Skocz do zawartości
  • 0

medale i odznaczenia po II Korpusie ...


bolas

Pytanie

I kolejna zgaduj zgadula - mam do zidentyfikowania kilka paciorkow i swiecidelek ... nie znam sie na tym zupelnie wiec prosilbym szanownych kolegow o odpowiedz na ponizsze pytania:
- co to za medal/ozdnaczenie/... ?
- za co sie go dostawalo ?

Na pierwszy rzut oka laika widze tu krzyz walecznych 1920, krzyz cassino, jakies brytyjskie odz. za II ws., odnznake pamiatkowa jakiegos oddzialo 5KDP" (czyzby 5 Karpacka DP? ...), odznake radiotelegrafisty (czy moze telegrafisty ...) i jakies inne ... mala pomoc: wszystko po zolnierzu II Korpusu ... z gory dziekuje za pomoc. NIestety nie mam mozliwosci zrobienia lepszych zdjec. Pozostale przedmioty na kolejnych zdjeciach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

acha, co do 5 KDP - 5 Kresowa Dywizja Piechoty.

Sformowana w 1941 roku w ramach Armii Polskiej wZSRR. Po przejściu do Iranu z 5 i 6 Dywizji Piechoty utworzono 5 Kresową Dywizję Piechoty, którą włączono w skład 2 Korpusu Polskiego.

Dowódcy: gen. bryg. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, gen. bryg. Zygmunt Szyszko-Bohusz, gen bryg. Nikodem Sulik.

Pozdrawiam
VRILL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejna zgaduj zgadula - mam do zidentyfikowania kilka paciorkow i swiecidelek ... nie znam sie na tym zupelnie wiec prosilbym szanownych kolegow o odpowiedz na ponizsze pytania:
- co to za medal/ozdnaczenie/... ?
- za co sie go dostawalo ?

Na pierwszy rzut oka laika widze tu krzyz walecznych 1920, krzyz cassino, jakies brytyjskie odz. za II ws., odnznake pamiatkowa jakiegos oddzialo 5KDP" (czyzby 5 Karpacka DP? ...), odznake radiotelegrafisty (czy moze telegrafisty ...) i jakies inne ... mala pomoc: wszystko po zolnierzu II Korpusu ... z gory dziekuje za pomoc. NIestety nie mam mozliwosci zrobienia lepszych zdjec. Pozostale przedmioty na kolejnych zdjeciach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,postaram się coś pomóc.
- odznaka rozpoznawcza dowództwa AWP i oddziałów pozadywizyjnych(stosowana od grudnia 1942,póżniejdowództwa 2 KP i oddziałów pozadywizyjnych,następnie jako oznaka ogólna dla wszystkich żołnierzy 2 KP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny zestawik
na froto nr 1 od lewej: Krzyż Walecznych ( nadany na zachodzie ) ,Krzyż pamiatkowy Monte Cassino,Star 1939-45( brytyjskie ) , Defence Medal,( brytyjskie) Star Itali(brytyjskie), odznaki pamiatkowa 5 KDP i Znak Łączności(ustanowiony w 1937 roku nadawanie kontynuowano na zachodzie)
fota nr 2 chyba pocztówka pamiątkowa wydana we Włoszech
od lewej : Star Africa(btytyjski) medal SPK( tak odczytałem )czyli medal pamiątkowy Stowarzyszenia Polskich Kombatantów,
Medal Polska Swemu Obroncy "czyli Medal Wojska , Odznaka pamiątkowa 2 Korpusi ostatni medal brytyjski za wojne 1939-45.
naszywki masz opisane wczesniej
poz slaw 100
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie chlopaki za odpowiedz ... dodam tylko ze zolnierz ten zaczal z Andersem u ruskich w 1941 roku i pozniej wraz z nim caly szlak chyba zaliczyl (przynajmniej rodzina tak twierdzi ...)

Jeszcze pytanko co oznacza odznaka rozpoznawcza dowództwa AWP " - co to jest to AWP ? Armia Wojska Polskiego ? Bo mam jakies zacmienie umyslu ... :)

Czym sie rozni Krzyz Walecznych nadawany na Zachodzie od przedwojennego ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno ... moze to glupio zabrzmi ale czy ta %Karpacka DP to jednostka uformowana juz po Wrzesniu czy ma to jakis zwiazek z przedwojenna. Bo tez nie wiem. Kojarzy mi sie tylko ze 11 DP zwano Karpacka ... ale o 5 nie slyszalem takiego okrelenia ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie