Skocz do zawartości
  • 0

dwa naboje - prośba o pomoc w identyfikacji


Mecenas

Pytanie

Witajcie! Mam prośbę o pomoc w identyfikacji dwóch łusek, które dostałem od kolegi. Obydwie zostały wykopane w miejscowości Śmiłowice koło Katowic gdzie we wrześniu 1939 roky toczyły się dość ciężkie walki prowadzone m.in przez bataliony obrony narodowej. Przystąpię zatem do ich opisu.

Pierwsza łuska:
to jest w zasadzie Mauser 7,92mm z pociskiem tępołukowym (tak się chyba nazywa ten typ). Proszę o pomoc w odczytaniu oznaczeń na denku: na godzinach 9, 12 i 3 jest gwiazdka a na godzinie 6 litera H. Sektory przedzielone są kreską.

Druga łuska:
O tej nic nie wiem, pierwszy raz taki typ widzę. Kaliber 6,5mm, pocisk tępołukowy. Ciekawy jest płaszcz tego pocisku: ma prawie taki sam kolor jak łuska jednak nieco bardziej wpadający w złoty, bardzo cienki płaszcz. Denko łuski też jest dość ciekawe. Oznaczenia znajdują się we wgłębionym pierścieniu" wokół spłonki. Na godzinie 12 mamy coś takiego: R.M. (kropki są w połowie wysokości liter), na godzinie 6: B-44.

Możecie coś mi powiedzieć na temat tych nabojów? Będę niezmiernie wdzieczny za każdą pomoc czy wskazówki gdzie szukać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie