arjanprojekt Napisano 13 Maj 2019 Napisano 13 Maj 2019 Witam Przy rozkminianiu innego tematu: wyszło na jaw że posiadam klucz zwany szwdzką żelazną ręką opatentowany przez Johan Petter Johansson w 1888r: https://pl.wikipedia.org/wiki/Johan_Petter_Johansson w następnych postach pokażę sygnowania owego szwedzkiego wynalazku kupionego kiedyś na złomie za jakieś 10złotych, który do dziś wytrzymuje kręcenie przez dwu metrową rurę (trochę pozaginany wzgędem oryginału)
arjanprojekt Napisano 13 Maj 2019 Autor Napisano 13 Maj 2019 Wygląda do jakieś 95-99% zgodny z oryginalem trzymanym żelaznym uściskiem przez wynalazcę i założyciela firmy Bahco. Czy oznaczenie "BAHCO 94" dotyczy daty? 1894 lub 1994 samo "94" czego nie widać na zdjeciu jest trochę inaczej odcisnięte od nazwy firmy (element pewnie wymienny do tłoczenia cyferek)
Ryba_rzeczna Napisano 13 Maj 2019 Napisano 13 Maj 2019 Na XIX w. bym nie liczył Ten wzór narzędzia na przestrzeni wielu, wielu lat właściwie się nie nie zmieniał. w każdym razie wiek XX, zarówno pierwsza jak i druga połowa, więc zupełna loteria.
arjanprojekt Napisano 14 Maj 2019 Autor Napisano 14 Maj 2019 Zdjęcie Johan Petter Johansson jest 1940r, kiedy był już starszym dziadkiem i chciał się pewnie pochwalić swoimi wynalazkami (w kieszeni ma też klucz) albo: 1. pogrozić niemcą a'la polski kosynier (żelazna ręka przeciw żelaznym czołgom - chyba nie), więc - 2. jest to zdjęcie marketingowe, że neutralna Szwecja ma nie tylko rudy żelaza, ale też inowacyjny przemysł, który się przyda obu stronom konfliktu światowego Teraz wracając do klucza trzymanego przez JPJ - różni się w tych 1-5% od mojego że nie ma oznaczeń BAHCO i Made in Sweden - więc domniema że to podróba Ale tak na serio pewnie jest to pierwowzór lub jakaś nowa wersja eksportowa na IIwś. Nazwa Bahco powstała oficjalnie w 1916, więc mój klucz pewnie jest wyprodukowany po tej dacie ale na 1994 rok jakoś nie wygląda inowacyjno-marketingowo....
Pytanie
arjanprojekt
Witam
Przy rozkminianiu innego tematu:
wyszło na jaw że posiadam klucz zwany szwdzką żelazną ręką opatentowany przez Johan Petter Johansson w 1888r:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Johan_Petter_Johansson
w następnych postach pokażę sygnowania owego szwedzkiego wynalazku kupionego kiedyś na złomie za jakieś 10złotych, który do dziś wytrzymuje kręcenie przez dwu metrową rurę (trochę pozaginany wzgędem oryginału)
3 odpowiedzi na to pytanie
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.