Jump to content
Sign in to follow this  
bodziu000000

Niecodzienne znalezisko na posesji. Odkryto szczątki żołnierza Carskiej Armii Rosyjskiej

Recommended Posts

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-06-25/niecodzienne-znalezisko-na-posesji-odkryto-szczatki-zolnierza-carskiej-armii-rosyjskiej/

"Niecodzienne znalezisko na posesji. Odkryto szczątki żołnierza Carskiej Armii Rosyjskiej

Odnalezione ludzkie szczątki wraz z częścią umundurowania wojskowego mogą należeć do młodego żołnierza Pułku Piechoty Carskiej Armii Rosyjskiej - informuje mazowiecka policja. Świadczyć o tym może guzik od munduru z dwugłowym orłem, długie charakterystyczne buty oraz pas z klamrą.

Dyżurny Komendy Powiatowej w Wyszkowie otrzymał zgłoszenie ws. odnalezienia ludzkich szczątków. Znalezisko zostało odkryte w trakcie prowadzonych prac ziemnych. Do zdarzenia doszło w miniony wtorek na terenie gminy Rząśnik (woj. mazowieckie), w miejscowości Wólka Folwark.

Szczątki przewieziono do prosektorium

"Na miejsce natychmiast zostali skierowani policyjni specjaliści wspólnie z technikiem kryminalistyki. Funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora przez kilka godzin wykonywali czynności procesowe, zabezpieczali miejsce i ślady oraz sporządzali niezbędną dokumentację mającą na celu wyjaśnić tę niezwykłą historię. Zabezpieczone szczątki zostały przewiezione do policyjnego prosektorium, gdzie zostaną poddane szczegółowym oględzinom, wykonanym przez biegłych sądowych" - podała mazowiecka policja.

Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują na to, że odnalezione ludzkie szczątki wraz z częścią umundurowania wojskowego należą do młodego żołnierza Pułku Piechoty Carskiej Armii Rosyjskiej. Dowodem na to może być m.in. guzik od munduru z dwugłowym orłem, pas z klamrą, a także charakterystyczne długie buty.

Liczne cmentarze i mogiły żołnierzy

W powiecie wyszkowskim znajdują się liczne cmentarze i mogiły poległych żołnierzy z czasów I i II wojny światowej.

Nieopodal miejsca znaleziska - w odległości około 800 metrów - znajduje się cmentarz żołnierzy poległych w I wojnie światowej, m.in. podczas walk wojsk obu frontów w lipcu 1915 roku, które były prowadzone na terenie gminy Rząśnik.

Do szeregów Carskiej Piechoty wcielano również wielu Polaków. Służby o odkryciu w miejscowości Wólka Folwark powiadomiły Instytut Pamięci Narodowej, który w tej sprawie jest w kontakcie z policją. Więcej szczegółowych informacji przyniesie dalsze śledztwo."

c2g4pt72zsdauy8hvx11852urmsz3nia.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information