Skocz do zawartości

Bitwa pod lisowem i okolica


przemeknida

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Jestem mieszkańcem gminy Morawica pod Kielcami. Opowiem wam trochę historii, która to słyszałem do mojej babci jeszcze za jej życia. Otóż w styczniu 45 odbyła się umownie nazywana bitwa pod Lisowem, która swoim zasięgiem objęła między innymi prawie cały obszar gminy Morawica. Moja babcia pochodziła z nieistniejącej już miejscowości Wojska, która to leżała mniej więcej między Morawicą, a Zbrzańskimi Chałupkami. Po ślubie zamieszkała w nieodległej Nidzie. Do dziś dnia mam artefakty wojenne w domu. Między innymi trzymam gwoździe w skrzynce po amunicji do MG. Jeszcze w latach 90 mieliśmy mnóstwo łusek od amunicji czołgowej, które niestety trafiły mną złom. Dość dodać, że na podwórku w miejscu starej szopy dziadka wykopałem element optyki od pz4 oraz dekiel koła od podwozia wykorzystywanego między innymi w "hetzerze"(zdjęcia) W styczniu 45 już po wyzwoleniu okolicy radziecki żołnierz zastrzelił mojego pradziadka (ojca mojej babci) bo niby pomylił go z Niemcem. Ale przejdźmy do rzeczy. Gdzieś wyczytałem, że w rejonie Zbrzanskich Chalupek został zniszczony elephant, który został porzucony przez Niemców z braku paliwa. I tu ciekawostka właśnie bo moja babcia do śmierci twierdziła, że wrak "czołgu" jak go określała stał w rejonie Zbrzanskich Chalupek kiedy chodziła między Wojdą,a Nidą. Przechodząc do ciekawszej części tej opowieści to mój znajomy twierdzi, że wszystkie wraki zostały zholowane po wojnie i poszły do huty. Babcia jednak twierdziła, że ten wrak że Zbrzanskich Chałupek wojsko starało się odholować ale wrak był poważnie uszkodzony więc żołnierze już polscy wykopali duży dół i zepchnęli ten wrak do dołu i zakopali.  Obszar gdzie potencjalnie to było jest dość spory i ciekawi mnie czy ktoś ma jakąś wiedzę na ten temat. Jako ciekawostkę dodam, że wiosną na polach w okolicy leżało mnóstwo zwłok niemieckich żołnierzy głównie w samej bieliźnie ponieważ zostały ogołocone z ubrań i butów przez okolicznych mieszkańców (niestety bieda była). Wiosną w celu uniknięcia rozkładu tych ciał zostali oni zwiezieni do Wolskiego lasu (las między Dębska Wolą/Zbrzą, a Zbrzańskimi Chalupkami) i zakopani w masowym grobie. Zastanawia mnie jednak historia tego czołgu/działa samobieżnego. Czy to możliwe, że spoczywa on gdzieś tam pod ziemią do dnia dzisiejszego.

IMG_20220329_115517.jpg

IMG_20220329_115512.jpg

IMG_20220329_112719.jpg

IMG_20220329_111818.jpg

IMG_20220329_111456.jpg

Edytowane przez przemeknida
bład
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie