Jump to content

wieża z Pantery


Guest Deathwatch

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply
ciekawe znalezisko znana jest jeszcze jedna jest to wieza specjalnie dla umocnien rozni sie tym ze nie ma wiezyczki dowodcy tylko okragly wlaz i grobszy strop
spotkalem sie ze ten egzemplaz ma nei typowy system wentylacji?????????
dodatkowo ustawiona byla na schronie drewnianym normalnie na betonowym lub betonowo pncernym (pudelkoz blach pancernych)

szczeze odradzam artykol w odkrywcy zamieszczony w wydaniu z pazdziernika badz litopada zeszlego roku
Link to comment
Share on other sites

cóż, yoony, obawiam się, że sie mylisz, tym bardziej, że artykuł autorstwa Marcina Pałki, ps. Powers, mówił o odkryciu i wydobyciu wieży, al nie o technicznych aspektach po co dlaczego i w ogóle. Więc, ja rozumiem yoony, że dla ciebie Panther ponad wszystko, ale czasami trzeba doczytac. Po prostu.
Link to comment
Share on other sites

Dla wszystkich zajmujących się wieżą: jest chwilowo w Czarnem do piaskowania i malowania, wojsko chce ją włączyć do tworzonego skansenu militarnego-planowana lokalizacja: koszary na W. Polskiego. Bez obaw - wieża jest własnością Muzeum Narodowego w Szczecinie i są osoby, które dopilnują, żeby została w Szczecinie. Pozdrowienia dl wszystkich
Link to comment
Share on other sites

Z tego co widze na w/w zdjeciach, nie wydaje mi sie, ze jest to czterdziestokalibrowa KwK 40 z Pz Kpfw IV, a najnormalniejsza w swiecie siedemdziesieciokalibrowa KwK 42.Montowano je w Panterach Ausf D i Ausf A.Hamulec wylotowy byl jak mi sie wydaje identyczny (czwarty typ od KwK 40).
Link to comment
Share on other sites

do ciezkiej >>>>>>>
to jes panter turm a nie wieza zdjeta z czolgu ma standardowa armate jest uszkodzony oporopowrotnik dlatego jest jakby7 krutsza co do 88 to sie zastanowcie zanim bzdury powtorzycie srednica!!!!!!!!!!!!!!!chyba ze wszystko bylo z gumy????????????????
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze moze troche wykrzykników!! I nie bede sie zastanawial bo czytalem juz o tegio typu punktach oporu- na ogól uzbrajano je w wieze od panter i dziala od Tygrysów ! A srednice jarzma da sie powiekszyc- pila naprzyklad!!
Link to comment
Share on other sites

Czołem wszystkim,

Sorry że się wtrącam, ale czy jest szansa na ustalenie wersji zeznań" w sprawie działa tego Pantherturma? 75 czy 88? Faktycznie, czytałem gdzieś o zainstalowaniu w Szczecnie działa 88mm, ale wydaje się to raczej mało prawdopodobne. Wieże musiały być robione fabrycznie, nie wyobrażam sobie genialnego szczecińskiego rusznikarza który z kilku wraków pospawł sobie pantherturm.

Czy sa gdzieś dostępne fotki tej wieży od góry? Z istniejących zdjęć nie można wywnioskować czy to wieża forteczna czy standardowa.

pozdro
Link to comment
Share on other sites

:)))
Przecież o instalowaniu 88 w wieży Panther Krupp zaczął myśleć - jeśli mnie pamięc nie myli - dopiero pod koniec 44 roku, w dodatku zdaje się do Schmallturmów. I na myśleniu się skończyło. Czyżby jakiś kowal był lepszy?
Poważnie - lufa jest ponad wszelka wtpliwość standardowa - przynajmniej dla mnie.
Link to comment
Share on other sites

Poza tym to jest normalny Regelbau 687, bez wieżyczki dowódcy, bo gdyby była, na dostępnych w sieci zdjęciach byłoby albo ją widać, albo zostawiałaby przynajmniej ślady.
Pozdr
Wojtek
Link to comment
Share on other sites

Wg mnie lufa jest jak najbardziej standard 7,5cm KwK.Nie wiem czego tu się doszukiwać dziwnego.Miałem w ręce fotki robione tuż po przyjeździe saperów na miejsce.Lufa była jednak nieco wygięta.Poza tym amunicja znaleziona przez saperów przy wieży to także 7,5cm.Co do dziwnych spraw to nie pasowała mi jedynie blacha pancerna pod wieżą.A właściwie jej resztki.Z takim czymś faktycznie jeszcze się nie zetknąłem.W źródłach jest mowa o montowaniu wieź na bunkrach betonowych na dzisiejszej zachodniej granicy Polski ale wspomina się w nich o Kostrzyniu a nie Szczecinie o ile pamiętam.Chodziło chyba o 3 wieże z tym że jest sprawą sporną czy je w ogóle zainstalowano.I prosz ludzie nie wypisujcie bajek o działach 8,8cm w wieżach od Pantehera.Chyba nie zauważyliście że dla zwiększenia kalibru dział ppanc w czołgach musiano kilka lat prowadzić pracę badawcze nad nowymi typami nośników tych dział a nie po prostu wymieniono" je w wieżach na większe.Zdajecie sobię sprawę jaka jest proporcja wagi i wielkości części działa 7,5 do 8,8cm?No, chyba że mieliście na myśli zainstalowanie w wieży od Panthery broni 8,8cm ale...Panzerschrecka ;)
Pozdrawiam
Słoma
Link to comment
Share on other sites

ta 88 wziela sie najprawdopodobniej z przeswiadczenia ze niemcy urzywali tylko tygrysow tak samo jak to ze w kazdym jeziorze lezy tyrgys
najpierw wykopali chalulec wylotowy wiec z godnie z powyzszym mogl to byc tylko chalulec tygrysa czyli 88 mm
tak podano w prasie i stad cale nie porozumienie
a mamy tu normalna panterowska 75
na zdjeciach na stronie sensacji mozna stwierdzic ze panter turm po 2 rzeczach grubszy dach 40mm (wyraznie widac prog wystajacy ponad boki )wobec standardowych 20 mm w czolgach
nie wiem czy sie otworza
http://www.tvp.pl/sensacjexxw/klub/tematy/pantera/images/14.jpg
http://www.tvp.pl/sensacjexxw/klub/tematy/pantera/images/15.jpg

pozatym nie widac sladu po wiezyczce ani na wraku ani na ziemii a wlaz gorny tak jak tylny zostal najprawdopodbniej wyrwany wybuchem
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information