Skocz do zawartości

Niemieckie miny denne i kotwiczne


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panie i Panów,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że nurkuje i interesuje się w dużej mierze przedmiotami pochodzenia morskiego więc nasuwa się pytanie. O minach morskich w szczególności niemieckich mógłbym powiedzieć bardzo wiele, ale natrafiłem na publikacje pana prof. Janusza Janika odnośnie zagród minowych na południowym Bałtyku . Pojawiły się w tej publikacji miny niekontaktowe denne wz. CiD , niekontaktowe denne wz. A-IV oraz kotwiczne PŁ/T. Nie jestem wstanie nigdzie takich oznaczeń znaleźć ani w literaturze niemieckiej ani brytyjskiej. Może jest ktoś kto byłby wstanie wytłumaczyć, naprowadzić na odpowiedni trop albo polecić kogoś kto wie wiele odnośnie min morskich . Pozdrawiam serdecznie,

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam wrażenie, że część z tych dziwnych kodów to cokolwiek bezsensowne próby przetłumaczenia na polski niemieckich oznaczeń, być może obarczone dodatkowym błędem drukarskim. Gdybyś wkleił z oryginału całe zdania w których takie oznaczenie się pojawiało, to być może dałoby się wydedukować coś więcej. 

Ty to z pewnością wiesz, ale napiszę na użytek innych czytelników.  Niemieckie miny morskie z czasów II wojny światowej oznaczone były dwuliterowym kodem określającym rodzaj/ przeznaczenie miny, po nim następowała jedna litera określająca kolejny typ miny danego rodzaju (pierwszy - A, drugi - B itd.) czasem pisana po spacji, czasem jednym ciągiem, a potem jeszcze ewentualnie liczba rzymska oznaczająca kolejną wersję danej miny (ewentualnie, bo mogła być np. tylko jedna wersja danej miny, a wtedy ta liczba była niepotrzebna). 

Tak np. oznaczenie dosyć popularnej miny lotniczej LMA III można rozszyfrować następująco:

- LM - mina lotnicza zrzucana ze spadochronem

- A - pierwszy typ miny tego rodzaju, jaki skonstruowano

- III - trzecia wersja rozwojowa tego typu. 

Za stronką Naval Weapons lista tych dwuliterowych kodów była następująca:

BM    miny lotnicze zrzucane bez spadochronu
EM    kotwiczne miny kontaktowe
FM    miny kontaktowe dla wód płytkich, głównie kotwiczne
KM    miny "przeciwinwazyjne" do obrony pasa przybrzeżnego
LM    miny lotnicze zrzucane ze spadochronem
MT    denne miny-torpedy stawiane z wyrzutni torpedowych okrętów podwodnych
OM    miny pływające
RM    miny denne (także zdalnie kontrolowane)
SM    kotwiczne miny magnetyczne stawiane z luków minowych okrętów podwodnych
TM    miny magnetyczne stawiane z wyrzutni torpedowych
UM    miny kontaktowe przeciw okrętom podwodnym

Niektóre z tych kodów wydają się stworzone nieco na wyrost, np. żadnych FM czy MT to ja sobie za bardzo nie kojarzę. Ale mniejsza o to, bo tematem naszym są oznaczenia w pracy p. Janika. Moim zdaniem mogło tam być tak:

- "miny niekontaktowe denne wz. CiD" - chodziło zapewne o miny... wz. C i D czyli np. RMC i RMD (albo jakieś inne, niekoniecznie RM, tak dla przykładu dałem)

- "niekontaktowe denne wz. A-IV" - chodziło zapewne o np. RMA IV (znowuż tak tylko dla przykładu podałem, nie wiem czy RMA miała aż cztery wersje, ani czy w ogóle o RM chodziło) 

- "kotwiczne PŁ/T" - w języku niemieckim nie ma "Ł", więc musi to być oznaczenie polskie lub rosyjskie. I faktycznie istniała rodzina rosyjskich min PŁT (pisanych bez slasha, ПЛТ) - kotwicznych, stawianych z wyrzutni torpedowych okrętów podwodnych.

 

Edytowane przez Speedy
  • Super 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie