Jump to content

sp4tkl

Forum members
 • Posts

  367
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

sp4tkl's Achievements

0

Reputation

 1. Bez wymiarów obstawiam sygnałówkę.
 2. Czym na niej napisałeś? I daj zdjęcie z boku.
 3. A może rekwizyt kominiarza - kula obciążnik do szczotki kominowej tyle że z urwanym uchem.
 4. Możliwe też że to nasadka peryskopowa do busoli artyleryjskiej. PAB-2 ma bardzo podobną.
 5. Bardzo dziękuję. To już jakiś trop.
 6. Witam serdecznie. Wpadła w me posiadanie ta oto manierka. Nic o niej nie wiem. Na denku , które było nitowane widać okrąg i literki BZ. Byc może coś jest jeszcze pod nitem. Czy ktoś spotkał coś takiego?
 7. Na nazwisko Michał Król data 22 maj 1919. Miejscowości nie czytam
 8. Barbapapa - zgadzam się całkowicie z Twoim kierunkiem rozumowania. To samo przypuszczałem. Jak umiał tak zrobił swoje godło. Myślę że z wykonaniem Orła też wielu Polaków miało by problem. A data pozostanie chyba tajemnicą autora. Ustaliłem jeszcze że właściciel po polsku to Kowal Antoni.
 9. Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i cenne podpowiedzi. Co do czapki i manierki to już mam pełną jasność. A co sądzicie o tym godle na menażce? Nie znalazłem takiego w historii Węgier. Ktoś coś przekombinował czy co. No i jak rozumieć tą datę pod godłem. Może komuś coś zaświta. Plis.
 10. Witam Wszystkich. Mam ogromną prośbę o pomoc w rozjaśnieniu międzynarodowej zagadki. Stałem się posiadaczem zestawu przetrwania w postaci menażki i manierki. Najpierw opiszę menażkę. Ktoś, zapewne właściciel bardzo ją ozdobił. po jednej stronie wygrawerował godło, prawdopodobnie Węgier i datę a po drugiej stronie Kovac Antal na szarfie. To zapewne właściciel tego dobra. Natomiast na pokrywie bez rączki wydrapano po rosyjsku napis Sawastianow lub podobny. To zapewne też nazwisko lub miejscowość. Menażka ma sygnaturę CFL 41 co by wskazywało na teutońskie pochodzenie. Zawartość menażki nie była zgodna z przeznaczeniem i ujawniła czapkę lub inne nakrycie głowy. Przedmiot ów nie posiada żadnych oznaczeń producenta, żadnych pieczęci, odbiorów, nic. Ma jedynie godło z czerwoną emalją, dwa guziki z koroną i boczne oznaczenie w postaci trzech węzłów ze złotej nici na zielonej tarczy. Stan zachowania - dobry. Trzeci przedmiot to manierka. Tu również ciekawy grawerunek. Inicjały K A mogą świadczyć o wspólnym z menażką właścicielu. Dodatkowo litery MK .Ta sama pozostaje metoda wykonania grawerunku na obu przedmiotach. Manierka od spodu posiada bicie. Pora na pytania. 1- Czy góra i dół menażki to ten sam wzór? 2- Co to jest za godło? Węgierskie ówczesne wygląda trochę inaczej. 3-Jak rozumieć zapisaną datę pod godłem? 1944=5 || 67. Kreski poziome, pionowe. 4- Do kogo mogła należeć ta czapka. Jaki to wzór i oznaczenia? 5- Co to za wzór manierki, jak ją zamykano? 6- Co sądzicie o sposobie wykonania graweru, czym mógł być robiony? Bardzo dziękuję za poświęcony czas
×
×
 • Create New...

Important Information