Jump to content

_oderstellung_

Forum members
 • Posts

  18
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

190 profile views

_oderstellung_'s Achievements

1

Reputation

 1. Witam, co oznaczają poszczególne napisy (tak jak na schemacie poglądowym)? 16 to domyślam się rok produkcji tj. 1916, znaczy się pierwszowojenna. Łuska jest mosiężna lub mosiądzowana. Kaliber 7,92x57.
 2. ciekawe ile takich na świecie się ostało. Na pewno nie znam żadnego egzemplarza który by był w Polskich muzeach.
 3. Dla uściślenia, podałem link do wersji srebrnej, lecz z tego co widzę w poście jest wersja brązowa https://www.ma-shops.de/mueller/item.php?id=26344 Tutaj historia samego miasta Herrnhut: https://www.herrnhuter-sterne.de/en/Entstehungsgeschichte.html Postać na awersie to hrabia Nikolaus von Zinzendorf, w 1722 założyciel miasta, a w 1724 fundator "Evangelisches Zinzendorfschule" https://de.wikipedia.org/wiki/Nikolaus_Ludwig_von_Zinzendorf A budynek na rewersie trudno mi było z początku przypisać do czegoś konkretnego, bo nie ma wiele jego zdjęć, nie jest to żaden zamek w Uhyst czy innym Berthelsdorfie jak piszą niektórzy, lecz to: https://oldthing.de/AK-Herrnhut-i-Sa-an-der-Schule-und-Kirche-0040445475 Współcześnie niedawno podjęto się odbudowy zniszczonej części budynku: http://ezsh.de/neubau/der-schulneubau-in-bildern Co prawda od przeciwnej strony ale tak to się ma teraz. Samo miasto Herrnhut leży rzut beretem od granicy z Polską i Czechami, 35km na południowy zachód od Zgorzelca - więc może kiedyś sam odwiedzisz i zobaczysz na żywo, porównując z tym co wybito na medalu. Jak pogooglasz więcej na własną rękę to może znajdziesz jeszcze jakieś ciekawe fakty.
 4. Tym razem tubka po paście, jednak na tyle zjedzona że nie jestem w stanie wywnioskować producenta, lat powstania ani dokładnej zawartości.
 5. pytanie zrozumiałem, odpowiadam - na ten moment jest to kawał złomu. Gdybyś podał chociaż wymiary, miejsce i okoliczności znalezienia to może różni magicy by potrafili to do czegoś przypisać.
 6. https://nummi.ru/zhetony/zheton-svobodnaya-rossiya.-1-marta-1917-g.-svoboda-ravenstvo-i-bratstvo/ tak jak bartee napisał, naprawdę w 90% przypadków wystarczy pogooglać :)
 7. Z pola wylazło tym razem coś co mi wygląda na plombę ołowianą, ale nie mam pojęcia z jakiego może pochodzić okresu (XIX wiek?), ani do czego ta konkretna służyła. Na górze z obu stron "22", niżej nieco nieczytelne napisy (s.f.e i 9 w kółku). Wymiary to około 27mm na 18mm. Potrafi ktoś powiedzieć więcej na ten temat? Teren to dolny śląsk.
 8. https://www.kuenker.de/en/archiv/stueck/234428 medal pamiątkowy na, na ile znam niemiecki, dwusetlecie dawnego budynku wydziału pedagogiki w Herrnhut
 9. Coś więcej wiesz o nim? Na pierwszy rzut oka strzelałbym LWP
 10. jeśli byłoby to naprawdę ze Stuga to magicy z muzeum w Poznaniu by to rozpoznali, spróbuj w tym kierunku
 11. "odrestaurować" to znaczy przywrócić do stanu jezdnego (wyczyszczenie, wymiana smarów, dętek i łańcucha) czy przywrócić do stanu oryginalności? Uprzedzam że to drugie może być ciężkie bądź nieopłacalne - ten egzemplarz wygląda na w miarę kompletny, ale ktoś go bestialsko przefarbował, nawet razem ze sztycą, korbą i plakietkami - więc należy mu się piaskowanie i lakierowanie (potem jeszcze kalkomanie i wzorki z błotników). Obręcze mogą być scentrowane albo przegnite, wtedy trzeba bezwarunkowo wymienić na zdrowe, albo przepleść. Można potraktować zębatki, kierownicę i chromy pastą tempo albo delikatnym papierem ściernym - żeby pozbyć się tych rdzawych nalotów. Renowacji wymaga też na pewno po tylu latach siodełko - niektórzy polecają na starą skórę nasmarować wazeliną, włożyć do piekarnika na pół godziny, a potem dokładnie wytrzeć (w przesuszone pory naciągnie tłuszczu i będzie miękkie i błyszczące, byle nie przedobrzyć). Z częściami zamiennymi nie powinno być problemu - sporo tego w internecie, bo Ural podobnie jak Ukraina mnogo występował w Polsce, plus wala się ich setki po lokalnych złomowiskach czy pchlich targach, a jako że sowieci stosowali najczęściej (poza kolarzówkami) standardowe gwinty i wymiary (jak na epokę w której to produkowali, t.j. np. rozstaw tylnych widełek 122mm, gdzie współcześnie jest to 130) to i w sklepie rowerowym coś się skompletuje, a nie tylko od zdzierców z aledrogo. W kwestii detali i porad stricte rowerowych mogę odesłać na fora rowerowe - tam jest na pęczki znawców konkretnych modeli i części, no i tematów o renowacji konkretnych modeli i części ;) Cuda prawdziwe potrafią zdziałać. No i na koniec - życzę sukcesów!
 12. No właśnie wleci i NIE wyleci - na tym cały myk z tą socjalistyczną wodoszczelnością polegał ;) a rower z tematu faktycznie Ural - lata 70, mocno sfatygowany, w oryginale był najpewniej czarny albo zielony. Konkretów można dojść po numerze ramy.
 13. Witam szanownych forumowiczów, podczas porządkowania śmietniska na poniemieckiej posesji (dolny śląsk) natknąłem się na takie oto przedwojenne szyby (przypominające samochodowe) i butelczynę. Od czego mogą być te szyby i co mogło być w tej butelce (bo obecnie są ino resztki ziemi w której leżała :p)? Jakaś chemia apteczna? Alkohol? Jedyne napisy widać na zdjęciach. Próbowałem się mocować z google ale albo źle wpisuję albo nie istnieje w ich indeksach żadna wzmianka o takiej firmie (cuwena?), a w przypadku flaszki ZPS wyskakuje jakiś spirytus, ale tamte są zupełnie innego kształtu. Zna się ktoś na tym i mógłby pomóc zidentyfikować?
 14. Witam szanownych forumowiczów. Dzisiaj w skibie na polu rzuciły mi się w oczy dwa metalowe przedmioty, jak się okazało łuski (obie ze zbitymi spłonkami więc bezpieczne). Jedna z nich ma średnicę 20mm i 10mm długości, na dnie zatarte napisy (london?), być może od pistoletu sygnałowego? Albo od strzelby? Nie znam się niestety na takich kalibrach. Jest bardzo krucha, po wzięciu do ręki odpadł kawałek rantu. Zaś druga z nich wygląda na karabinową, zbliżoną do sowieckiej 7,62x39mm, jednak coś mi nie pasuje: jej długość to 38mm, średnica otworu na pocisk to ~7,1mm a denka 9mm. Na godzinie dwunastej wybita liczba 38 (rok produkcji? długość?), reszta zatarta. Czy jest możliwa identyfikacja co to była za amunicja, ew. z jakiej broni została wystrzelona? Teren znalezienia to województwo dolnośląskie więc przedmioty mogą mieć związek z działaniami podczas II wojny światowej. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś rozpozna.
×
×
 • Create New...

Important Information