Skocz do zawartości

Bitwy XVIII wieku.


Gość docent

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając wypowiedzi Szanownych Kolegów z branży nie sposób zauważyć, że zdecydowana większość swoje zainteresowanie skupia na okresie II W.Ś. Czy kogoś interesują XVIII wieczne działania wojenne na terenie naszego pięknego kraju???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że są jeszcze ludzie lubiący romantyczne rzezie. Rzeczywiście pola bitew na Dolnym Śląsku są dość mocno przetrzebione. Jedyne trafienia to fragmenty granatów armatnich i kulki do karabinów. W tym roku trafiłem jednak miejsce, gdzie wyciągnąłem sporo kul armatnich (3 i 12 funtowych), a także 2 granaty armatnie z rosyjskimi sygnaturami. Moi koledzy ponadto znaleźli zamek skałkowy i ładną odznakę grenadierską. Jeśli Kolega Past jest ze Środy Śląskiej, to pewnie i bitwa pod Leuthen nie jest Mu obca. Chętnie wybrałbym się w teren z miłośnikami kulek ołowianych i podobnych pamiątek. Byłbym też wdzięczny za naprowadzenie na literaturę omawiającą umundurowanie i uzbrojenie XVIII wiecznego wojska. Pozdrawiam serdecznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mnie powoli wciągają działania wojsk napoleońskich, branderburczyków na terenie Szczecina i okolic. Mam parę lokalizacji ale z chęciami gorzej :) Ponadto moim konikiem są średniowieczne, nieistniejące już budowle szczecińskie.

G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salve,

Jesli XVIII wiek, to raczej jego koncowka - Powstanie Kosciuszkowskie - na terenie Mazowsza Polnocego. Troche nasi sie tlukli w tych okolicach z Prusakami, dopiero pod koniec z Rosjanami. Lecz poki co - to tylko literatura. Nastawiam sie z czasem pogrzebac w tych starych bitwach i potyczkach.

Pozdrawiam

Gandalf de Grey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salve,

Jesli XVIII wiek, to raczej jego koncowka - Powstanie Kosciuszkowskie - na terenie Mazowsza Polnocego. Troche nasi sie tlukli w tych okolicach z Prusakami, dopiero pod koniec z Rosjanami. Lecz poki co - to tylko literatura. Nastawiam sie z czasem pogrzebac w tych starych bitwach i potyczkach.

Pozdrawiam

Gandalf de Grey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!!! Z tego co widziałem i słyszałem w okolicy Lutyni są co najmniej trzy (lepiej lub gorzej zachowane) pomniki związane z bitwą. Byłem tam 3 tygodnie temu i muszę przyznać, że kukurydza zajmuje tam już niewielki teren. Znacznie gorzej wygląda sprawa drzewek owocowych zajmujących spory obszar. Bardzo chętnie wybiorę się tam jeszcze raz, podaję więc adres: zdocent@wp.pl
Co do bitew kościuszkowskich, wybrałem się kiedyś dla żartu pod Szczekociny. Efekt: parę kul karabinowych i sam Naczelnik wybity na 10 złotowej monecie z okresu PRL. Byłeś Past pod Dobromierzem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choruje ostatnio na ten temat , ale ziemia nie chętnie oddaje rózne fanty , pod Kołobrzegiem w miejscu bitwy z wojny 7 - mio letniej pare kulek od muszkietu , od pistoletu , pruska plomba magazynowa , srebrna monekta z epoki , pod Kliszowem (1702) jakoś bez efektów , szukam miejsc po dawnych obozach konfederatów barskich w beskidzie niskim , jedno namierzyłem - wyszła podkowa konia artyleryjskiego ; może są jeszcze jacyś zainteresowani poszukiwaniami w beskidzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mariusza. Pisz na mój adres (podany wyżej}. Do Iglanadona: Gratuluję monetki spod Kliszowa. Ja stamtąd przywiozłem kulę armatnią, monetkę Augusta III, 15 boratynek i bagnet rosyjski z I WŚ.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie