Jump to content

Ludzka czaszka wystawała z ziemi na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym


Recommended Posts

Na Górze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym znaleziono szkielet dziecka. Sprawę bada policja.

Na ludzkie szczątki natknęli się pracownicy Miejskiego Zakładu Komunalnego, który zarządza tym terenem i sprzedaje bilety wstępu na Górę Trzech Krzyży.

– Od razu zgłosili to do mnie, a ja powiadomiłem wojewódzkiego konserwatora i policję – mówi Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego. – Aktualnie Góra Trzech Krzyży działa normalnie, turyści mogą tam wchodzić. Z użytku była chwilowo wyłączona tylko w momencie prowadzenia czynności przez policję.

W związku ze zgłoszeniem, które w ubiegły piątek wpłynęło do lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, na miejsce pojechał pracownik tego urzędu. Przy oględzinach byli policjanci i przedstawiciele urzędu miasta.

– Stwierdzono, że w wyniku ostatnich ulewnych deszczy doszło do wypłukania i odsłonięcia fragmentów ludzkiej czaszki. W związku z tym przeprowadzono eksplorację miejsca w celu określenia charakteru odkrycia – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. Chodziło m.in. o ustalenie czy jest to cały szkielet, grób i czy w pobliżu są widoczne kolejne szczątki. – W wyniku tych działań został odsłonięty niewielki szkielet dziecka. Znajdował się bezpośrednio pod wierzchnią warstwą gruntu. Czaszka była już częściowo odsłonięta. Brak było widocznego wkopu grobowego – tłumaczy ekspert i dodaje: – Niewielka głębokość na jakiej znajdował się szkielet wskazywała, że wkop grobowy został w wyniku działania wód opadowych spłukany w niższe partie góry. W bezpośrednim otoczeniu grobu nie stwierdzono obecności kolejnych tego typu obiektów.

Źródło: http://www.dziennikwschodni.pl/pulawy/ludzka-czaszka-wystawala-z-ziemi-na-gorze-trzech-krzyzy-w-kazimierzu-dolnym,n,1000291819.html

Kopciowski zauważa, że w księgach miejskich Góra Krzyżowa pojawia się pod tą nazwą już w 1577 roku. – Może to sugerować, że wykorzystywanie tego obszaru jako miejsca grzebalnego ma wielowiekową tradycję. Nie można zatem wykluczyć, że tego typu zdarzenia, wypłukiwanie kości, będą miały miejsce również w przyszłości – mówi konserwator.

Sprawę bada policja. – O ujawnieniu szczątków powiadomiła pracownica Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. Z jej relacji wynikało, że czaszkę wystającą z ziemi zauważyła osoba pobierająca opłaty za wejście na Górę Trzech Krzyży. O sprawie został powiadomiony prokurator. Czynności na miejscu wykonywali policjanci, z udziałem technika kryminalistyki, pracownika Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, archeologa oraz przedstawicieli urzędu miasta w Kazimierzu Dolnym. Pod warstwą ziemi odkryto niekompletny szkielet, wstępnie określony jako ludzki. Odnalezione szczątki zostały przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej celem ich zbadania – mówi nam Ewa Rejn-Kozak, rzecznik puławskiej policji.

9ea65fa66d930c7ed86592f534f6c0a1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information