Jump to content

W XIX-wiecznych koszarach powstaje nowe miejsce spotkań. Fort 8 już wkrótce zacznie tętnić życiem


Recommended Posts

http://wio.waw.pl/artykul/w-xix-wiecznych-koszarach/558388

W XIX-wiecznych koszarach powstaje nowe miejsce spotkań. Fort 8 już wkrótce zacznie tętnić życiem.

Fort 8 to przestrzeń komercyjna stworzona w XIX-wiecznych, odrestaurowanych kosza¬rach na styku trzech dzielnic: Ursynowa, Mokotowa i Wilanowa. W połowie 2019 roku zostaną tu otwarte pracownie, sklepy, restauracje. Fort otoczony jest pięciohektarowym parkiem, a tuż obok znajduje się nowe, duże osiedle mieszkaniowe.

Fort 8 jest częścią kompleksu powstałego na terenie historycznego Fortu VIII Służew, zbudowanego 130 lat temu, na zlecenie cara Aleksandra w ramach Twierdzy Warszawa. W czasie wojny znajdowały się tu stajnie, a później fortem zarządzało Wojsko Polskie. W 2005 roku teren został kupiony przez Turret Development. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w 2016 roku –– tyle trwało zdokumentowanie inwestycji i zdobycie pozwoleń. Każdy etap konsultowany był z konserwatorem zabytków, dzięki czemu uratowano historyczny charakter miejsca. Zachowane zostały oryginalne elementy architektoniczne np. 130-letnie ramy zdobiące okna, a drewniane drzwi zostały zaprojektowane na wzór tych z lat 80-tych XIX wieku.

Inwestorowi od początku zależało na połączeniu autentyczności z funkcjonalnością, dla­tego powołał grupę specjalistów reprezentujących różne branże i style życia, z którą prze­prowadził konsultacje społeczne. Ich celem było poznanie oczekiwań tych, którzy w przy­szłości będę korzystać z oferty Fortu 8.
Fort otoczony jest parkiem z malowniczym wąwozem, który w naturalny sposób chroni przed gwarem miasta. Przez lata pas zieleni był zaniedbany i trudno dostępny. Inwestor postano­wił nie tylko odzyskać naturalny charakter tego miejsca, lecz także udostępnić go lokalnej społeczności. Tak powstał Ósmy Park, z którego uroków będzie można korzystać już na wiosnę. Jest tu plac zabaw, plenerowa siłownia, miejsca do grillowania i uprawiania spor­tów. Ciekawą inicjatywą jest wydzielenie terenu pod ogródki społeczne, gdzie sąsiedzi będą mogli realizować swoje ogrodnicze pasje.

Fort 8 zostanie otwarty w połowie 2019 roku. Obecnie trwa wynajem powierzchni. Na 1800 metrach kwadratowych znajdują się kawiarnie, pracownie, miejsca warsztatowe i siedziby firm z branży kreatywnej. Znani są także pierwsi najemcy: biuro projektowe Doroty Szelągowskiej (projektantka wnętrz, prowadząca programy w stacji TVN) i siedziba firmy City Form Design (projektowanie przestrzeni miejskiej i elementów małej architektury).

Historia Fortu VIII Służew

Fort 8 powstał w miejscu, które może poszczycić się ponad 130-letnią przeszłością. Historia Fortu VIII Służew zaczyna się w latach osiemdziesiątych XIX wieku, kiedy to na posiedzeniu Najwyższej Tajnej Rady z udziałem cara Aleksandra II zapada decyzja o ufortyfikowaniu zachodniej granicy imperium rosyjskiego. Fort został umiejscowiony między Skarpą Ursynowską, a doliną Potoku Służewieckiego i należał do zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa, składającego się z 28 obiektów i dużych punktów oporu. Budowa fortu została ukończona w 1890 roku. Teren fortu to przeszło 26 hektarów.
Na przestrzeni lat Fort VIII przeszedł wiele modyfikacji. Pierwsza wynikała ze zbyt dużej wysokości i związanej z tym nadmiernej widoczności. Pierwotne dwa wały zmieniono na obiekt jednowałowy, wzmocniono betonem konstrukcję ceglanych stropów i wybudowano tradytor przeznaczony do prowadzenia ognia bocznego. Późniejsze zmiany dotyczyły m.in. przebudowy głównych dróg dojazdowych, stajni czy magazynów. W 1909 roku wydano rozkaz wyburzenia całej fortyfikacji warszawskiej, ale w Forcie VIII wysadzono jedynie kaponiery w rowie fortecznym. Reszta budowli została rozbrojona. W czasie II wojny światowej w Forcie przebywały wojska niemieckie, a w koszarach znajdowały się stajnie. Później, aż do lat dziewięćdziesiątych, terenem Fortu VIII zarządzało Wojsko Polskie.
W 2005 roku teren został kupiony przez Turret Development i poddany gruntownej rewitalizacji. Fort 8 w XIX wiecznych koszarach jako jedno z niewielu miejsc w Polsce zostało w całości odrestaurowane z dbałością o szczegóły i zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information