Skocz do zawartości

Stalag II B Hammerstein - Czarne k. Szczecinka


marecki.

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
hehe to nie sa zadne podziemia tylko zbiorniki wodne p.poż. o pojemnosci 65000litrów a to wymurowane obok było miejscem na pompe całosc słuzyła jako hydrant w razie pozaru magazynów z amunicja które miesciły sie wokół ,, bunkrów ,, czy jak wy to nazywacie ,, podziemii,, niektórzy tworza jakies bzdurne teorie ze niby nawet tam sa korytaze które łacza sie pod obozem. xD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

laboga przeczytałem z nudów cały temat bo i tak niczego nowego bym sie nie dowiedział ale niektóre głupie teorie trzeba obalic mianowicie:
cmentarz- nie pochowano tam tylko włochów i rosjanów tylko kazdego jenca który umarł z głodu z powodu chorób zakaznych czy tez został zameczony lub zastrzelony a w obozie przebywali polacy amerykanie włosi brytyjczycy łotysze dunczycy norwegowie holendrzy czesi słowacy hiszpanie francuzi belgowie i pewnie jeszcze inni których guzików nie odnalazłem
kolejna sprawa-szubienica- to był dzwig i tylko dzwig a ze jest swiadek który widział haki to tylko widział haki a mianowicie kołowrotki do lin a ze wieszali to sam sobie ubzdurał nie byłoby czasu na wieszanie jenców za duza ceremonia na cały obóz i za wysoki obiekt na szubienice( dzwig ten miał wysokosc 20-letnich sosen a szerokosc około 5 metrów całosc to taka wysoka betonowa bramka z dwoma kółkami u góry :P
tablica z mosiadzu - tego to jeszcze nie słyszałem xD nigdy nie było zadnej tablicy z mosiadzu!!! ta tablica co jest teraz jest z granitu i jest druga w całym zywocie pomnika wczesniejsza była z płyty takiej jak sa robine schody w blokach -takie z białymi kamyczkami :P i tekst był mniejwiecej ten sam.
a ten drut kolczasty to nie pamiątki po obozie tylko po cwiczeniach szkółki wojskowej które sie odbywaja do dzisiaj najwieksze nasilenie cwiczen wojskowych było w latach 70-tych kiedy to zołnierzy potrafili w nocy zbudzic i zrobic w ciagu nocy stan wojenny :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...
  • 1 month later...
  • 9 months later...
  • 1 year later...
widziałem kiedyś w Czarnym kamień z wyrytą na nim mapą , było to za stadionem jak szło się do lasu
kamień był spory i stał po lewej stronie drogi z Czarnego i zarastały już go drzewka
o kamieniu tym wspomina nawet Zbigniew Nienacki w Księdze Strachu
czy mógłby ktoś zrobić jego fotkę i wkleić we forum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie