Skocz do zawartości

Pogrzeb Tadeusza Gajdy pseudonim „Tarzan”


bodziu000000

Rekomendowane odpowiedzi

https://echodnia.eu/podkarpackie/pogrzeb-tadeusza-gajdy-pseudonim-tarzan-spoczal-na-cmentarzu-wojennym-w-stalowej-woli-rozwadowie/ar/c1-14477903

"Pogrzeb Tadeusza Gajdy pseudonim „Tarzan”, spoczął na cmentarzu wojennym w Stalowej Woli - Rozwadowie

Od wystawienia w piątek 4 października trumny z prochami Tadeusza Gajdy pseudonim „Tarzan” w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Stalowej Woli rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe polskiego żołnierza podziemia niepodległościowego, kapitana, żołnierza Armii Krajowej (Narodowej Organizacji Wojskowej – Armii Krajowej), dowódcy oddziału partyzanckiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na Rzeszowszczyźnie.

O godzinie 19 w piątek przy trumnie nakrytej biało-czerwoną flagą miał miejsce patriotyczny montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej numer 11 imienia Szarych Szeregów w Stalowej Woli oraz Społecznej szkoły Podstawowej numer 1 imienia Armii Krajowej w Stalowej Woli.

Msza Święta pogrzebowa rozpoczęła się w kościele Matki Bożej Szkaplerznej o godzinie 12. Przewodniczył jej biskup senior Edward Frankowski. Uczestniczyli w niej syn „Tarzana” z rodziną, kompania honorowa 16 Tczewskiego Batalionu Saperów, liczne poczty sztandarowe, władze samorządowe, przedstawiciele Nadleśnictwa Rozwadów, Polskiego Związku Łowieckiego, Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego w Tarnobrzegu, harcerze, mieszkańcy. Było także kilka żołnierskich grup rekonstrukcyjnych. Grupa Rekonstrukcyjna Żołnierzy Wojska Polskiego "Wrzesień 1939" z Jastkowic pod kierunkiem Edwarda Horoszko zadbała o oprawę muzyczną Mszy.

Po nabożeństwie uformował się kondukt pogrzebowy, który w uroczystym przemarszu ulicami Graniczną i Klasztorną udał się na Cmentarz Wojenny przy ulicy Klasztornej, gdzie w strugach ulewnego deszczu miały miejsce uroczystości pogrzebowe – złożenie trumny ze szczątkami Tadeusza Gajdy do gotowego grobowca. Kompania oddała trzy salwy honorowe.

Tadeusz Gajda urodził się 15 lutego 1924 w Charzewicach, Syn Józefa i Marii z domu Łuczak. Ukończył szkołę powszechną i trzy klasy w Państwowym Gimnazjum im. Stefana Czarnieckiego w Nisku. W 1941 r. wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej w Nisku. Latem 1943 r. rozpoczął konspiracyjny kurs podchorążych, który ukończył u Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana”. Brał udział w walkach toczonych w ramach niemieckiej operacji przeciwpartyzanckiej „Sturmwind I”. Od września 1944 r. poszukiwany był przez NKWD i Urząd Bezpieczeństwa. Celem uniknięcia aresztowania zgłosił się do służby w Ludowym Wojsku Polskim. Przydzielono go do X Sudeckiej Dywizji Piechoty, zdezerterował i powrócił do Niska.

W 1945 w kwietniu przydzielono go do dyspozycji ppor. Mariana Szymańskiego, komendanta Narodowej Organizacji Wojskowej NZW na powiat Tarnobrzeg. Po śmierci Szymańskiego Gajda objął jego stanowisko. Na polecenie „Ojca Jana” sformował oddział leśny. Do końca czerwca 1945 roku miał pod swoją komendą blisko 50 żołnierzy.

Oddział Tadeusza Gajdy m.in. ochraniał ludność wiejską przed samowolą władzy komunistycznej, rozbrajał posterunki Milicji Obywatelskiej oraz organizował akcje związane z koniecznością zapewnienia środków finansowych na zaprowiantowanie oddziału i zapomogi dla rodzin partyzantów osadzonych w więzieniach czy poległych.

Od lutego 1946 r. był dowódcą obwodu 3 Pogotowia Akcji Specjalnej Inspektoratu NZW „Tatar”, który obejmował powiaty: Dębica, Mielec, Tarnobrzeg i Tarnów. Aresztowany został 7 sierpnia 1946 r. przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie skazano go na karę śmierci i wyrok wykonano 14 października 1946 r. w więzieniu przy ulicy Montelupich w Krakowie.

Sąd Wojewódzki w Tarnowie 8 listopada 1991 r. unieważnił wyrok. „Tarzan” został zrehabilitowany za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i pochowany na Cmentarzu Rakowickim. Jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac ekshumacyjnych w 2017, a o ich identyfikacji poinformowano publicznie 4 października 2018."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie