Skocz do zawartości
  • 1

Szyjka starej butelki.


Pytanie

Napisano

Cześć,

 

 

Ostatnio znalazłem na plaży po sztormie szyjkę od starej butelki. Jej budowa jest dość nietypowa, widać, że była zamykana na korek . W strukturze można dostrzec uwięzione bąbelki powietrza, co wskazuje na na ręczną produkcję. Kształtem przypomina butelki na wino z XVII wieku. Proszę o pomoc w bardziej szczegółowej identyfikacji.

 

Z góry dziękuję.

 

 

 

 

0002.thumb.jpg.3ff6d47b58bf8faf26ffc1fd7fbcd313.jpg

4 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Napisano

Znalazłeś Pan to w Morzu Śródziemnym? W Morzu Bałtyckim? Może w Morzu Czarnym? Można do znaleziska  przystawić jakąś linijkę, żeby mieć jakieś wyobrażenie o przedmiocie. Mam butelki z XX wieku i też mają bąbelki. Szyja jest dość specyficzna więc w wolnej chwili poszukam info co to za butelka. Aż pójdę i oczyszczę moją skromną kolekcję butelek ale takiej nie mam. 

  • 0
Napisano
Przedmiot został znaleziony nad Zatoką Gdańską, w rejonie Górek Wschodnich.
 
Sposób łączenia ustnika z kołnierzem szyjki sugeruje, że mamy do czynienia z fragmentem butelki starszym niż XIX wiek. Dodatkowo, uwięzione w masie szkła powietrze, wskazuje na ręczne dmuchanie butelki. Widać, że struktura w czasie ciągnięcia szkła została skręcona.

0002b.jpg

0002c.jpg

  • 0
Napisano (edytowane)

Ta jest podobna, a jest to butelka na wino z ok. 1730r.

Tylko trochę inna szyjka, ale stawiam na coś podobnego.

butelka-do-wina-ok.-1730-xviii-w..jpg

Edytowane przez Stug III

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie