Skocz do zawartości
  • 0

TAJEMNICZE OKOPY LUB SZANIEC spod Radomia, 140m średnicy


erkraft

Pytanie

W okolicach wsi, w której spędzałem jako dzieciak wakacje u babci, można było napotkać dziwne rowy,  głębokie może na około 1 - 1,20  m i dość szerokie, o łagodnie opadających ku dnie krawędziach (odtwarzam z pamięci, dawno mnie tam nie było). Teraz powiedziałbym, że na skutek upływu czasu uległy częściowemu zasypaniu i erozji. Dno najczęściej było przysypane ściółką leśną i suchymi liśćmi, nigdy nie znalazłem tam żadnych przedmiotów dziwnego pochodzenia  (ale też i nie szukałem). Rowy były usytuowane na odludziu, w pobliżu były tylko pola i polne drogi. Średnica obiektu to około 140-150 m.  Babcia z dziadkiem zmarli dość dawno, wtedy jeszcze specjalnie się tym nie interesowałem i nie pytałem. Rodzice i wujkowie nic nie wiedzą o pochodzeniu tych "rowów". Las porastający  to miejsce w latach osiemdziesiątych mógł mieć 20-30 lat. Lokalizacja to dalsze okolice Radomia.

Czy kształt coś Wam podpowiada ? Czy to może być dawny obiekt militarny ? Dokładam foto z geoportalu z podziałką.

cotojest2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie dokładnej lokalizacji nie podam - nie chciałbym, żeby buszowali tam przypadkowi ludzie w poszukiwaniu "skarbów", tym bardziej, że las należy do osoby prywatnej. Na razie liczę na podpowiedzi znawców tematu.

DODAM , że nic mi nie wiadomo o okolicznych cmentarzach wojennych, pobojowiskach lub o powojennych pozostałościach sprzętu bojowego, choć kilka Niemieckich hełmów i bagnet poniewierało się u dziadka w gospodarstwie. Aha - przypomniałem sobie jeszcze jedną opowieść lokalsów o podobno planowanej budowie lotniska w okolicy przez Niemców podczas IIwś, co miało łączyć się z wysiedleniem mieszkańców wsi. Mieszkańcy zostali czasowo wysiedleni, lotnisko nie powstało. Ale może to być fałszywy trop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie