Skocz do zawartości

stare butelki po piwie


Rekomendowane odpowiedzi

Byłem w ostatni weekend na Mazurach. Wyszło mi z ziemi smietnisko poniemieckie.Oprócz samych nic nie wartych śmieci złapałem dwie butelki po piwie z wytłoczonymi napisami : 1.butelka Eigentum von W.DAUM ORTELSBURG
oznacza własność prywatna / tej butelki/ dość znanych braci Daum, którzy produkowali napoje i mięli także kilka browarów między innymi w Olsztynie, no i oczywiście w Szczytnie.
2.butelka ORTELSBURG SCHLOSSBRAUEREI oznacza to Browar Zamkowy" Piwo Zamkowe" Szczytno butelka jest bardzo znana bo :według relacji Marcina Dąbrowskiego poszukiwacza skarbów pod woda , który dokonał niezwykłego odkrycia tu cytuję :

„Pewnego dnia, jesienią 1999 roku, nurkowałem turystycznie na jednym z jezior Warmii. Akwen dotąd mi nieznany postanowiłem sprawdzić pod kątem przydatności do nurkowania. Woda okazała się zadawalające pod względem przejrzystości, a dno w pobliżu pomostu, przy którym się zanurzyłem, bardzo zanieczyszczone różnego rodzaju przedmiotami. Z tego powodu nurkowanie przeznaczyłem na tzw. szukanie fantów. Szczęście było po mojej stronie, znalazłem maskę z fajką Technisuba, starą sznurowaną płetwę, pamiętającą czasy początków płetwonurkowania w Polsce, oraz zamkniętą butelkę z czymś w środku, co wzbudziło moją ciekawość, stąd zamiast zostawić ją tam, gdzie leżała, zabrałem ją ze sobą.
Gdy już się wynurzyłem, okazało się, że szklana butelka jest szczelna, a zawarte w niej szczątki papieru wydają się niezamoczone. Od razu w moich myślach pojawiły się wspomnienia z przeczytanych w dzieciństwie książek przygodowych, o bezludnych wyspach, marynarzach z rozbitych statków, skarbach... Z drugiej strony realistyczne podejście do życia sugerowało, że to zapewne jakiś żart, że to dzieci bawiące się lecie włożyły coś do butelki, którą potem wrzuciły do wody. Po dotarciu do domu bacznie przyjrzałem się butelce. Brązowe szkło, kapsel porcelanowy, ze sparciałą pod nim gumą wskazywały na dawne jej pochodzenie. Potwierdziło to kilka informacji widocznych na szkle. Na bokach zauważyłem napisy „Schlossbrauerei” oraz „Ortelsburg”, a na denku rok 1939. Myśl o jakiejś głębokiej tajemnicy powróciła ze zdwojoną siłą. Po otwarciu kapsla z trudem udało mi się wyciągnąć umieszczoną w butelce korespondencję. Składała się ona z trzech kartek papieru, wszystkie pisane po niemiecku, gotykiem (patrz zdjęcia i opisy). Jedna z kartek zawierała zdanie: Znalazca tego pisma niech napisze, proszę, na ten adres... List w butelce...
Myśli o skarbach okazały się niespełnionie, niemniej jednak pewien smak przygody pozostał. Historia wydaje się prosta. Ot, kilku żołnierzy niemieckich z Prus Wschodnich, bazujących w Gąbinie (Gumbinnen) przebywało na wyjeździe. Pili sobie piwo z browaru zamkowego (Schlossbrauerei) w miejscowości Szczytno (Ortelsburg) i postanowili pozostawić ślad po swoim pobycie. Ten ślad przeleżał w butelce na dnie jeziora ponad 50 lat. Po dziś dzień listy umieszczone w butelce po piwie są doskonale czytelne. Oby każde nurkowanie przynosiło tyle emocji co to wykonane jesienią 1999 r.” [...]

Znalazłem nawet wzmiankę o potomkach jednego z braci Daum

Bracia Daum mięli browary w Biskupcu, Olsztynie i Szczytnie. Byli to ciekawi ludzie, jeden Dr chemii, drugi Dr piwowarstwa. Biskupiec wybudowano w 1885 r., co do Olsztyna Waldschlossen Brauerei Allenstein daty sporne, Szczytno Ortelsburg 1892.
Do dziś żyje F. Daum syn jednego z braci. Mieszka w Bremen jest emerytowanym Dr piwowarstwa, po wojnie pracował w Beck'sie.


Może ktoś zna więcej szczegółów dotyczących browaru w Szczytnie ?? Po ile chodzą takie butelki??
pozdrawiam Marek354

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he - nareszcie coś o starym piwowarstwie na forum! Cóż mogę dodać na temat broawru Braci Daum w Szczytnie? Wybudowany w roku 1892 ,obecnie chyba jeszcze pracuje. Butelki ze Szczytna jeszcze nie trafiłem ,ale mam sporo z Waldschlosschen Brauerei Allenstein" który to browar również mieli bracia Daum.
Na fotce moje 3 wojenne etykiety na piwo z Ortelsburga -

- Weissbier"
- Edel-Hell"
- Doppel-Karamelbier"

oprócz tego posiadam etykiety z dwóch pozostałych browarów B-ci Daum - w Olsztynie i Biskupcu.

pzdr

bjar_1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he
dobre
facet ma dobrą wyobraźnię albo nurkowanie zna z książek.
sam też nurkuję i zbieram butelki po jeziorach ale jeszcze nie zdarzyło mi się znależć na dnie pustej zakorkowanej butelki. gość chyba zapomniał o tzw wyporności :) nie wspomnę o korozji sprężyn, żadna butelka znaleziona na dnie przezemnie nie miała kapsla, choć w szkle widniały zardzewiałe resztki drutu.
pzdr
barnaba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy jest coś polskiego bo na dobrą sprawę nie oglądałem ich wszystkich podczas kopania. te które oglądałem to same niemieckie. jak będzie coś polskiego to dam to na forum, ale kiedy to nie wiem bo czyszczenie idzie mi powoli. lepiej pobiegać z piszczałką lub ponurkować, puki sezon w pełni.
pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A moze ktos z grupowiczow wie co to byl za browar mieszczacy sie w Olsztynie ? Kiedys wykopalem taka butelke i nie moge sie dowiedziec co to za browary byly przed wojna.
Napis na butelce to: Allenstein", Bernh. Gottlieb"
Na denku butelki napis: St. 30"

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma Bernharda Gottlieba była nie browarem ,a składem (hurtownią) piwa. Zamierzała ona konkurować z browarem Braci Daumów z Adolf Hitler Strasse - mieściła się dwie parcele dalej niż browar - dokładnie obok jakiegoś burdelu. Trudniła się sprzedażą piwa z browaru Schoenbusch" w Koenigsbergu.

bjar_1

P.S. Cororo - thanx za info!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Bjar :-)

Jestem pelen podziwu za taka dokladnosc. Teraz musze tylko pogrzebac i znalezc te Hitler Strasse w przedwojennym Olsztynie. A moze masz jakas koncepcje co do oznaczenia na denku St. 30 ? Rok ? Ulica ? (St. Strasse 30) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adolf Hitler Strasse to obecna Al.Wojska Polskiego - tam gdzie teraz jest browar (spadkobierca tradycji Braci Daum) ,wchodzący w skład Juranda". Nie wiem w którą stronę od obecnego browaru była parcela Gottlieba - przy jakimś burdelu.
St.30" na dnie to jakiś skrót huty szkła ,która produkowała tą flaszkę i końcówka roku produkcji (1930 r.).

pzdr

bjar_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie