Skocz do zawartości
  • 0

rakietnica - łuski


Gość mt

Pytanie

Witam!

Wykopałem cztery łuski od rakietnic niemieckich: leuchtpatrone 41" z 1944 r. i 42 r.
Co oznaczają:

- skróty eca" i Idc"
- czerwony i biały pasek na dwóch z nich, pozostałe dwie bez pasków
- zębatka" na odcinku połowy łuku kołnierza łuski

Darz dół
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

3-literowe skróty to kody producentów.
Paskami chyba były oznaczane kolory jakimi świeciły rakiety. Można znależć też inne, lub dodatkowo jeszcze z symbolem spadochronu.
Co do ząbkowania, to wg. mnie miało ono ułatwić wyjmowanie łuski (np w rękawicach) z rakietnicy, lub z torby do ich przenoszenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nazwa leuchtpatrone mówi, że to rakieta oświetleniowa, takie były produkowane w dwóch kolorach białym i czerwonym (ładny gest, nie?). poza tym były jeszcze rakiety sygnalizacyjne i o ile dobrze wiem dymne (poszukaj w necie, nie jestem pewien). trzyliterowe kody to kody wytwórcy ich objaśnienie też można znaleźć w necie. spróbuję sam, adresu nie podam, bo już go nie pamiętam...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem okazje bawic sie ta rakietnica.Uzywalismy orginalnych rakiet.Efekt byl bajeczny.Orginaly byly znacznie lepsze niz testowane powojenne rakiety pasujace do naszej pukawki.Stan byl idealny.Oksyda az milo patrzec.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na http://www.wehrmacht.punkt.pl/leuchtpistole.html, jest opis rakietnicy i rakiet. Po wejściu na „tabela” więcej o rakietach..
Oznakowania, niemieckie ale nie ww2, lecz współczesne są na: http://mitglied.lycos.de/munitionsdepot/effekt/sigpi.html w tym kody oznaczeń kolorów. Widać że podobne są do tych z ww2. Faktycznie myliłem się, ząbkowanie ma związek z kolorem, zapewne w celu rozpoznania po ciemku łuski (i koloru rakiety) na dotyk. Jednak w warunkach rosyjskiej zimy, pewno można było bez rękawic przymarznąć do łuski.
W mojej złomowni mam: z długich łusek: napis Sternbündelpatrone 1) grun, bez ząbkowania. 2) mit roten Vorsignal, sześć czerwonych kropek dookoła łuski, ząbki dookoła. Fallschirmleuchtpatrone blau, niebieski spadochron w górnej części łuski, bez ząbków, od spodu fioletowy spadochron. Rauchpatrone violett, fioletowy pasek wzdłuż łuski i od spodu pasek dookoła połowy obwodu w tym samym kolorze, bez ząbków. Z krótkich mam: 1) Leuchtpatrone biały pasek dookoła ½ ząbkowania, bez napisów – 2) zielony pasek dookoła i kółko od spodu, 3) czerwony pasek i ząbki dookoła, od spodu nic, czerwone od środka łuski przy wylocie., oraz 4) tylko od spodu przy spłonce białe plamki, ½ ząbkowania.
Kto jakie inne jeszcze ma? Można by zrobić spis/tabelę oznaczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś tu ktoś wspominał o ząbkach" na kryzie łusek naboi do rakietnic; spotyka się łuski z gładką kryzą, ząbkowaną do 'połowy'i ząbkowaną na 'caości'. Ładując rakietnicę w nocy, bez oświetlenia, przy 'macaniu' w czasie trwania tej czynności kryzy łuski i 'dekielka'
zamykającego wierzch łuski i jej zawartości można było stwierdzić, czy jest to
-pojedyńcza gwiazda /połowa ząbkowana/
-kilka gwiazd /całość ząbkowana/
-kolorowy tzw. dym"; nabój sygnałowy używany tylko w dzień - po prostu w nocy nie byłoby go widać.../całość gładka/
Znak /wypukły/ na 'dekielku' zamykającym łuskę od 'góry' mówi
o kolorze gwiazdy lub dymu".
I to by było na tyle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro brak ząbków wskazywałby ładunek dzienny, to dlaczego nabój oświetlający ze spadochronem z przykładu powyżej nie ma ząbków???
Z tego co wiem Niemcy posiadali rakiety sygnalizacyjne o 1, 2 i 6 gwiazdkach (to ostatnie to zapewne 6 kropek na łusce), białe, czerwone i zielone, rakiety oświetlające bez i ze spadochronami, rakiety dymne (zapomniałem kolorów, ale był m.in. fioletowy, co potwierdza powyższy opis) wybuchające i smugowe oraz rakiety dźwiękowe (gwiżdżące) - razem 18 rodzajów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec po kolei
moja luska ma 8cm wysokosci
od kryzy bialy pasek jest oddalony o 2 cm, pasek jest grubosci 1 cm (kolor bialy), napis od pask ajest oddalony o 0.5cm napis ma dlugosc 4,1cm
sa jeszcze ledwo widoczne literki dye"
nic wiecej nie widze, ani daty produkcji, ani nic

co moga oznaczac literki dye"? czy jest to czesc jakiegos wiekszego slowa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wspomnianego linku, acz współczesnego, wynika że rakiety białe i żółte mają ząbkowane pół kryzy (z tego co wiem w II WŚ były tylko białe?), czerwone - całą kryzę a zielone bez ząbków. Idealnie pasuje to do przykładów powyżej, więc związek ząbków z ilością gwiazdek można odesłać do lamusa historii :-))) Oznaczają one KOLOR!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie