YARD
Użytkownik forum-
Zawartość
2 010 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
1
Ostatnia wygrana YARD w dniu 24 Marzec 2019
Użytkownicy przyznają YARD punkty reputacji!
Ostatnie wizyty
1 799 wyświetleń profilu
YARD's Achievements
5
Reputacja
-
5 stycznia przypadała rocznica wyzwolenia przez Powstańców Wielkopolskich stolicy Kujaw Zachodnich - 𝐈𝐧𝐨𝐰𝐫𝐨𝐜ł𝐚𝐰𝐢𝐚, znanego wówczas oficjalnie jako Hohensalza Z tego powodu Kujawianie w walkach o niepodległość. Profil stowarzyszenia oraz GRH Garnizon Bydgoszcz postanowili uczcić to ważne wydarzenie poprzez inscenizację, nawiązującą do autentycznych wydarzeń z tamtego dnia Wśród zaproszonych grup nie zabrakło także nas, którym to dane było się wcielić w członków grupy ppor. Pawła Cymsa. Współgrając z karabinem maszynowym zdołaliśmy przełamać niemiecki punkt oporu i wziąć szkiebrów do niewoli W dynamicznym pokazie wzięły udział także nasze Panie, które odgrywały rolę pro-polskich wiecowniczek
-
Styczeń obfituje w powstańcze rocznice. Tak oto 11 dnia pierwszego miesiąca roku 1919 4 kompanie 𝐁𝐚𝐭𝐚𝐥𝐢𝐨𝐧𝐮 𝐒́𝐦𝐢𝐠𝐢𝐞𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨 pod dowództwem 𝐩𝐩𝐨𝐫. 𝐁𝐨𝐥𝐞𝐬ł𝐚𝐰𝐚 𝐏ł𝐨́𝐜𝐢𝐞𝐧𝐢𝐚𝐤𝐚 wyruszyły ze swego miasta z odsieczą do Bukówca Górnego, przyłączając się tym samym do Powstania Wielkopolskiego. W równo 106. rocznicę owego wydarzenia, w Śmiglu miało miejsce uroczyste ustawienie tabliczek na grobach uczestników tamtych wydarzeń.
-
Ochotnicza Kompania Wielkopolskia.
temat odpowiedział YARD → na YARD → Grupy rekonstrukcyjne, inscenizacje
-
Jest "nowe" foto z Poznania. Zdjęcie znalezione przez "Projekt Historyczny Posen:": Jak wiadomo, "nowe" zdjęcia przedstawiające walki o Poznań (lub ich pokłosie) są na wagę złota, jednak udało nam się znaleźć w odmętach internetu, wcześniej nieznaną fotografię nawiązującą do bitwy o Poznań. Fotografia jest z kategorii "grubszego kalibru", nie tylko w przenośni, ale również dosłownie - przedstawia bowiem ona pojazd Pancernej Rezerwy Uderzeniowej. Na zdjęciu widzimy jedno z ośmiu dział pancernych, które zostały przechwycone z transportu dla dywizji „Grossdeutschland” na rzecz doraźnie tworzonej jednostki pancernej (Panzerstoss Reserve) w Festung Posen. Ten konkretny egzemplarz to późnej produkcji działo pancerne (Sturmhaubitze 42 Ausf. G ) kalibru 105 mm, co ciekawe, prócz niemieckiego Balkenkreuza na dziale widać również ślady trójkolorowego kamuflażu. Pomimo braku informacji na temat wykonania zdjęcia, udało nam się ustalić, że zostało ono wykonane na ul. Gustawa Potworowskiego (widoczne w tle budynki to Potworowskiego 15 i 17, połączone były były nieistniejącym już murem z arkadami). To konkretne działo najprawdopodobniej wraz z jedną z Panter, wspierało (walczącą w południowej części Odcinka "Zachód") jednostkę Oberleutnanta Roberta Fütterera, która w ostatnich dniach stycznia 1945 roku przebijała się w stronę ul. Głogowskiej i tam też prowadziła działania obronne. W swoich wspomnieniach Fütterer wspomina epizod w którym jedna z maszyn, a konkretnie działo pancerne, zostało wyeliminowane z walki na skutek zasadzki, w której to Polak miał uszkodzić pojazd za pomocą granatnika Panzerfaust. Fotografia datowana jest na marzec 1945 roku, co wydaje się być wiarygodnym, chociażby ze względu na brak śniegu oraz "względny spokój" widoczny na zdjęciu - za działem stoi cywil, a wokół pojazdu widzimy elementy wyposażenia wyjęte z wnętrza Sturmhaubitze 42.
-
I kolejna tabliczka na grobie Powstńca Wielkopolskiego w Kościanie- Jan Gątowski Ur. 22.08.1885 w Witaszycach, zm. 1977 Rodzice: Antoni, Tekla Opis: Po powrocie z wojska niemieckiego był członkiem Rady Robotniczo - Żołnierskiej oraz Rady Ludowej w Kościanie. Jako rusznikarz naprawiał uszkodzone karabiny i sprzęt wojskowy dla powstańców. Zbierał porzucony przez osiedleńców niemieckich sprzęt wojskowy. Posiadany stopień: sierżant, podporucznik mianowany Uchwałą Rady Państwa nr 12.22-0.764 z dnia 22.12.1966 odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym Dowody: przed 1939 r. był ujęty w ewidencji Biura Historycznego DOK VII w Poznaniu jako powstaniec wlkp. pod numerem 21791. Po 1945 r. członek Powiatowego Komitetu Narodowego w Kościanie.
-
W ostatnią sobotę, na zaproszenie Pamięć Powstania Wielkopolskiego towarzyszyliśmy w kolejnej już akcji umieszczania pamiątkowych tabliczek na grobach powstańców wielkopolskich. Tym razem oznaczony został 𝐉𝐚𝐧 𝐆𝐚̨𝐭𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢 oraz 𝐑𝐨𝐦𝐚𝐧 𝐇𝐞𝐧𝐫𝐲𝐤 𝐁𝐚𝐣𝐨𝐧 Rodzice: Feliks, Maria (z d. Stopa) Rodzeństwo: Zofia (1902), Czesław (1904), Władysław (1907), Marianna (1909), Stanisława Ur. 24.01.1900 w Kościanie, zm. 8.03.1934 tamże Opis W listopadzie 1918 wstąpił w szeregi Drużyny Harcerskiej im. Jana Sobieskiego w Kościanie, przemianowanej w grudniu na „Kościańską Rezerwę Skautową”. Brał udział w tajnych zbiórkach wieczornych w lokalu p. Simińskiej i p. Jarczewskiej. W nocy z dnia 29 na 30 grudnia brał udział w brawurowej akcji przejęcia broni i amunicji z niemieckich magazynów w Zakładzie Psychiatrycznym. W następnym dniu przy przejmowaniu poczty i dworca kolejowego. W pierwszych dniach stycznia 1919 wyruszył pod Leszno i walczył z Niemcami pod Pawłowicami i Rydzyną. Pod koniec stycznia pełnił służbę patrolową od Gołanic do Jezierzyc. W Jezierzycach stacjonowała wtedy Kompania Śmigielska. Wcielony do 6 Pułku Strzelców Wielkopolskich pełnił służbę frontową pod Mórkowem, Klonówcem, Włoszakowicami i Poniecem. Wkraczał też z tym pułkiem do Bydgoszczy. Brał udział w wojnie polsko-boszewickiej w 6 PSW (przemianowanym na 60 Pułk Piechoty). Zwolniony z wojska wrócił do Kościana. Należał do założycieli chóru męskiego „Arion”, śpiewał w tym chórze, był też skarbnikiem. Śpiewak i aktor-samouk. Członek Towarzystwa Powstańców 1918/1919 w Kościanie. Zmarł 8.03.1934 w Kościanie w domu rodzinnym, chorował na serce. Pochowany na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie Opracowanie: Tadeusz Krawczyk
-
GRH Tschuff – z FB w: Dybbøl Banke · Sønderborg, Dania Południowa, Dania · Wakacje można spędzić różnie, chociażby 𝐬𝐳𝐭𝐮𝐫𝐦𝐮𝐣𝐚̨𝐜 𝐝𝐮𝐧́𝐬𝐤𝐢 𝐬𝐳𝐚𝐧𝐢𝐞𝐜 Miniony weekend spędziliśmy na terenie Historiecenter Dybbøl Banke, by wziąć udział w wydarzeniu upamiętniającym pruski atak na Dybbøl w 1864 roku Już w piątek nasza 6-osobowa ekipa, z niemałymi przygodami , rozbiła swój namiot. Sobota z kolei była bardzo pracowita - od wspólnych pokazów z armią duńską, tworzenie własnej amunicji, szturm na szaniec z drabinami, kończąc na próbowaniu chleba z tradycyjnym, duńskim brązowym cukrem! Niedziela była czasem pożegnań i moknięcia Z tej drugiej przyczyny, armia duńska mogła jedynie obiecywać rewanż w przyszłym roku Co warto zaznaczyć, codziennie o godzinie 8:00 oraz 20:00 odbywało się uroczyste, oficjalne wywieszenie oraz zdjęcie duńskiej flagi narodowej - nie mogliśmy odmówić sobie obecności na tych nie lada wydarzeniach Oprócz przepięknych zdjęć przywozimy również wiele pięknych wspomnień oraz wspaniałych przygód i anegdot. Siedzenie przy jednym stole z Duńczykami, Anglikami, Niemcami i próba porozumienia się z nimi wszystkimi jednocześnie - bezcenna! Impreza wspaniała, ludzie ją tworzący jeszcze lepsi. Innymi słowy: widzimy się za rok!
-
Kolejny grób Polskiego Weterana został zarejestrowany w Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa @Instytut Pamięci Narodowej jako „Grób Weterana walk o wolność i niepodległość Polski” -. Cmentarrrrz w Koscianie.. Kazimierz Kleinschmidt Urodzony 15,11.1883r w Witkowie data śmierci: 19.8.1972r, miejsce pochówku: Cmentarz Parafialny , Kościan Gmina Kościan rodzice: Franciszek, Anna Kozanecka jednostka: 1 Polowa Kompania Kościańska, 14 Pułk Artylerii Lekkiej, W Wojsku Polskim do 10.1932. stopień: podporucznik mianowany Uchwałą Rady Państwa odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym, zmarł w Śmiglu. "Dnia 1.1.1919 r. ochotniczo wstępuje w szeregi powstańcze i bierze czynny udział w walkach wyzwoleńczych w 14 pułku Artylerii Lekkiej. Ostatnio pełnił służbę zawodową w I Oddziale Służby Uzbrojenia w stopniu chorążego i dnia 31.10.1932 r. przeszedł na emeryturę. W czasie okupacji zapośredniczony przez niemiecki "Arbeitsamt" do pracy jako ślusarz warsztatowy do Powiatowej Kolei w Kościanie. Członek Koła ZBoWiD w Kościanie, wśród kolegów i społeczeństwa poważany i cieszący się zaufaniem."
-
Poznań, Dni Ułana, święto 15 Pułku Ułanów Poznańskich, GRH Tschuff uczestniczyła w mundurach Wojsk Wielkopolskich.
-
Kolejna tabliczka ustawiona na grobie Powstańca Wielkopolskiego, wraz z GRH Tschuff. Powstaniec Wielkopolski Karól Swoboda ur. 2.5.1862. zm. 30.5.1922 Prezes Rady Ludowej w Kościanie. Cmentarz w Kościanie.
-
-
-
-
GRH Tschuff (czyt. "Czuf"), czyli Wielkopolanie - kobiety i mężczyźni - głównie w latach 1914-1921. I film zrealizowany wspólnie z Polask Zbrojna o Powstaniu Wielkopolskim. GRH Tschuff https://youtu.be/9sZu5osDMik?si=XGiJ2NF5PaIqRV04
-
Reko -Bitwa pod Sadową, Czechy lipiec 2022.
temat odpowiedział YARD → na YARD → Grupy rekonstrukcyjne, inscenizacje
Lipiec 2023 r. Tym razem w większym polskim składzie odwiedziliśmy Baterie Mrtvých pod Sadową, by stoczyć krwawą bitwę z armią austriacką w roku 1866 Walka, szlak turystyczny Budnik Travel, micha zapewniona przez "Feldküche Furmaniak" - innymi słowy było niesamowicie! Na pewno pojawimy się tam za rok.