Jump to content
Sign in to follow this  
bodziu000000

W XIX-wiecznych koszarach powstaje nowe miejsce spotkań. Fort 8 już wkrótce zacznie tętnić życiem

Recommended Posts

http://wio.waw.pl/artykul/w-xix-wiecznych-koszarach/558388

W XIX-wiecznych koszarach powstaje nowe miejsce spotkań. Fort 8 już wkrótce zacznie tętnić życiem.

Fort 8 to przestrzeń komercyjna stworzona w XIX-wiecznych, odrestaurowanych kosza¬rach na styku trzech dzielnic: Ursynowa, Mokotowa i Wilanowa. W połowie 2019 roku zostaną tu otwarte pracownie, sklepy, restauracje. Fort otoczony jest pięciohektarowym parkiem, a tuż obok znajduje się nowe, duże osiedle mieszkaniowe.

Fort 8 jest częścią kompleksu powstałego na terenie historycznego Fortu VIII Służew, zbudowanego 130 lat temu, na zlecenie cara Aleksandra w ramach Twierdzy Warszawa. W czasie wojny znajdowały się tu stajnie, a później fortem zarządzało Wojsko Polskie. W 2005 roku teren został kupiony przez Turret Development. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w 2016 roku –– tyle trwało zdokumentowanie inwestycji i zdobycie pozwoleń. Każdy etap konsultowany był z konserwatorem zabytków, dzięki czemu uratowano historyczny charakter miejsca. Zachowane zostały oryginalne elementy architektoniczne np. 130-letnie ramy zdobiące okna, a drewniane drzwi zostały zaprojektowane na wzór tych z lat 80-tych XIX wieku.

Inwestorowi od początku zależało na połączeniu autentyczności z funkcjonalnością, dla­tego powołał grupę specjalistów reprezentujących różne branże i style życia, z którą prze­prowadził konsultacje społeczne. Ich celem było poznanie oczekiwań tych, którzy w przy­szłości będę korzystać z oferty Fortu 8.
Fort otoczony jest parkiem z malowniczym wąwozem, który w naturalny sposób chroni przed gwarem miasta. Przez lata pas zieleni był zaniedbany i trudno dostępny. Inwestor postano­wił nie tylko odzyskać naturalny charakter tego miejsca, lecz także udostępnić go lokalnej społeczności. Tak powstał Ósmy Park, z którego uroków będzie można korzystać już na wiosnę. Jest tu plac zabaw, plenerowa siłownia, miejsca do grillowania i uprawiania spor­tów. Ciekawą inicjatywą jest wydzielenie terenu pod ogródki społeczne, gdzie sąsiedzi będą mogli realizować swoje ogrodnicze pasje.

Fort 8 zostanie otwarty w połowie 2019 roku. Obecnie trwa wynajem powierzchni. Na 1800 metrach kwadratowych znajdują się kawiarnie, pracownie, miejsca warsztatowe i siedziby firm z branży kreatywnej. Znani są także pierwsi najemcy: biuro projektowe Doroty Szelągowskiej (projektantka wnętrz, prowadząca programy w stacji TVN) i siedziba firmy City Form Design (projektowanie przestrzeni miejskiej i elementów małej architektury).

Historia Fortu VIII Służew

Fort 8 powstał w miejscu, które może poszczycić się ponad 130-letnią przeszłością. Historia Fortu VIII Służew zaczyna się w latach osiemdziesiątych XIX wieku, kiedy to na posiedzeniu Najwyższej Tajnej Rady z udziałem cara Aleksandra II zapada decyzja o ufortyfikowaniu zachodniej granicy imperium rosyjskiego. Fort został umiejscowiony między Skarpą Ursynowską, a doliną Potoku Służewieckiego i należał do zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa, składającego się z 28 obiektów i dużych punktów oporu. Budowa fortu została ukończona w 1890 roku. Teren fortu to przeszło 26 hektarów.
Na przestrzeni lat Fort VIII przeszedł wiele modyfikacji. Pierwsza wynikała ze zbyt dużej wysokości i związanej z tym nadmiernej widoczności. Pierwotne dwa wały zmieniono na obiekt jednowałowy, wzmocniono betonem konstrukcję ceglanych stropów i wybudowano tradytor przeznaczony do prowadzenia ognia bocznego. Późniejsze zmiany dotyczyły m.in. przebudowy głównych dróg dojazdowych, stajni czy magazynów. W 1909 roku wydano rozkaz wyburzenia całej fortyfikacji warszawskiej, ale w Forcie VIII wysadzono jedynie kaponiery w rowie fortecznym. Reszta budowli została rozbrojona. W czasie II wojny światowej w Forcie przebywały wojska niemieckie, a w koszarach znajdowały się stajnie. Później, aż do lat dziewięćdziesiątych, terenem Fortu VIII zarządzało Wojsko Polskie.
W 2005 roku teren został kupiony przez Turret Development i poddany gruntownej rewitalizacji. Fort 8 w XIX wiecznych koszarach jako jedno z niewielu miejsc w Polsce zostało w całości odrestaurowane z dbałością o szczegóły i zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information