Jump to content

Edmundo

Forum members
 • Posts

  2915
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  15

Posts posted by Edmundo

 1. 5 godzin temu, Jedburgh_Ops napisał:

  Czy ta książka w końcu się ukazała?

  Niestety nie ukazała się i zapewne się nie ukaże, przynajmniej w tejże serii wydawniczej albowiem planowany jest tylko jeszcze jeden tomik z numerem 69. Wielka szkoda ale w tomiku 67 "Umundurowanie Wojsk Wielkopolskich" na stronach 80-81 jest genialna fotografia żołnierzy szkoły podoficerskiej 57 Pułku Piechoty w umundurowaniu amerykańskim czyli furażerki oraz koszule z długimi krawatami. Zresztą cały tomik jest extra dla lubujących się w zagadnieniach mundurowych, polecam.

 2. BF.Cieszyniok i Tomasz70 dobrze piszą, dodam tylko że w latach 50-tych poniemieckich hełmów używała także TOPL a co zalegało w magazynach różnych formacji do lat 70-tych, któż to wie, gdzieś, kiedyś, ktoś (gdzie i co, nie pamiętam) napisał o wielkim remanencie przeprowadzonym właśnie w latach 70-tych kiedy to z magazynów OC "spisano na szrot" sprzęt wojenny w tym między innymi polskie maski pgaz. wz. 24.

 3. Fotografia 1- posterunkowy Policji Państwowej sprzed 1936 r., na naramienniku widoczne litery KG czyli Komenda Główna a w przypadku szeregowych PP oznaczało to przynależność do oddziałów Rezerwy Policji Państwowej czyli ówczesnych zwartych, skoszarowanych pododdziałów prewencji.

  Fotografia 2- posterunkowy PP w umundurowaniu obowiązującym od 1936 r.

  Fotografia 3- jak wyżej czyli  posterunkowy PP w umundurowaniu obowiązującym od 1936 r., na naramienniku widoczna cyfra oznaczająca okręg PP czyli wojewódzką komendę PP, niestety niezbyt czytelna.

 4. 15 godzin temu, formoza58 napisał:

  jako rekrut przed przysięgą , po niepełnym miesiącu, miesiąc przed przysięga dostaliśmy " wyjściowki" ;-) ...

  Tak, zgadzam się,  ale gdzie żeś Pan wychodził albo tylko chodził w tych "wyjściówkach" ? Spokojnie sobie leżały albo wisiały i czekały na swój czas😀

  Pozdro

 5. 14 godzin temu, Sedco Express napisał:

  w pułku lotniczym tylko o to, że w pułku lotniczym była eskadra szkolna i eskadra treningowa. W tych eskadrach szkolenie przechodził personel latający a nie naziemny.

  Pełna zgoda

  9 godzin temu, formoza58 napisał:

  I kolejne zdjęcia z opisem wskazującym na 1 PL.

  "Długie" Mausery, plecaki, łopatki piechoty, rogatywki plus oznaka szkoły podoficerskiej bądź szkoły podchorążych rezerwy widoczna u żołnierza po lewej, tak, tak, to na pewno rekruci lotnictwa😉

  I jeszcze jedno "Ale", mianowicie lotnictwo zgodnie z przepisami mundurowymi z 1936 r. nie użytkowało mundurów khaki a stalowe i to nie tylko wyjściowe ale również polowe (sukienne i letnie)  czy też robocze a rogatywki wz. 37 jak wiadomo były barwy khaki. Ale to tylko takie małe "ale".

  Panowie, z podpisami pod fotografiami różnie bywa, zresztą wiecie o tym.

  14 godzin temu, formoza58 napisał:

  Może się kiedyś okazać , że o tych czasach nie wszystko jeszcze wiemy do końca ;-)

  Oczywiście że tak.

 6. Formoza, "no i git", widać regulaminowe mundury lotnicze wprowadzone w 1936 r. z jednym "Ale", mianowicie rekruci nie otrzymywali od razu mundurów wyjściowych, dyć Pan to chyba pamiętasz ze swojej służby wojskowej (i każdy też) a co mówić o czasach sprzed 1939 r.

 7. 32 minuty temu, Sedco Express napisał:

  Był dywizjon szkolny w składzie dwóch eskadr - szkolnej (!) i treningowej (1.PL Warszawa 1930 r.)

  Hej Sedco, żołnierze na powyższej fotografii są w rogatywkach polowych wz. 37 a więc fota została wykonana pomiędzy 1937-1939 r. I tu jest moja wątpliwość co do tego iż są to żołnierze lotnictwa albowiem lotnictwo nie użytkowało rogatywek polowych wz. 37 (może we wrześniu 1939 r. się trafiło) a berety wprowadzone przepisami mundurowymi z 1936 r. I tylko to chciałem przekazać. Co do szkolenia kontyngentu rekrutów wcielanych do lotnictwa to "zajmował" się tym Batalion Szkolny Lotnictwa stacjonujący w Poznaniu a następnie w Świeciu nad Wisłą, ponadto specjalistów n.p. kierowców - szkoliły bataliony pancerne, łącznościowców- bataliony łączności plus Pułk Radio, elektrotechników- batalion elektrotechniczny a te jednostki były jednostkami "wojsk lądowych" (oczywiście zakładam że wiemy o co chodzi). Nie przeczę iż pułki lotnicze we własnym zakresie szkoliły poborowych ale na pewno nie w eskadrze szkolnej a w tworzonej ad hoc szkolnej kompanii poborowych czy też szkolnej kompanii młodszego rocznika albo szkolnej kompanii nowo wcielonych, jak zwał tak zwał, ale nie w eskadrze szkolnej tudzież treningowej.

  Pozdro

 8. 4 godziny temu, formoza58 napisał:

  Z Allegro.

  Rekruci eskadry szkolnej.

  Czy to na pewno są żołnierze lotnictwa ? Wątpię.

  A i jeszcze co do podpisu to w pułkach lotniczych nie było eskadry szkolnej była eskadra treningowa ale jej zadaniem nie było szkolenie rekrutów.

 9. Panowie proszę się przyjrzeć dokładnie ostatniej z fotografii. Polscy żołnierze pozbawieni oporządzenia i z rękoma w górze wchodzą do rowu, który to na melioracyjny nie wygląda, przy nodze typa z goglami i pistoletem w ręce widać coś jakby trzonek od łopaty a więc o czym to może świadczyć. Wiele wymowna fotografia i dająca do myślenia.

 10. Co do kraju z którego mógłby pochodzić ów hełm to nie mam pojęcia ale na strażacki to raczej nie za bardzo pasuje, strażacki musiał spełniać określone normy nawet w latach 50-tych a ten hełm powyżej to jakiś "szajs", prędzej budowlany, zakładowy, dla "nafciarzy" i z tym ostatnim kolarzy mi się najbardziej.

  P.S. A pasek podpinki to barwą i "krojem" tak mi rodzimym krajem pachnie.

  Pozdro

 11. 13 godzin temu, Spirit of Warsaw napisał:

  Na lewej stronie, moim zdaniem, to jest pil. Janina Dowbor-Muśnicka.

  A miała stopień starszego szeregowca bo jedną belkę ewidentnie widać na naramienniku płaszcza, chyba że to nie jej płaszcz.

 12. Formacja to Allgemeine-SS

  Stopień Untersturmführer z SS-Standarte 8 Niederschlesien (czyli "regionalnego" odpowiednika pułku) z dowództwem w Hirschberg czyli Jeleniej Górze.

  Ne rękawie widoczny szewron honorowy "Starych bojowników" (Ehrenwinkiel für Alte Kämpfer) co nie dziwi bo typ niesie przecież sztandar. Co do roku to widać ryngraf sztandarowego SA i SS wz. 1929 obowiazujący do 1938 r. kiedy to dla SS wprowadzono ryngrafy innego wzoru.

  • Like 1
×
×
 • Create New...

Important Information