Skocz do zawartości

A oto moje wczorajsze znalezisko!!!!!


Tominew

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!
Do Tominewa - gratuluję, piekne znalezisko z 1939 r. Czy cała skrzynia zawiera naboje typu SC do broni maszynowej? Czy mają zieloną obwódkę wokół spłonki? Czy wszystko zachowało się w paczkach? W jakiej okolicy to wyszło z ziemii? Kto walczył w tym rejonie? Oczywiście nie oczekuję podania dokładniejszej lokalizacji.
Pozdrawiam:-)
SZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj SZZ!!!!Z góry dzięki za gratulacje!!! Wiec tak:
Skrzynia była pełna po brzegi nie otwierana wogóle, paczki były poukładane 4 na 3 w 7 warstwach. Wokół spłonek kolor zielony.Rok produkcji 1933.Skrzynka w całości była cynkowa włożona w drewnianą skrzynke otwieraną od góry. Znaleziona została na pozycjach 20 dywizji piechoty, więcej nie mogę ujawnić bo teren jest jeszcze nie przeszukany i bede tam powracał. Pozdrawiam wszystkich.

P.S. Aha i mam jeszcze pytanko co do przeznaczenia tej skrzynki. To znaczy chodzi mi czy ona była do ckm, rkm,u, czy też do zwykłego karabinu? No i czy w takich skrzynkach wogóle były łódki do mausera?Jak myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC, szpiczasty ciezki, to amunicja do KM. Znalazles cala polska konserwe" amunicyjna.Ze wzgledu na ocynkowana blache, paczki zachowaly sie idealnie.Bylem kiedys swiadkiem znalezienia identycznej skrzyni na srodku lesnej drogi.Pewnie spadla z taborow w kaluze, rozjezdzona kolmai taborowych wozow i tak juz zostala.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniając informację DTH o wiedzę nabytą dzięki uprzejmości Ja dodam, że nabój typu SC od zwykłego naboju karabinowego (spłonka otoczona czarną obwódką) różnił się dłuższym i cięższym pociskiem i większym ładunkiem prochowym. Były jeszcze naboje przeciwpancerne (obwódka bodaj czerwona), pancerno-świetlne (obwódka niebieska i niebiesko lub czarno malowana końcówka pocisku) i chyba jeszcze zapalające.
Oznaczenia te były zapożyczone od Niemców, co potwierdza m.in. znalezisko znajomego z lasu w okolicy Warszawy - niemiecka amunicja pancerno-świetlna z 1944 r. w mosiężnych łuskach!!!
Jeżeli się mylę - proszę lepiej zorientowanych o sprostowanie.
Pozdrawiam,
SZZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć Maxikasek!!! Co do tych jak twierdzisz zatyczek to nie są bakielitowe tylko z mosiądzu!!!! No i wydaje mi się że raczej nie są to zatyczki, może ktoś wie z was co to jest? No i jeszcze prożba o rozpoznanie tej blaszki i monety!!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

zatyczki" to zapalniki od niemieckiego pierwszowojennego
granatu, nie pamietam dokladnie jakiego wzoru;

znalezisko skrzyni b. ciekawe,
ze swojej strony moge polecic komentarz
do podobnego znaleziska;

http://www.poszukiwanieskarbow.com/Forum/viewtopic.php?t=5781

pozdrawiam
marti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam.
atyczki" to zapalniki do pruskich granatów. Powinny być jeszcze druciane pętelki-zawleczki. Zresztą popatrzcie http://allegro.pl/show_item.php?item=29629455
Grant wygladał jak F1 tyle tylko, że był kulisty.
Kiedyś znalazłem stronę z pierwszowojennym uzbrojeniem i zgubiłem. Może ktoś ją zna i poda namiary...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie