Jump to content

hubimohi93

Forum members
 • Posts

  168
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by hubimohi93

 1. Witam, ma kolega w spisie ułana Stanisława Pastusiaka (z całą pewnością z PBK)? Ostatni brat mojej babci opowiedział mi ostatnio, że chował tego żołnierza razem z ojcem. W 1945 został ekshumowany na cmentarz parafialny w Drzycimiu.
 2. Ma kolega jakieś informacje na temat boju 8 psk pod Polednem? Znajomy wspomina mi o bezimiennym grobie żołnierza polskiego w tej miejscowości. Pozdrawiam.
 3. Na tablicy zbiorowej mogily w Drzycimiu znajduje sie taka informacja.
 4. Moze kolega dodac, ze ulan 18 pulku ulanow pomorskich Maksymilian Borowski polegl 3 wrzesnia 1939 w Drzycimiu
 5. Z relacji por. Annusiewicza Zenona, dcy 2 komp. ckm 23 pułku piechoty wyczytałem kilka nazwisk poległych z tej jednostki: 1. Ppor. Choroszcza Jerzy, dca 6 komp (okolice Trzeciewca) 2. Plut. Galisz (umiera w drodze do szpitala) 3. Por. Jezierski, dca 5 komp (okolice Nagodowa) 4. Ppor. Brewka Stefan (okolice Brzozowa) 5. Ppor. Zataj Stefan -''- 6. Ppor. Kamiński Sylwester -''- 7. Ppor. Malicki Edward -''- 8. Pchor. Baltaziuk Jerzy -''-
 6. Rozumiem, znalazłem taki dokument i się trochę podpaliłem" :) jeśli można wiedzieć, jak kolega ustalał listy poległych ułanów? Tylko szukając w dokumentach? Bardzo chciałbym pomóc w odnajdowaniu kolejnych imion i nazwisk poległych, ale nie mam pojęcia jak do tego się zabrać..może wchodzi w grę jedynie pamięć lokalna?
 7. Znalazłem na jednej liście nazwisko rtm. Godlewskiego z 18 pułku ułanów. Ma kolega go w spisie?
 8. Ja tylko ogromnie żałuję, że na terenie mojego powiatu jest tyle miejsc tragicznych walk naszych żołnierzy w wojnie 1939 roku i praktycznie nie ma tam żadnej tablicy pamiątkowej, jakiego obelisku, informacji turystycznej..nic. Człowiek sam musi szukać tych miejsc, pytać się ludzi, analizować mapy i dostępne dokumenty. Czy można coś z tym zrobić? Bardzo teraz modni są Żołnierze Wyklęci" czy powstańcy warszawscy, to bardzo dobrze, trzeba mówić o ich ofierze, ale często zapominamy o pierwszych bohaterach tej wojny..
 9. co do szczątków poległych ułanów w bitwie pod Bukowcem, moja dziewczyna pochodzi z tamtej okolicy i od jakiegoś czasu w nowo wybudowanych domach znajdujących się na terenie miejsca bitwy dzieją się podobno bardzo dziwne rzeczy..także z pewnością nie wszystkich ułanów udało się pochować w zbiorowej mogile..ale ta opowieść nie pasuje do tego wątku
 10. Zgadzam się. Ciężkie boje pułku przy próbach przebicia się na Bydgoszcz, przyparci do Wisły, nękani nalotami. Szwadron kolarzy po boju w okolicy Górnego Gruczna przedziera się z resztkami PBK do Fordonu, 2 szwadron całkowicie otoczony walczy do ostatniego naboju w okolicy Kosowa, 3 szwadron podręcznymi środkami i łodziami rybackimi częściowo przeprawia się na prawy brzeg Wisły, 4 szwadron zostaje całkowicie rozbity w okolicy mostu świeckiego. 1 szwadron walczy w okrążeniu w okolicy Grupy gdzie zostaje zdziesiątkowany..
 11. Lista poległych sporządzona przez żołnierza 24 Pułku Piechoty podczas wojny 1939: 1. ppor. Buyko Zbigniew poległ pod Iłowem 2. kpr. Cygan Michał poległ pod Inowrocławiem 3. plut. Dyby Leon spoczywa na cmentarzu w Trojanowie 4. szer. Gałan poległ pod Tuszynami 5. ppor. Góral Józef ? 6. ppor. Grzelanowski ? 7. ppor. Joniec Zygmunt ? 8. szer. Harasym Antoni poległ w Borach Tucholskich 9. szer. Harasym Stanisław poległ w Borach Tucholskich 10. por. Kluch Stefan poległ pod Bydgoszczą 11. szer. Leroch Julian poległ w Borach Tucholskich 12. sierż. Ługin poległ w Bydgoszczy 13. szer. Matuski Władysław spoczywa na cmentarzu w Giżycach 14. ppor. Markowski poległ pod Nowym Młynem 15. ppor. Merlewski Feliks poległ pod Nowym Młynem 16. szer. Murawski Jan spoczywa na cmentarzu w Trojanowie 17. ppor. Muszyński poległ w Borach Tucholskich 18. por. dr Nieć Julian ranny pod Dzwolą, zmarł w Szczebrzeszynie 19. szer. Pawłowski Michał spoczywa na cmentarzu w Trojanowie 20. szer. Reguła poległ pod Tuszynami 21. szer. Sierakowski Zbigniew poległ pod Tuszynami 22. szer. Stepaniuk Jan poległ pod Suchowolą 23. plut. Stulik Edward poległ w Borach Tucholskich 24. pchor. Szarłaj poległ pod Bydgoszczą 25. szer. Trachańczyk Mikołaj spoczywa na cmentarzu w Trojanowie 26. ppor. Wasiak Tadeusz poległ w rejonie Świecia 27. ppor. Wiaźmin Jerzy poległ pod Nowym Młynem 28. ppor. Wojtkiewicz poległ w Bydgoszczy 29. st. sierż. Żuk Michał poległ pod Tuszynami 30. por. Żytnicki Stefan zamordowany w Dortmundzie.
 12. Kolega podał mi kolejne namiary- w jego wsi (na trasie z Osia do Grudziądza) znajdował się grób ekshumowany jakieś 3 lata temu- był to podobno ułan z Grudziądza (a więc 18 Pułk Ułanów Pomorskich). Żołnierz ten nazywał się Jan Jastrzębski. Jest ktoś taki w spisie?
 13. Wydaje mi się, że każdy zrozumiał o co nam chodziło. W mojej okolicy był jeszcze kilka lat temu grób żołnierza Józefa Nowickiego, podobno z 35 pp, ale nie jest to potwierdzone info. Jeśli ma ktoś możliwość to prosiłbym o sprawdzenie.
 14. Jeśli mogę jeszcze pomóc to wspomniany Antoni Muzolf według relacji świadków, przeprawiał się przez Wdę w miejscowości Żur, podczas przeprawy (płynął obok konia) napatoczył się niemiecki patrol i go zastrzelił. Świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody twierdzili, że: dostał postrzał w czoło, miał na sobie taki dziwny długi płaszcz i co ich najbardziej zdziwiło (podobno) miał na wyposażeniu karabin z lunetą (snajperka)? Jako, że w mojej okolicy praktycznie nie było stałego oporu, były tylko drobne potyczki spotkaniowe i naloty, Nasi chłopcy tą okolicą tylko się wycofywali, to spotkałem się kiedyś z relacją, że był to łącznik lub goniec, który został odcięty od swojej jednostki. Czy możliwy jest taki opis co do tego długiego płaszcza i snajperki?
 15. Tabliczka pamiątkowa zrobiona wraz z kuzynem w celu zachowania pamięci tutaj poległego żołnierza.
 16. Grób nieznanego polskiego żołnierza znajdujący się w niedalekiej okolicy mojego domu (Leśnictwo Wydry, powiat świecki, gmina Osie/Drzycim). Z relacji świadków wiem, że prawdopodobnie był to polski piechociarz z 9 lub 27 Dywizji Piechoty wycofujących się w kierunku południowym lub wschodnim. Zginął najprawdopodobniej od bomby lotniczej lub odłamków granatu (w rezultacie stracił rękę i przez to się wykrwawił).
 17. Witam. Chciałbym prosić szanownych kolegów o wszelkie informacje,spisy, zdjęcia itd odnośnie poległych w 1939 roku polskich piechociarzy i artylerzystów. Szczególnie ważne są dla mnie informacje dotyczące żołnierzy walczących w Armii Pomorze. Wszystko co ma jakąś wartość historyczną czy relacje, którymi możecie się podzielić. Pozdrawiam i czekam na nowe posty!
 18. Czyli ma Kolega potwierdzenie, że tych dwóch żołnierzy należało do 2 pułku szwoleżerów? Jestem za, jeśli nie ma jeszcze takiego wątku to zaraz go założę. Pozdrawiam!
 19. Znam jeszcze jedno miejsce śmierci (ale grobu już tam nie ma) żołnierza 35 pp, nazywał się Nowicki Józef.
 20. Bory Tucholskie, powiat świecki, gmina Osie/Drzycim. Tylko ten oddział kawalerii przechodził przez moje okolice, walk raczej tutaj nie było, jedynie przypuszczam pojedyncze bombardowania. Oba te nazwiska znam od starych ludzi chowających tych żołnierzy, grób Antoniego Muzolfa przy Wdzie zniknął z dnia na dzień i nie wiemy co się z nim stało.. Ten drugi ułan z opowieści wujka był ekshumowany po 1939 i przeniesiony na cmentarz parafialny w Drzycimiu. Ps ja też czuję ogromną potrzebę szukania nazwisk, mogił i identyfikacji naszych żołnierzy, sam opiekuję się kilkoma mogiłami rozsianymi po lesie.
 21. Witam, kolego formoza58 znam imiona i nazwiska dwóch polskich żołnierzy poległych w mojej okolicy. Widzę, że jesteś niekwestionowanym znawcą tej tematyki, więc może coś więcej mi na ich temat powiesz. Ci żołnierze nazywali się: Antoni Muzolf i Stanisław Myk (oboje prawdopodobnie z 2 pułku szwol). Nie mogę absolutnie nic znaleźć na ich temat. Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information