Skocz do zawartości

Zagadka pancerna


Grendel

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 51
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Napisano
40M Nimrod.Nie za wiele ich zbudowano - niewiele ponad setke, o ile dobrze pamietam.
Pytanie, ktore mnie dreczy - czy Wegrzy mieli licencje na produkcje Boforsow 40mm?Bo jesli nie, to prawdopodobnie uzbroili je w ex-polskie.
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
O ile pamiętam, mieli - ale nie mam w tej chwili źródeł do potwierdzenia. Zresztą, zmodyfikowane działka 40mm Boforsa montowali też w Toldi IIa i Turan I.
Napisano
Węgrzy produkowali je na licencji w zakładach MAVAG
tu link :http://www.wwiitechpubs.info/barrack/inf-svenska/aa-sve-40mm-bofors/aa-sve-40mm-bofors-br.html
poz Slaw 100
  • 3 weeks later...
Napisano
Tiaaa.Widzialem - sliczny 39M Csaba.Swoja droga - wegierskie nakrycia glowy sa rownie sliczne - i to nie tylko furazerki wygladajace jak z CK czasow, ale zwlaszcza kepi(???hmmm...czako???sam nie wiem) zandarmerii.Dla mnie bomba!
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
Blisko, ale chyba jednak nie to :-)

(a SU-45 zdaje się nie istniał poza kilkoma prototypami, pomimo, że uparcie wstawiano go do serii gier Steel Panthers)
Napisano
To, Michal...To.
Jesli sylwetka jest ta sama, podwozie to samo, ksztalt i umiejscowienie wlazow to samo, to w czym lezy roznica?Uzbrojenia niestety nie widac.
Nie wim ile ich zrobiono, ale nie za wiele.Co ciekawe - rozne zrodla podaja rozne okresy produkcji i miejsca uzycia...Jedne mowia o latach 1938-39 i Wojnie Zimowej(nie jestem jednak pewny), inne o 1941-42 i uzyciu np. w Stalingradzie.Konwersja jest mocno - ze tak powiem - desperacka.U Milsom'a jest tylko jedno zdjecie.Te znane wszystkim, wiec nie bede go skanowal (jakosc fatalna).
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
A swoją drogą zbudowanie repliki nie byłoby trudne, bo masa spycharek bazujących a oko" na tym samym ciągniku jeździ jeszcze po Polsce w charakterystycznym czerwonym kolorze ;)
Napisano
On Ci!
SU-45 (czy jak go tam bolszewicy zwali...).
Byl jeszcze SU-57/1 (w odroznieniu od SU-57/2 czyli amerykanskiego T-48 z Lend-Lease'u).Zwyczajnie opancerzony ciagnik artyleryjski Komsomolec z armata p-panc. 57mm na dachu kabiny.Ciekawe jak ja wzmocnili?Chcialbym zobaczyc zdjecia loza.
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
Jesli chodzi o budowe repliki, to wydaje mi sie , ze to co, jak mowisz do tej pory jezdzi bazuje na podwoziu Stalinca, a nie Komsomolca.Roznica w zawieszeniach wielka.
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
Hmmm...Juz nie pamietam.Od cholery lat minelo odkad ostatni raz te ustrojstwa widzialem.Teraz raczej rozpoznaje Caterpillary, czy Kuboty(w wiekszosci zolte z obu firm), a i tez niekoniecznie, bo na szczescie w budownictwie nie pracowalem zbyt dlugo...;o)
Ale jakos wydaje mi sie, ze te bolszewickie traktory maja bardziej klasyczne zawieszenia ciagnikowe niz mial Komsomolec.
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
Jak znajdę zdjęcie lub spotkam na ulicy, to zamieszczę. Fakt, że na budowach w dużych miastach coraz trudniej je spotkać, ale na prowincji jest tego jeszcze cała masa. Zresztą na identyfikacji ciągle przewijają się ogniwa od tego wynalazku" :)
Napisano
Jeden z nich jest nawet do dzis wbetonowany w fundament jednej z wielkich budow epoki gierkowskiej - na dwa dni przed oddaniem lawy fundamentu pomiedzy szalunki wpadl ciagnik.Ot - wypadek.Wpadl.Nie bylo czasu na rozbiorke szalunku i wyciaganie.Trzeba bylo lac beton, bo polecialyby premie...No i ciagnik komisyjnie skasowano - przeciez sie zepsul i byl nie do naprawienia, a fundament wylano.
Sam widzialem.
Kiedys ktos sie zdziwi w czasie rozbiorki.
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
Kto wie?Moze stac sie i tak.Miedzywojenne ciagniki osiagaja dzis na rynku kolekcjonerskim ceny porownywalne do aut z tamtego okresu.Kiedys widzialem katalog z aukcji, na ktorej Bulldog'a w stanie magazynowym wyceniono podobnie do Mercedesa w zblizonym wieku i stanie.Pewnie dlatego, ze jednak Mercedesow zachowalo sie wiecej.
Pozdrowienia
Grendel
Napisano
Otóż, to nie przebudowany Komsomolec, tylko STZ-3 (czasami Komsomolec był zresztą błędnie oznaczany STZ-3). Opancerzona wersja była opracowana w 1941 na zawodzie ChPZ w Charkowie z udziałem specjalistów z NATI i otrzymała oznaczenie ChTZ-16 (XT3-16 pa russki). Zbudowano zapewne ok. 50-60 w ChPZ i być może do 30 w STZ.

Link: http://armor.kiev.ua/Tanks/WWII/tractor/bronetr3.html

Zdjecia zwykłego STZ-3 są tutaj: http://rkkaww2.armchairgeneral.com/galleries/auxiliary_vehicles_2.htm

Przy okazji, ładna stronka o STZ-5 - http://www.autogallery.org.ru/m/stz5.htm - zwłaszcza zdjęcie STZ-5 i RSO, szkoda, że tak małe.

Żeby zamknąć temat, te radzieckie traktory na budowach to dety", czyli głównie DT-54 (http://www.autogallery.org.ru/k/t/dt54.jpg) i faktycznie podwozie maą bardzo sposobne do zrobienia repliki.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie