Skocz do zawartości

Otwarcie i konserwacja magazynka do flaka 30/38


Dawid1109

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam, ostatnimi czasy kupiłem magazynek do flaka 2cm w stanie widocznym na zdjęciach. Z jednej strony prawie nie widać na nim rdzy, na drugiej widać powierzchowną korozję,ale ogólnie magazynek jest w stanie dobrym. Problem tkwi natomiast w tym, że podajnik (bądź sprężyna) zardzewiał i nie da się go ruszyć. I tutaj proszę o wsparcie: jak otworzyć taki magazynek, wyciągnąć z niego wszelkie bebechy i wyczyścić bez obaw o uszkodzenie? Do tego prosiłbym o polecenie jakiejś metody bądź środka na skuteczne zakonserwowanie całego magazynka i ewentualne pozbycie się zalegającej na nim rdzy. Pozdrawiam.

P.S. Przepraszam za kiepską jakość zdjęć, ale zdjęcie z lampą na  balkonie wychodzi lepiej niż w domowym świetle ;/ W razie czego podeślę więcej.

IMG_20200820_235705.jpg

IMG_20200820_235738.jpg

Napisano
29 minut temu, Julekcezar napisał:

Namocz w ropie z tydzień i spróbuj poruszyć lekko uderzając młotkiem przez deskę. Powinno puścić. Co do konserwacji, to chyba na nim jest farba, jak chcesz zachować to punktowo nakładaj 30% kwas fosforowy zmieszany z kredą (nie będzie się rozlewał na około) i czyść czymś dobrym do dłubania i drobnymi szczotkami stalowymi. Potem jak już doczyścisz do gołego metalu (pamiętaj żeby ani gram rdzy nie został, bo gwarantuję że wylezie) odtłuść alkoholem i daj taninę na goły metal. Potem na to najlepiej mieszankę wosku carnauba i cosmoloid h80, paraloidu nie dawaj bo farbę możesz przy okazji rozpuścić acetonem, ksylenem, czy co tam masz lub nie masz. To opcja jak nie masz co robić z czasem. Jak masz, to lepiej nic nie rób. Jak wewalisz do elektolizy to rdza migiem zejdzie, wszystko łatwiej będzie ruszyć, ale farba też zejdzie, a sporo jej jest i szkoda niszczyć. 

Dziękuję za odpowiedź, ale mógłbyś bardziej wyjaśnić proces otwarcia magazynka z użyciem ropy? Przez jaką deskę uderzyć młotkiem i w podajnik czy wieko magazynka? I czy nie przesiąknie cały zapachem ropy i da się to potem jakoś zmyć? Jestem całkowicie początkujący w te sprawy tak więc im bardziej szczegółowo tym lepiej :)) Stwierdziłem, że zostawię go z zewnątrz takim jaki jest, spróbuje tylko poruszyć ten podajnik ze sprężyną więc jeśli miałbyś (bądź ktoś inny) jeszcze jakieś inne pomysły co do tego jak to zrobić to z chęcią posłucham.  Z góry dzięki :DD

Napisano

one nie były malowane, to czarne to oksyda , więc odrdzewianie zastosuj takie aby nie zlazła oksyda no chyba że na niej Ci nie zależy . Po pierwsze zdejmij "wysuń"  klapę trzymającą sprężynę . potem wysuń sprężynę , następnie z boku jest śrubka trzymająca łukowa wewnętrzną prowadnicę podajnika naboi , po jej odkręceniu powinieneś delikatnie rozruszać i wyjąć prowadnicę , Oczywiście jak radził julekcezar albo potrzymać kilka dni w ropie albo wysprejować WD 40 , Jak oba elementy zostaną zdemontowane to drewniany kołek i delikatnie wybijać podajnik naboi aż wyjdzie z magazynka , następnie jak wyjdzie zdemontować sprężynę z podajnika i dopiero wtedy zabrać się za konserwację .

Napisano

Klapka ma blokadę tę blachę trzeba odgiąć blaszkę tak aby stukając najlepiej przez deskę zsunęła się klapka tylna mocowania sprężyny. to jest element zsuwany . Na magazynku powinieneś mieć wybity rok produkcji oraz waffenamty kto był producentem i odbioru wojskowego, są na dole przy zsuwanej klapie na jednym z boków

Napisano

Dzięki wielkie za pomoc, ale czy po tym jak rozłożę cały magazynek i zrobię co mam zrobić, to da się go z powrotem bez problemu złożyć? I czy wysprejowanie całości WD 40 będzie dobre w skutkach czy bardziej pogorszę sprawę oksydy i rdzy? Może po prostu zamiast go rozkładać, to zwyczajnie wysprejuję wd 40 sprężynę i podajnik przez otwory w magazynku? I ostatnie pytanie: ta blaszka - blokada wieka magazynka, którą należy odgiąć to ta część którą wskazuję palcem na zdjęciu czy co innego? 

 

P. S. Piszę z telefonu z innego konta bo nie mogę się zalogować ?

IMG_20200821_144143.jpg

Napisano

tak ta blaszka ma blokadę sprężystą odgina się troszkę blaszkę i zsuwa klapę .Jak chcesz to zakonserwować to musisz to zdemontować . magazynek jest w pełni rozbieralny i demontowalny , prosta konstrukcja jak budowa cepa . Obudowa , sprężyna, podajnik ,klapa sprężyny, i łukowa prowadnica podajnika i... koniec więcej elementów nie ma. normalna budowa magazynka tylko ciut większa jak od kałacha. WD służy jak i ropa do puszczenia rdzy, nie ma wpływu na metal , nie usuwa rdzy . Jak rozbierzesz to będziemy dyskutować dalej jak zakonserwować. 

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie