
Borsuk13
-
Zawartość
259 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Odpowiedzi dodane przez Borsuk13
-
-
-
Dwie motorówki Policji Wodnej zostały zmobilizowane do Flotylli Wiślanej w sierpniu 1920 roku. Otrzymały numery 1 i 6.
Pierwsza z nich to jednostka o oznaczeniu L. 1, długości 8 m i szerokości 2 m. Silnik Koppel (numer fabryczny 766) mial moc 18 KM, co pozwalało na jazdę z prędkością 12 km/godz. Druga, potocznie nazywana Szaron (od producenta silnika), miała 7,5 m długości i 1,7 m szerokości. Silnik francuskiej firmy Charonne (nr 15606) miał moc 22 KM, która pozwala na osiągnięcie prędkości 19 km/godz. Pierwsza z motorówek została uzbrojona w 2 ckm-y Maxim, druga miała tylko jeden taki karabin. -
2 hours ago, formoza58 napisał:
Żywot " Hetmana Żółkiewskiego" zakończył się bodaj 9 września, bardzo z dala od domniemanego miejsca znalezienia ww. wraku. Czy na podstwie tej tabliczki, stwierdzono jednoznacznie, że to "Hetman Żółkiewsk"i?. Czy są inne niepodważalne dowody?
To był statek Baonu Mostowego (bud. 1886 r., Warszawa, stocznia Fajansa), a nie Oddziału Wydzielonego rzeki Wisły. Sztabowy statek tego Oddziału nazywał się ŻÓŁKIEWSKI i był dawnym rosyjskim statkiem służbowym NAREW (bud. 1881 r., Elbląg)
-
44 minutes ago, beny napisał:
"nurek Artur Sobczak znalazł tabliczkę znamionową, która nie pozostawia wątpliwości, że jest to Żółkiewski."
Ja to rozumiem ze na tabliczce pada nazwa jednostki. Jesli nie, watpliwosci byc musza. Miejmy nadzieje ze pojawi sie wiecej informacji.Mamy: M. Fajans, 1887 r., 10 atm., No. 67; Warschau, N.W.Ü.E.10 cm.
Gdzie HETMAN ŻÓŁKIEWSKI lub HENRYK (poprzednia nazwa)?
Te dane pasują do HENRYKA (choć ówczesna prasa mówi o budowie w 1886 roku) i SOKRATESA (późniejsza WARTA). WARTA została zatopiona pod twierdzą Modlin w sierpniu 1915 roku.
Wątpliwości są!
-
10 hours ago, beny napisał:
Nie wiem czy bylo, jaram sie Panowie, oby udalo sie kiedys wydobycie.
https://www.gospodarkamorska.pl/w-narwii-w-modlinie-odkryto-wrak-holownika-marynarki-wojennej-hetman-zolkiewski-81072A skąd taka pewność, ze to HETMAN ŻÓŁKIEWSKI?
Chyląc czoła przed technicznymi dokonaniami grupy nurków uważam, że tak jednoznaczna identyfikacja statku jest przedwczesna. W tym miejscu, w sierpniu 1915 roku, zatopiono wiele innych statków, w tym WARTĘ Fajansów. Tabliczka znamionowa kotła, znaleziona na wraku nie identyfikuje go jednoznacznie.Znając dogłębnie historię statku HENRYK widzę kilka luk w przytoczonym artykule. Jest też kilka pytań. Czy na statku wojskowym mógł znajdować się kocioł zbudowany ponad 50 lat temu? Normalna żywotność kotłów to około 30 lat, czyli bardziej prawdopodobne, że znaleziony statek zatonął podczas pierwszej wojny światowej.
-
On 5.09.2024 o 11:34, formoza58 napisał:
Wyporność - 13 t, długość- 13,5 m, szerokość- 3,0 m, wysokość burty - 0,85 m, zanurzenie - 0,45 m, uzbrojenie - wieżyczka „Ursus”, opancerzenie - 10-12 mm, prędkość- 12 km/godz. (silnik benzynowy), zasięg - 360 km, wyposażenie - łódź o długości 4,5 m, desant - 60 żołnierzy.
-
BAŁTYK
Zbudowany w 1913 roku dla magistratu miasta Neuenburg (obecnie Nowe nad Wisłą), nosił nazwę tego miasta, długość 19,5 m, moc maszyny parowej 90 KM. Po wojnie własność magistratu miasta Nowe i takaż nazwa. W marcu 1920 roku kupiony przez Polskie Towarzystwo Żeglugowe „Bałtyk”, Sp. z o. o. (jednym z udziałowców był gen. Roja), nazwany BAŁTYK. Odstąpiony bezpłatnie DSM (w roku 1920) przez właścicieli i wcielony do Flotylli Wiślanej. Był uzbrojony w 2 karabiny maszynowe, dowódcą był bosman Witkowiecki, a potem bosm. Filipkowski (od kwietnia 1921 roku). Zwrócony 1 sierpnia 1921 roku, leżał i niszczał w porcie toruńskim do 1923 roku, kiedy kupił go Ludwik Szymański. Ostatnia nazwa (w latach 50. XX wieku) to SZCZUPAK.
-
-
Na lądzie prawdopodobnie GEDANJA, na wodzie nie wiadomo. M. 52 już nie było wtedy w Pucku, więc pewnie to ta sama motorówka (innej kandydatury nie ma!).
-
Ten trzeci ptaszek to ORP RYBITWA. „Mewa” i „ Rybitwa” odróżniają się trochę („Mewa” bardziej) od pozostałych okręcików (nie mówię o opaskach na kominach, nazwach na burcie lub rufie, czy skrótach nazw na burcie).
-
-
-
-
Spośród kilkunastu polskich motorówek, które mogły cumować w Pucku w latach 1921-1922 tylko 6 miało długość powyżej 10 metrów. Były to M. 51 (dł. 16,0 m, kadłub drewniany), M. 52 (20,0 m, met.), M. 54 (13,7 m, drew.), M. 55 (16,0 m, drew.), GEDANJA (13,7 m, met.), barkasa motorowa (13,7 m, ?).
W grę mogą wchodzić tylko: M. 52, GEDANJA i barkasa.
Widziałem zdjęcie, prawdopodobnie GEDANII, gdzie motorówka wyglądała zupełnie inaczej. RYBKA na zdjęciu też wygląda inaczej.
-
I jeszcze jedno. Barkasa nurkowa nie była jednostką motorowo-żaglową (jak pisze w zamieszczonym referacie p. Białas). Taką motorówką była M. 53.
-
14 hours ago, K20 napisał:
To chyba chodzi o tą "motorówkę".
Ta ma kadłub drewniany, a rzekoma M. 52 metalowy.
To może być ten 13-metrowy barkas (ale niekoniecznie), który — według pana Białasa — nie został kupiony (co nie jest prawdą). Jednak został, w czerwcu 1920 roku, za sumę 68 tysięcy marek niemieckich. Trafił do służby cywilnej, być może to późniejsza RYBKA (miała jednak długość 15 m) Urzędu Marynarki Handlowej. -
-
On 6.10.2023 o 08:16, Sedco Express napisał:
,Czy to może ten kuter ? Opisany jako "motorówka strażnicza [!] lotnictwa morskiego - z lat 20. XX w." Raczej tylko motorowa.
Porównanie z jachtem zbudowanym w Pucku wykazuje pewne cechy wspólne:
- taka sama dziobnica
- wielkość jednostki taka sama (lub mocno zbliżona)
- dach pokładówki identyczny
- linia wodnicy na tym samym poziomie
- malowanie kadłuba (część podwodna) takie same
Nasuwają się się pytania - Jacht powstał po przebudowie tej motorówki czy była ona wzorem dla budowy nowej jednostki ?
Nie, to motorówka WICHER, M.53 był kutrem żaglowo-motorowym. Nie widziałem zdjęcia.
-
On 30.09.2023 o 15:40, Sedco Express napisał:
Ktokolwiek wie... ?
Jacht wzorowany na słynnym jolu gaflowym (bezan lugrowy) "Spray", na którym Joshua Slocum w latach 1895-98 jako pierwszy samotny żeglarz opłynął kulę ziemską.
Zbudowany w warsztatach Lotnictwa Morskiego (ex BLM) w Pucku - lato 1922 r.
Jaka była nazwa jachtu i jego losy ?
Niestety nie można odczytać napisów na tablicy przy burcie jednostki.
W 1922 roku lotnictwo morskie dostało kuter strażniczy (żaglowo-motorowy) M.53 bez silnika. Może posłużył do budowy tego jachtu?
-
-
3 hours ago, formoza58 napisał:
Statek austriackiej Flotylli Rzecznej, późniejszy " Nadwiślanin".
Zawsze nazywał się NADWIŚLANIN, od rekwizycji w Niepołomicach (4 sierpnia 1914 roku) do przejęcia przez kapitana Nawrockiego (listopad 1918 r.).
Poniżej karta statku z dokumentów k. u. k. Wieichselflottille.
-
3 hours ago, K20 napisał:
Fińska wiki, podaje październik 1923, autora zdjęcia i zbiory z którego pochodzi.
Dziękuję za uzupełnienie. Wydaje się, że w opisie pomylono datę roczną, według mnie chodzi o rok 1922.
W artykułach o kanonierkach napisanych przez M. Twardowskiego i J. Bartelskiego wymienione są wizyty kanonierek w Finlandii:
1921 — w kwietniu KP przywiózł do Åbo załogę GH (dochodzi teraz wizyta w maju);
1922 — w październiku KP i GH zawinęły do Helsinek, wróciły 9.10, GH przeszedł od razu do rezerwy;
1923 — była planowana wizyta w Helsinkach w drugiej połowie lipca, KP zakończył kampanię czynną 15 września;
1924 — wizyta KP i GH w Helsinkach, dodatkowo KP przywiózł Delegatów na międzynarodową konferencję w Helsinkach;
1926 — w budżecie na ten rok zaplanowano wizytę 2 kanonierek w Helsinkach.
W uzupełnieniu do opisu fotografii mogę dodać, że drugim cywilem mógł być poseł RP w Finlandii, Michał Sokolnicki.
-
Poniższe zdjęcie zostało zrobione w Helsinkach 21 maja 1921 roku na pokładzie ORP GENERAŁ HALLER (na lewo od tablicy brak bulaja).
A kto jest na fotografii?
Jak bieda to do Crolicka. Z jego wydatną pomocą ustaliliśmy, że na zdjęciu stoją następujący oficerowie (od lewej): por. mar. Heliodor Laskowski (młodszy oficer GH), oficer brytyjski, oficer ? włoski, kmdr ppor. ? Mieczysław Bereśniewicz (dowódca GH), gen. Kaarlo Edvard Kivekäs (dowódca fińskiej obrony wybrzeża), kmdr ppor. ? Karol Korytowski (dowódca KP), Gustav Johann Toivo von Schoultz (zastępca Kivekäsa, dowódca fińskiej marynarki wojennej), kmdr por. Hugon Pistel (dowódca Dyonu Ćwiczebnego), oficer francuski, płk. Mieczysław Pożerski (attaché wojskowy w Helsinkach), oficer brytyjski, kpt. por. Tadeusz Podjazd-Morgenstern (zastępca dowódcy GH). Wśród dwójki cywilów powinien być wicekonsul w Helsinkach Witold Połoński, który był przy podpisywaniu umowy na budowę kanonierek i rejestrował - w Helsinkach - Komendanta Piłsudskiego jako statek handlowy.
-
Pewnie już było, ale najprawdopodobniej jest to zdjęcie z wizyty kanonierek w Helsinkach w maju 1921 roku. Jak dotychczas w literaturze ta wizyta nie była odnotowana.Proszę zwrócić uwagę na różnice w wyglądzie tylnej ściany nadbudówki. Na ORP KOMENDANT PIŁSUDSKI po lewej stronie tablicy jest okrągły bulaj, którego brak na ORP GENERAŁ HALLER.
A na samej tablicy mamy (dla KP):
N 2091
TOWARZYSTWO AKCYJNE
CRICHTON
WARSZTATY BUDOWY OKRĘTÓW
I MASZYN I FABRYKA LIN
ABO W FINLANDJI nieczytelna data
Dla ORP GENERAŁ HALLER numer zamówienia to 2092, a data może być datą zamówienia (dla KP - 24.01.1917, dla GH - 1.12.1916) lub podniesienia bandery (KP - 29.12.1920, dla GH - 17.04.1921).
Policja Wodna w okresie międzywojnia.
w IIRP - Wojsko Polskie 1918-1939
Napisano
Notatka prasowa z października 1925 roku: