Skocz do zawartości

Kule armatnie XVIII w.


dago

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Do wszystkich którzy posiadają kule armatnie z pól bitewnych XVIII w.
Jeżeli nie sprawi to wam wielkiego kłopotu to proszę o przesłanie na mojego maila wymiarów kul takich jak, obwód i o ile to możliwe waga i miejsce wykopka. Potrzebuję jak najwięcej wymiarów autentycznych kul.
abawiam" się od jakiegoś czasu określeniem różnych parametrów XVIII wiecznych armat i potrzebuje jak najwięcej materiału porównawczego.
Przy okazji dziekuję Mietkowi i Panu Wojtkowi Cz. :-)

Pozdrawiam
Napisano
Witaj.
Na allegro dość często pojawiają się kule armatnie.
Popytaj ludzi którzy je wystawiają.
Ja zamierzałem takową kupić i zamienić na kowadło kuliste .
Teraz zmieniłem zdanie i aby nie niszczyć zabytków - do moich celów wykorzystam kulę sportową .
  • 7 years later...
Napisano

Na zdjęciu widoczne są żelazne kule armatnie znajdowane jeszcze na polach na południe od Mińska Maz. Nie mam pewności, czy jest to 18. wiek.
Nie podaję adresu, bo właściciel jest nerwowy.

Napisano

Nerwowość właściciela tej lufy nie pozwoliła mi na dokładne zbadanie lufy i określenie jej pochodzenia: Na podstawie zewnętrznych pobieżnych oględzin wydaje się, że jest to:
a) 7,5 cm KwK 42 (Kampfwagenkanone 42 – armata czołgowa wzór 42) - niemiecka armata przeciwpancerna kalibru 75 mm używana podczas II wojny światowej. 7,5 cm KwK 42 powstała w zakładach Rheinmetall-Borsig w Unterlüß, używana była w czołgach typu PzKpfw V Panther i niszczycielach czołgów Jagdpanzer IV, wersje A i V. Odmiana używana w niszczycielach czołgów znana była jako PaK 42 (Panzerabwehrkanone 42 – armata przeciwpancerna wzór 42).
lub
b) 7,5 cm KwK 40 (7,5 cm Kampfwagenkanone 40) – niemiecka armata czołgowa kalibru 75 mm z okresu II wojny światowej używana jako główne uzbrojenie czołgu średniego PzKpfw IV (począwszy od wersji Ausf. F2), a także dział pancernych Sturmgeschütz III i Sturmgeschütz IV (jako uzbrojenie dział pancernych znane było jako StuK 40 - Sturmkanone 40). Produkowane było w dwóch wersjach różniących się długością lufy L/43 i L/48.

Lufa została znaleziona w tej okolicy co kule armatnie. Niemcy, którzy ją tutaj zgubili (dywizja HG(?)) w lipcu 1944 używali fabrycznie nowego sprzętu.

Napisano

Dzięki, ale nie mogę z tej podpowiedzi skorzystać, bo spełniałem obywatelski obowiązek w wojskach lotniczych. Dletego daję więcej szczegółów tej lufy, może ktoś rozpozna ją.
#1

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...
Napisano

Ciekawostą jest, że niektóre z tych armat zostały wydobyte z morza, na co wskazuje zapełnienie luf skorupiakami. Prawdopodobnie znaleziono je niedaleko, bo tutaj przez wieki była potężna baza floty wojennej Habsburgów (Austro-Węgry).

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie