusz".Był to największy fort w Głogowie przerastający kilkakrotnie rozmiarami zarówno OBERREDOUTE" czy też STERN FORT".Resztki rozebrano po wojnie,środkiem poprowadzono drogę,a bokami ogródki pracownicze,a teraz jeszcze salon i kilka innych rzeczy.
Dołączam kilka zdjęć.Pierwsze przedstawia BRUCKENKOPF" na mapie jeszcze z 1856 roku.Drugie to ten sam obiekt na kartce pocztowej prawdopodobnie już z okresu wojny albo niedługo przed nią,gdyż na masztach powiewają flagi ze swastyką.Trzecie zdjęcie,lotnicze,zostało wykonane przez Luftwaffe 7 lutego 1945 czyli na kilka dni przed okrążeniem miasta.Opisałem na nim najważniejsze obiekty.Polecam odwiedzenie tego pod nazwą LUNETTE AM SCHLOSS SEE".Zachował się w doskonałym stanie,gdyż ominęły go walki,a do roku 1997 był użytkowany przez wojsko.

pozdrowienia

LEWY


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, zdjęcia są świetne, zwłaszcza to lotnicze. Forcie Schloss See byłem właśnie w tym roku, przynajmniej on się zachował. Odwiedziłem też rotunde Malakoff, ale się zawiodłem bo kilkanaście lat wcześniej w otworach strzelniczych były jeszcze skamieniałe worki cementu jeszcze z wojny, a teraz otwory są zamurowane.
Lucjan.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie