Jump to content

Głupie pytanie


Guest zielony

Recommended Posts

Czytając o niemieckich fortyfikacjach z ostatniej wojny często napotykałem na słowo ,,tobruk''. Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć, co to było? Jakiś szczególny rodzaj bunkra, kopuły pancernej...? Czy ma to jakiś związek z twierdzą Tobruk?
Bardzo proszę o info.


Link to comment
Share on other sites

Niewielki schron bojowy na jeden km umieszczony na obrotnicy w otwartym od góry stanowisku. Obrazowo - tobruk wygląda jak prostopadłościenny żelbetowy klocek całkowicie zagłębiony w ziemi (jakieś 3x4 m w rzucie?) z okrągłą dziurą przy jednym z końców (jak właz do kanału). W bocznej dłuższej ścianie wykonane jest wejście z rowem dobiegowym. Km obsługiwany był przez celowniczego z celownikiem peryskopowym, który nie musiał więc wychylać się na zewnątrz. Tobruki były budowane masowo jako wzmocnienia fortyfikacji polowych, jako stanowiska blokujące ulice (np. w centrum Warszawy) itd., często nawet przubudowywano je do schronów biernych.
Link to comment
Share on other sites

Cześć słuchaj stary a mógłbyś mi narysować malutki szkic bo chyba to moje znalezisko w 100% odpowiada twojemu opisowi(a może posiadasz jakieś zdjęcie jak by co to rzuć mi to na e-maila bardzo proszę e-mail romo@poczta.onet.pl
Link to comment
Share on other sites

A związek z twierdzą Tobruk jest taki, że - jak mówią źródła - podobny typ bunkra był używany przez Włochów pod Tobrukiem. Rozwiązanie to skopiowali Niemcy i zastosowali je w kilku wersjach i dziesiątkach tysięcy egzemplarzy w całej europie. W każdym razie wśród Aliantów przyjęła się nazwa obruk".
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information