Skocz do zawartości

43 PSP


Gość Maciej G niezalog.

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie z jakiego miasta pochodził ten Pułk i w jakim rejonie brał udział w walkach wrzesniowych. Może ktoś ma fotkę odznaki pułkowej ?
A tak na marginesie czy w necie znacie jakąś stronkę gdzie można zobaczyć odznaki naszych pułków i zasięgnąć info5rmacji o ich samych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
43 Pułk Piechoty ( na początku 1919 roku otrzymał nazwę -43 P.P .Strzelców Kresowych w 1929 zmieniono nazwę na 43 P.P Legionu Bajończyków) stacjonował w Dubnie a II batalion w Brodach wchodził w skład 13 Dywizji Piechoty .Zmobilizowany 14-15 .08. 39 przerzucony w rejon Bydgoszczy .1.09. podporządkowany został dowódcy armii Prusy" i przerzucony w rejon Spały .05.09 zajał pozycje obronne na lini Tomaszów Mazowiecki -Ujazdy .Działanie bojowe rozpoczął 06.09.w obronie Tomaszowa M.
poz .Slaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć SLAW !
Chyba coś pokręciłem z numerem pułku! Ostatnio widzialem u znajomego odznakę i wydawało mi się że ma numer 43, ale z tego co widzę to nie to.
Tamta miała 4 ramiona ( wyższa niz szersza ! )pokryte niebieską (kobaltową )emalią i na dolnym miała PSP - moze pułk strzelców Poleskich ?
Na te ułanskie" namiar znałem , ale nie moge nic znaleźc w necie na piechocińskie i inne. Ale dzieki!
Slaw masz jeszcze jakies fotki pułkowych ?
W ogóle Panowie to pochwalcie sie swoimi zbiorami!
To jest bardzo ciekawy temat. Pozdrawiam Maciej G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podhalańskie - widziałem są na ogół bardzo harakterystyczne , może ?.
O ile dobrze kojarzę to był jakiś Pułk Strzelców Poleskich , cos mi swita że 42 i wtedy mogłem pomylić 2 z 3 . Sprawę wyjaśniło by zdjęcie odznaki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ją znalazlem przed chwilą w necie przy okazji prezentacji jakiejs książki opisującej pułk . To nie to !
Szukamy dalej .
Może to jakis rodzynek ?
Wiem na pewno ze był jeszcze jakis inny pułk s. poleskich , ale ich odznaki nie widzialem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PSP jest na odznakach 44 i 54 pułku (oczywiście poza podchalańczykami, ale oni zawsze mają swastyki). Ta pierwsza jest wyższa niż szersza, pokryta błękitną emalią. W srodku trąbka i nr pułku. PSP oznacza pułk strzelców pieszych". Jesli chodzi o szlak bojowy - to ta sama dywizja co 43pp - 13 DP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cztery ramiona emaliowane ( niebieskie), cos jakby na planie krzyża , z tym że poziome krótsze , pionowe dłuższe i raczej o nieregularnym kształcie . w srodku o ile pamiętam orzeł. na dolnym ramieni było PSP . I to tyle nie zapamietałem jej dokładnie. Raczej była z tych niepozornych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej ta pierwsza , ale nie pamietam tego rombu w tle. Chyba bylo cos ale bardziej nieregularnego . Zupełnie inny kolor emali.
Na tego orła na środku sie nie upieram. mógł równie dobrze byc ten numer pułku którego nie pamiętam.
Zaraz oblukam te linki to moze cos wypatrzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zobaczyłem wszystkie odznaki z tego linku i nie rozpoznałem w nich tej której szukam. Najprosciej będzie poprosić tego gościa aby mi ją udostępnil do zdjęcia to i wam się pochwalę . Moze to była jakas nieregulaminowa ?
W wykazie tych kopii nie było pokazanej jeszcze odznaki Pułku Białostockiego .
Kształtem ( poza rombem ) najblizsza tamtej , jest ta - 44 pułku.
Pozdrawiam Maciej G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Slaw !
Znajomy potwierdził chodzi o odznakę 44 PSP.
Może będę jutro miał fotkę , to zamieszczę .
Choć wg mnie i mojej pamięci to coś sie nie zgadza .
Slaw , a na niemczyźnie się znasz ? Umieścilem kilka postów dalej krzyż Zollgrenschutzu , ale za dużo o nim nie wiem . Może coś wiesz?
Pozdrawiam Maciej G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz coś z kaliskich - pułkowych - 29 PSK lub 25 PAL ?
Ostatnio widziałem ciekawe zdjęcie 4 niemców z 1939 r. trzymających sztandar ( ale chyba jakiś mały - raczej sztandarek ) właśnie jakiejś kaliskiej jednostki.
To jest chyba ten jeden z nielicznych który wpadł w ręce niemców we wrześniu. Gość właśnie z Kalisza ma negatyw z tą klatką.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie chodzi o płomień od fanfary 8 psk? Nawet hitlerowi go pokazywali... W bokju to Niemcy nie zdobyli żadnego sztandaru, tylko potem, jak np. miejsce ukrycia chorągwi 54pp wydał zdrajca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztandar wygląda na ten sam - rozmiar!! Jak dla mnie dość mały.
Ponadto widać na nim charkterystyczny krzyż taki jak z Odznaki Pułkowej 25 PAL .( fotka nr .1 lewe białe pole ) Ujęcia są inne . Ale na 99% to ten sam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie