Jump to content
Sign in to follow this  
bodziu000000

Odolanów: Badacze IPN natrafili na szczątki żołnierzy, w domniemanej mogile oddziału "Błyska"

Recommended Posts

https://kalisz.naszemiasto.pl/odolanow-badacze-ipn-natrafili-na-szczatki-zolnierzy-w/ar/c1-7770008

"Odolanów: Badacze IPN natrafili na szczątki żołnierzy, w domniemanej mogile oddziału "Błyska"

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac poszukiwawczych prowadzonych na terenie cmentarza parafii św. Marcina przy ul. Chwaliszewskiej w Odolanowie natrafił na szczątki ośmiu żołnierzy, które znajdowały się w domniemanej mogile oddziału "Błyska". czy to szczątki żołnierzy podziemia niepodległościowego?

Badania na cmentarzu w Odolanowie były prowadzone od 15 do 19 czerwca. Były one kontynuacją zeszłorocznych badań, które miały na celu odnalezienie miejsca pochówku żołnierzy z oddziału Wojskowej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” pod dowództwem por. Jana Kempińskiego, ps. „Błysk”, którzy zginęli w obławie 22 października 1945 r.

Tego dnia oddział „Błyska” opanował Odolanów koło Ostrowa Wielkopolskiego. W miasteczku rozbrojono posterunek Milicji Obywatelskiej, zajęto pomieszczenia ratusza, a pieniądze zabrane z miejskiej kasy zostały rozdane mieszkańcom na wiecu zorganizowanym na rynku miejskim. Podczas odwrotu, pod Odolanowem, doszło do półgodzinnej walki pomiędzy oddziałem, a ścigającą go grupą operacyjną NKWD/KBW/UB, mającą dwukrotną przewagę liczebną. Odział „Błyska” został rozbity. Według różnych źródeł śmierć ponieść mogło nawet 24 partyzantów. Rannemu dowódcy udało się uciec. Część ciał zabitych zabrali ich bliscy i pochowali w rodzinnych mogiłach. Według relacji wielu świadków ciała pozostałych bezpieka potajemnie ukryła na odolanowskim cmentarzu.

W 2019 roku prace Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN skupiły się na terenie położonym wzdłuż ogrodzenia cmentarnego, gdzie według zeznań okolicznych mieszkańców miano pierwotnie pochować poległych żołnierzy. Wówczas jednak nie natrafiono na szczątki poszukiwanych osób.

- Tegoroczne prace prowadzono w obrębie rzekomo symbolicznego Grobu Powstańców Wielkopolskich i Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Podczas prac ujawniono szczątki ośmiu osób. Sposób ułożenia szkieletów w grobie i cechy biologiczne oraz charakter urazów wskazuje, że prawdopodobnie natrafiono na poszukiwanych żołnierzy. Odnaleziono przy nich liczne artefakty, tj. guziki wojskowe i inne fragmenty umundurowania, grzebień oraz łuski od amunicji typu Mauser. Szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym - informuje Instytut Pamięci Narodowej.

W celu uzyskania materiału genetycznego niezbędnego do identyfikacji Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zwraca się do osób, które mogą posiadać informacje na temat rodzin żołnierzy oddziału por. Jana Kempińskiego ps. Błysk” o kontakt z Biurem (poszukiwania.ipn.gov.pl, genetyka@ipn.gov.pl, infolinia: 797-89-13-97)."

1-433725.jpg

5ef1ca7ede16b_o.jpg

5ef1ca770461e_o.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information