Skocz do zawartości

Bunkier koło Giżycka


Gość k0k0

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim:) Jestem nowy na forum i świży w temacie eksploracji, ale zamierzam pilnie ten stan rzeczy zmienić.
Jakiś czas temu będąc w Giżycku, zwiedzałem nie całkiem legalnie bunkier znajdujący się koło ośrodka Almaturu nad jez. Kisajno. Bunkier służych chyba jako magazyn i kuchnia - w jednym z pomieszczeń znajdują się lawety na wielkie (chyba) kotły. Na zewnątrz całość jest zarośnięta sporym lasem, w środku są ślady zamurowanych przejść wewnątrz bunkra, a w podłodze znalazłem dziury kilkucentymetrowej średnicy-po zaświeceniu latarką widać pod podłogą korytaż z czymś wyglądającym na szyny. Podłoga jest fest solidna, ma paredziesiąt centymetrów grubości. Niedaleko bunkra, obok jeziora w środku lasu, natkneliśmy się przypadkiem na kwadrat o bokach ok 3-5 metrów, wykonany z ciemnych, bardzo twardych, mocnych kafelków (kwadracików). Wyglądało to jak podłoga, ale ponieważ nie było nigdzie śladów ścian itp. przypuszczam że jest to chyba dach" czegoś co zakopane jest pod ziemią. Chcę zaznaczyć że nie była to żadna wyprawa eksploracyjna, a raczej przechadzka - nie miałem sprzętu i czasu sprawdzać czy od tegoż ssufitu/dachu" biegną w głąb ziemi ściany itp., ale grzebiąc kawałek na krawędzi dachu patykiem, widać było mur w głąb ziemi.
Czy ktoś z Was wie coś na temat tego bunkra, korytarza pod nim i dachu"?
pozdrawiam
Tomek Kokot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wbrew pozorom jestem czasem tu obecny. Postaram się zaraz odezwać na pytanie na temat wyspy Giżycko" i umocnień z 1914 roku bo o te schrony chodziło w pytaniu. Pozdrowienia z ciągle słonecznych Mazur. Wojtek Rużewicz (patrz- moje nazwisko pisze się przez u"). Dzięki za pomoc w nawiązaniu nowych znajomości.WR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży betonowy schron na który natknąłeś sie na terenie Centralnego Ośrodka Sportu (a nie Almatur") w Giżycku- to w rzeczywistości dwa obiekty: jeden schron amunicyjny (po prawej stronie), a drugi to schron artylerzstów dla jednej baterii dział 9 cm ustawionych na pozycjach polowych pomiędzy ośrodkiem a jez. Popówka Duża w Giżycku. W lewym schronie znajduje się pomieszczenie z otworami które w rzeczywistości było latryną. Kamionkowe rury przebiegające pod podłogą to część systemu wentylacji grawitacyjnej. Schron artylerzystów posiadał ponadto system wentylacji mechanicznej. Komplet tych schronów uzupełniał jeszcze schron obserwatora artylerii z niską kopułą pancerną peryskopu, umieszczony na wzgórzu za schronami AR i MR. Wszystkie te schrony wybudowane zostały w 1913 roku. Fragment stropu odnaleziony dalej w rejonie polany to strop żelbetowego schronu biernego dla 1 drużyny wojska z 1925 roku, wybudowanego na prawym skrzydle kolejnej baterii artylerii. Wszystko to wiązało się z faktem że na początku XX w., w 1906 roku doceniono fakt,że pobliska twierdza Boyen jest już przestarzała i stanowi doskonały cel na niewielkim obszarze, w związku z tym, na polecenie gen. Golza wystawiono całą artylerię twierdzy (70 dział kalibru 9-15cm) na przedpole. Cała obrona twierdzy w sierpniu i wrześniu 1914 opierała sie właśnie na fortyfikacjach zewnętrznych. Ogółem wybudowano 16 schronów; 4 schrony piechoty, 3 schrony amunicyjne, 4 schrony artylerzystów oraz 5 pancernych stanowisk obserwacyjnych. Więcej informacji oraz rysunki schronów znajdziesz w przygotowanej do druku książce mego autorstwa Fortyfikacje nowożytne w Prusach Wschodnich". Pozdrowienia WR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne dzięki za rzeczową i wyczeroującą odpowiedź.
A co do stropu który znalazłem w lesie na ziemi - jeśli jest to bunkier, to powinno być do niego wejście - ale gdzie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bateria znajdowała się na skarpie, po lewej stronie od wejścia do ośrodka, a schron był na lewym jej skrzydle- niedaleko obecnego budynku hotelowego. Znany tobie fragment stropu z widocznym, charakterystycznymi skosami znajduje się ok. 200 od ruiny właściwego obiektu. W pobliżu hotelu znajduje się również kolejny schron obserwatora artylerii. Pozdrowienia WR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 years later...
  • 4 weeks later...
temat lotny więc władza go podłapała przypisując sobie pomysły i propozycje członków Stowarzyszenia Wspólnota Mazurska".
Znając życie temat szybko umrze śmiercią naturalną
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie