Skocz do zawartości

Obol Zygmunt II August identyfikacja


Rafał91

Rekomendowane odpowiedzi

Jak dla mnie bardzo ciekawy błąd menniczy. Na blaszce denarowej z jednej strony bicie "obolowe", z drugiej strony orzeł ewidentnie "denarowy". To oczywiście tylko domysły, ale w mennicy po prostu może wzięto blaszkę denarową i nabito na niej przez pomyłkę monogram stemplem obolowym, po czym mincerz się zorientował i druga stronę nabił już "denarowo" i tak poszło w świat. Teoretycznie mogłoby też być na odwrót (blaszka obolowa), jednak jej podana przez Ciebie średnica oraz fakt przerabianie denara na obola miałoby dla mincerza mniejszy sens. Nie szukałbym również w kierunku falsa pozamenniczego z epoki, gdyż:

1) W 16 wieku fałszowanie tak drobnej monety jeszcze nie było aż tak szeroko praktykowane (przynajmniej w Polsce), w przeciwieństwie do wieku następnego i jeszcze kolejnego, gdzie fałszowano hurtowo nawet boratynki, o srebrze, nawet dość drobnym, nie wspominając.

2) Fałszerz musiałby być bardzo dobry, na co wskazuje charakterystyczny język orła, zgodny z denarowymi oryginałami bitymi w Wilnie, co wobec tego, że była to w epoce bardzo drobna i niewiele warta moneta byłoby dla fałszerza pozbawione sensu ekonomicznego, by aż tak przykładać się do odwzorowania bicia dbając o szczegóły.

3) celem fałszerstwa byłoby obniżenie ilości srebra w stopie (tak jak np z fałszowaniem monet A III przez mennice pruskie czy też popularnych w pruskich dutków - 3 krajcarówek), a na zdjęciach srebro wygląda na "dobre".

Błędy mennicze w 16 w. nie były ponadto czymś rzadkim, szczególnie w przypadku masowo bitej monety bilonowej. Jesteś zatem najprawdopodobniej jedynym posiadaczem takiej akurat monety z menniczym błędem, choć w aspekcie różnych błędów menniczych (podwójne bicia, nie ta blaszka itp) jesteś już w przypadku denarów czy frarakcji groszowych Zygmunta Augusta w znacznie szerszym gronie.

Czy natomiast jest to ewentualnie fals współczesny, to wiesz już sam (jak dla mnie wygląda raczej dobrze). Jeżeli moneta wyszła z ziemi, to prawdopodobieństwo jest bardzo niskie, choć nie takie rzeczy świat już widział (patrz, tarcze za obronę Gdańska 1945).

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak obszerną analizę.
Wniosłeś dla mnie bardzo dużo w ten wątek.
Niedawno pokazałem tę monetę w jednym sklepie numizmatycznym i stwierdzili, że moneta wygląda dobrze, jeśli chodzi o bicie za czasów Zygmunta II Augusta. Jednak sami mieli problem, aby ją zidentyfikować "do jakiej parafii należy". Więc tak jak napisałeś może to być hybryda obola - denara. 
Jeszcze raz dziękuję za inicjatywę w wątek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie