Skocz do zawartości

hubimohi93

Użytkownik forum
  • Zawartość

    168
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

    nigdy

Zawartość dodana przez hubimohi93

  1. Witam, ma kolega w spisie ułana Stanisława Pastusiaka (z całą pewnością z PBK)? Ostatni brat mojej babci opowiedział mi ostatnio, że chował tego żołnierza razem z ojcem. W 1945 został ekshumowany na cmentarz parafialny w Drzycimiu.
  2. Ma kolega jakieś informacje na temat boju 8 psk pod Polednem? Znajomy wspomina mi o bezimiennym grobie żołnierza polskiego w tej miejscowości. Pozdrawiam.
  3. Na tablicy zbiorowej mogily w Drzycimiu znajduje sie taka informacja.
  4. Moze kolega dodac, ze ulan 18 pulku ulanow pomorskich Maksymilian Borowski polegl 3 wrzesnia 1939 w Drzycimiu
  5. Rozumiem, znalazłem taki dokument i się trochę podpaliłem" :) jeśli można wiedzieć, jak kolega ustalał listy poległych ułanów? Tylko szukając w dokumentach? Bardzo chciałbym pomóc w odnajdowaniu kolejnych imion i nazwisk poległych, ale nie mam pojęcia jak do tego się zabrać..może wchodzi w grę jedynie pamięć lokalna?
  6. http://pbc.gda.pl/dlibra/plain-content?id=13263 nr 221
  7. Znalazłem na jednej liście nazwisko rtm. Godlewskiego z 18 pułku ułanów. Ma kolega go w spisie?
  8. Ja tylko ogromnie żałuję, że na terenie mojego powiatu jest tyle miejsc tragicznych walk naszych żołnierzy w wojnie 1939 roku i praktycznie nie ma tam żadnej tablicy pamiątkowej, jakiego obelisku, informacji turystycznej..nic. Człowiek sam musi szukać tych miejsc, pytać się ludzi, analizować mapy i dostępne dokumenty. Czy można coś z tym zrobić? Bardzo teraz modni są Żołnierze Wyklęci" czy powstańcy warszawscy, to bardzo dobrze, trzeba mówić o ich ofierze, ale często zapominamy o pierwszych bohaterach tej wojny..
  9. jakie to były miejsca i przypadki?
  10. co do szczątków poległych ułanów w bitwie pod Bukowcem, moja dziewczyna pochodzi z tamtej okolicy i od jakiegoś czasu w nowo wybudowanych domach znajdujących się na terenie miejsca bitwy dzieją się podobno bardzo dziwne rzeczy..także z pewnością nie wszystkich ułanów udało się pochować w zbiorowej mogile..ale ta opowieść nie pasuje do tego wątku
  11. Świetny tekst i ilustracje. Skąd pochodzą?
  12. Zgadzam się. Ciężkie boje pułku przy próbach przebicia się na Bydgoszcz, przyparci do Wisły, nękani nalotami. Szwadron kolarzy po boju w okolicy Górnego Gruczna przedziera się z resztkami PBK do Fordonu, 2 szwadron całkowicie otoczony walczy do ostatniego naboju w okolicy Kosowa, 3 szwadron podręcznymi środkami i łodziami rybackimi częściowo przeprawia się na prawy brzeg Wisły, 4 szwadron zostaje całkowicie rozbity w okolicy mostu świeckiego. 1 szwadron walczy w okrążeniu w okolicy Grupy gdzie zostaje zdziesiątkowany..
  13. Kolega podał mi kolejne namiary- w jego wsi (na trasie z Osia do Grudziądza) znajdował się grób ekshumowany jakieś 3 lata temu- był to podobno ułan z Grudziądza (a więc 18 Pułk Ułanów Pomorskich). Żołnierz ten nazywał się Jan Jastrzębski. Jest ktoś taki w spisie?
  14. Jeśli mogę jeszcze pomóc to wspomniany Antoni Muzolf według relacji świadków, przeprawiał się przez Wdę w miejscowości Żur, podczas przeprawy (płynął obok konia) napatoczył się niemiecki patrol i go zastrzelił. Świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody twierdzili, że: dostał postrzał w czoło, miał na sobie taki dziwny długi płaszcz i co ich najbardziej zdziwiło (podobno) miał na wyposażeniu karabin z lunetą (snajperka)? Jako, że w mojej okolicy praktycznie nie było stałego oporu, były tylko drobne potyczki spotkaniowe i naloty, Nasi chłopcy tą okolicą tylko się wycofywali, to spotkałem się kiedyś z relacją, że był to łącznik lub goniec, który został odcięty od swojej jednostki. Czy możliwy jest taki opis co do tego długiego płaszcza i snajperki?
  15. Czyli ma Kolega potwierdzenie, że tych dwóch żołnierzy należało do 2 pułku szwoleżerów? Jestem za, jeśli nie ma jeszcze takiego wątku to zaraz go założę. Pozdrawiam!
  16. Znam jeszcze jedno miejsce śmierci (ale grobu już tam nie ma) żołnierza 35 pp, nazywał się Nowicki Józef.
  17. Bory Tucholskie, powiat świecki, gmina Osie/Drzycim. Tylko ten oddział kawalerii przechodził przez moje okolice, walk raczej tutaj nie było, jedynie przypuszczam pojedyncze bombardowania. Oba te nazwiska znam od starych ludzi chowających tych żołnierzy, grób Antoniego Muzolfa przy Wdzie zniknął z dnia na dzień i nie wiemy co się z nim stało.. Ten drugi ułan z opowieści wujka był ekshumowany po 1939 i przeniesiony na cmentarz parafialny w Drzycimiu. Ps ja też czuję ogromną potrzebę szukania nazwisk, mogił i identyfikacji naszych żołnierzy, sam opiekuję się kilkoma mogiłami rozsianymi po lesie.
  18. Witam, kolego formoza58 znam imiona i nazwiska dwóch polskich żołnierzy poległych w mojej okolicy. Widzę, że jesteś niekwestionowanym znawcą tej tematyki, więc może coś więcej mi na ich temat powiesz. Ci żołnierze nazywali się: Antoni Muzolf i Stanisław Myk (oboje prawdopodobnie z 2 pułku szwol). Nie mogę absolutnie nic znaleźć na ich temat. Pozdrawiam.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie