Jump to content

Profesor Jerzy Majkowski nie żyje. Był powstańcem warszawskim oraz światowej sławy neurologiem


Recommended Posts

https://wiadomosci.wp.pl/profesor-jerzy-majkowski-nie-zyje-byl-powstancem-warszawskim-oraz-swiatowej-slawy-neurologiem-6404219544123521a

"Profesor Jerzy Majkowski nie żyje. Był powstańcem warszawskim oraz światowej sławy neurologiem

Profesor Jerzy Majkowski ps. Czarny nie żyje. Był podpułkownikiem, żołnierzem Armii Krajowej, walczył jako powstaniec warszawski z batalionu "Gustaw". Niedawno otrzymał tytuł honorowego obywatela Warszawy. Zmarł w wieku 91 lat.

Jerzy Majkowski ps. Czarny brał udział w powstaniu warszawskim. Walczył na Woli i na Starówce. 13 sierpnia 1944 r. został ranny podczas eksplozji "czołgu-pułapki" na ul. Kilińskiego w Warszawie. Był w dwóch obozach jenieckich w Niemczech, po wojnie zdał maturę na Zachodzie. Wrócił do Polski w 1947 roku.

Prof. Majkowski był również lekarzem neurologiem. Kierował m.in. Oddziałem Neurologii Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego Akademi Medycznej w Warszawie. Prof. Majkowski przebywał również w USA, gdzie był między innymi profesorem wizytującym w New York University. Na swoim koncie miał między innymi około 500 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 14 książek, których był autorem lub redaktorem.

Pod koniec maja Rada Warszawy przyznała prof. Majkowskiemu tytuł honorowego obywatela stolicy. Był również prezesem warszawskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Armii Krajowej."

MTYyOTM3YjU4GzlnYkhvIHtDbT0kEWF2LFt1dmJ8YmJtTTdhfQpiMHcOPz0gVGMkNVZ9ZHUEe2VsQHdnYB55ZWBJd2F_BGIkKxYpeSdWPy4gVCI1J1giIyoSJnonQyp2JA==.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information