Jump to content

Zmarł Kazimierz Albin, ostatni więzień pierwszego transportu do Auschwitz


Recommended Posts

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25020845,zmarl-ostatni-wiezien-z-pierwszego-transportu-do-auschwitz.html

"Zmarł Kazimierz Albin, ostatni więzień pierwszego transportu do Auschwitz

W nocy z poniedziałku na wtorek zmarł w wieku 96 lat Kazimierz Albin, ostatni żyjący więzień z pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.

Kazimierz Albin urodził się w 1922 r. w Krakowie. W styczniu 1940 r. został aresztowany na Słowacji, gdy próbował dotrzeć do formującej się we Francji polskiej armii. Niemcy umieścili go w więzieniu w Preszowie, a następnie Muszynie, Nowym Sączu i Tarnowie. W 2015 r. podczas rocznicy wyzwolenia obozu na terenie Muzeum Auschwitz przypomniał słowa Karla Fritzscha, kierownika obozu i zastępcy komendanta Rudolfa Hössa, które ich wtedy przywitały: – Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące.

Historia więźnia 118

14 czerwca 1940 r. Kazimierz Albin został deportowany do Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów. Otrzymał numer 118. Udało mu się uciec w lutym 1943 r. wraz z innymi polskimi więźniami. Po ucieczce ukrywał się we wsi Skawica, koło Zawoi w Beskidach. Następnie przedostał się do Krakowa. Został żołnierzem AK. Po ukończeniu konspiracyjnej szkoły podchorążych uczestniczył w akcjach dywersyjnych, a później pełnił funkcję szefa dywersji bojowej III odcinka komendy obwodu Kraków-Miasto. Po wojnie zdał maturę i podjął studia na wydziale lotniczym Politechniki Krakowskiej. W latach 1952-1963 pracował w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej, a później w Zjednoczeniu Przemysłu Lotniczego i Centrali Handlu Zagranicznego „Metaleksport”.

Kazimierz Albin był współzałożycielem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, któremu przez wiele lat przewodniczył. Zasiadał w Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej. Został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski."

z25020911V,Kazimierz-Albin.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information