Jump to content

IPN odkrył ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia na Mokotowie


Recommended Posts

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/warszawa-ludzkie-szczatki-na-terenie-dawnego-wiezienia-na-mokotowie/j20dl6v

"IPN odkrył ludzkie szczątki na terenie dawnego więzienia na Mokotowie

Kierujący pracami prof. Krzysztof Szwagrzyk nie wyklucza, że są to ofiary zbrodni terroru nazistowskiego lub komunistycznego. Ludzkie szczątki ujawniono dziś na terenie dawnego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Ciała pogrzebano bez trumien, bezpośrednio w ziemi.

O dotychczasowych wynikach prac poinformowało Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, które umieściło też na swojej stronie internetowej komunikat w tej sprawie. Podano, że ludzkie szczątki zostały pochowane bez trumien, bezpośrednio w ziemi. "Teren aktualnie badany należy do części dawnego więzienia mokotowskiego, na którym w latach 50-tych wybudowano tzw. spacerniaki, które w minionych tygodniach zostały zdemontowane" - głosi komunikat.

"Trudno jest na obecną chwilę stwierdzić, do kogo należą odkryte dziś szczątki. Charakterystyczny jest uwidoczniony tutaj sposób pogrzebania zwłok: bez trumny, bezpośrednio w ziemi. Nie wykluczamy, że mogą to być ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego, ale dopiero szczegółowe badanie pomoże to zweryfikować" - poinformował prof. Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Wiceprezes IPN, który zapewnił, że na miejscu cały czas pracują specjaliści IPN, dodał też, że do przebadania na obecnym etapie prac pozostało ok. 1,5 hektara terenu mokotowskiego dawnego więzienia (obecnie jest to Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL). - Zaplanowaliśmy nasze działania aż na cztery tygodnie. Dopiero po zakończeniu prac będziemy mieli pewność, że żadne szczątki nie pozostały w ziemi - dodał Szwagrzyk.

Obecne prace IPN na warszawskim Mokotowie, które trwają od 15 lipca, to kolejny etap działań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zmierzających do tego, by odnaleźć szczątki ofiar zbrodni zarówno niemieckich, jak i komunistycznych. W minionych latach przebadano już znaczną część terenu."

Nowy obraz (1).jpg

Nowy obraz (2).jpg

Nowy obraz.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://metrowarszawa.gazeta.pl/metrowarszawa/7,141637,25033238,w-dawnym-areszcie-przy-rakowieckiej-odkryto-szczatki-byly.html#s=BoxLoWaImg3

"W dawnym areszcie przy Rakowieckiej odkryto kolejne szczątki. "Były pochowane bez trumien"

Na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej badacze z IPN odkryli kolejne szczątki. Prof. Szwagrzyk kierujący badaniami mówi, że jeszcze nie udało się ustalić tożsamości ofiar, ale to, w jaki sposób zostały pochowane może sugerować, że to ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego.

Dawny Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie to obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN od kilku miesięcy prowadzi tam badania archeologiczne. 

IPN odkryto szczątki przy więzieniu na Rakowieckiej

Teren badań obejmuje około 1,5-hektarowy obszar, który należy do części dawnego więzienia mokotowskiego. W latach 50. wybudowano tam tzw. spacerniaki, które w minionych tygodniach zostały zdemontowane przez naukowców. W środę pracownicy IPN dokonali tam kolejnego odkrycia. Znaleziono szczątki dwóch osób. Obie zostały pochowane bez trumien, bezpośrednio w ziemi. 

"Trudno jest na obecną chwilę stwierdzić do kogo należą odkryte szczątki. (...) Nie wykluczamy, że mogą to być ofiary terroru nazistowskiego lub stalinowskiego, ale dopiero szczegółowe badanie pomoże to zweryfikować" - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Badania na terenie dawnego aresztu przy ul. Rakowieckiej zaplanowane są jeszcze na kolejne cztery tygodnie. - Dopiero po zakończeniu prac będziemy mieli pewność, że żadne szczątki nie pozostały w ziemi - dodaje prof. Szwagrzyk.

Areszt na Rakowieckiej. Przetrzymywano, torturowano, mordowano

Więzienie przy Rakowieckiej zostało wybudowane przez władze rosyjskie w latach 1902-1904 według projektu m.in. Henryka Juliana Gaya. Budynek główny został oddany do użytku w 1904 roku, Pałac Cudów pod koniec lat 40., a gmachy mieszczące Pawilony X i XI w latach 50. 

Przewinęła się przez nie duża liczba znanych postaci historycznych i współczesnych osób publicznych, przetrzymywanych tu głównie w burzliwych momentach historii Polski przez władze krajowe i okupacyjne."

z25033255IH,W-dawnym-areszcie-przy-Rakowieckiej-odkryto-szczat.jpg

z25033258IH,W-dawnym-areszcie-przy-Rakowieckiej-odkryto-szczat.jpg

z25033259IH,W-dawnym-areszcie-przy-Rakowieckiej-odkryto-szczat.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/75994,Komunikat-po-zakonczeniu-kolejnego-etapu-prac-przy-ul-Rakowieckiej-37-w-Warszawi.html

"Komunikat po zakończeniu kolejnego etapu prac przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie

12 sierpnia br. zakończył się kolejny etap prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. Prace trwały cztery tygodnie, a w ich wyniku przebadano ok 1 ha terenu (za więziennym szpitalem oraz od strony ul. Kazimierzowskiej). W obu miejscach do wiosny tego roku stały dziedzińce spacerowe dla więźniów, które wiosną tego roku zostały rozebrane.

Na części wschodniej badanego terenu specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN ujawnili szczątki siedmiu osób pochowanych bezpośrednio w ziemi (bez trumien), w pojedynczych jamach grobowych. Ze wstępnej oceny antropologicznej wynika, iż były to osoby, które w chwili śmierci miały od kilkunastu do ok. 40 lat. Sposób ułożenia szczątków w grobie oraz rozmieszczenia jam grobowych był zróżnicowany, co może wskazywać na dokonywanie pochowków w różnym czasie. Przy niektórych z nich odnaleziono elementy charakterystyczne dla umundurowania niemieckiego. Przy pozostałych nie odnaleziono żadnych przedmiotów. Można przypuszczać, iż pochówki pochodzą z połowy lub końca lat 40-tych, gdyż w kolejnej dekadzie wybudowano w tym miejscu tzw. spacerniaki. Podejmowanie odnalezionych szczątków zakończono w piątek, 26 lipca. O ww. ustaleniach BPiI poinformowało na swojej stronie w serwisie Facebook w poniedziałek, 29 lipca. Dalsza część prac (29 VII – 12 VIII) obejmowała zarówno teren za dawnym szpitalem, jak i kolejną część obszaru od strony ul. Kazimierzowskiej (część znajdująca się przy budynku gospodarczym więzienia). Na przebadanym obszarze ujawniono fragmenty szkieletu, które zostały podjęte i zabezpieczone. Można przypuszczać, iż został on uszkodzony podczas prowadzonych w latach 50-tych prac budowlanych. O fakcie odnalezienia szczątków ludzkich został poinformowany prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Wszystkie odnalezione szczątki i artefakty zostaną w najbliższym czasie poddane oględzinom przez prokuratorów pionu śledczego IPN i specjalistów z zakresu medycyny sądowej.

W prowadzonych pracach brali udział zarówno wolontariusze BPiI, jak również żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec”.

W sierpniu 1944 roku Niemcy rozpoczęli masową eksterminację wszystkich osadzonych w mokotowskim więzieniu. W tej masakrze zginęło ponad 600 osób, których ciała zostały pochowane w zbiorowych mogiłach na terenie aresztu. Badania historyczne wskazują, że na terenie więzienia grzebane były także ofiary z okresu Powstania Warszawskiego. Większość z tych szczątków została ekshumowana w 1945 roku i przeniesiona w inne miejsce.

W minionych latach, na terenie dawnego więzienia mokotowskiego specjaliści BPiI IPN odnajdywali groby pojedyncze, jak również jamy zbiorowe. Z racji na charakter obiektu (wysokie mury, ścisła kontrola wejść i obecności) miejsce sprzyjało tego typu skrytym pochówkom. Relacje świadków wskazują, iż na terenie obiektu odbywały się pochówki ofiar stalinowskiego aparatu terroru. Celem prac prowadzonych przez IPN na terenie dzisiejszego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest odnalezienie wszystkich miejsc pogrzebania szczątków ludzkich i ich ekshumacja.

Badanie kolejnych obszarów na terenie dawnego więzienia zaplanowano na 2020 rok."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information