Jump to content

Nie żyje powstaniec warszawski Czesław Mostek Wilk". Miał 103 lata


Recommended Posts

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24198488,nie-zyje-powstaniec-warszawski-czeslaw-mostek-wilk-mial-103.html

Nie żyje powstaniec warszawski Czesław Mostek "Wilk. Miał 103 lata

W wieku 103 lat zmarł kpt. Czesław Mostek, ps. "Wilk. Jako żołnierz brał udział w ceremonii pogrzebowej Józefa Piłsudskiego, we wrześniu 1939 r. bronił Warszawy, a w powstaniu warszawskim uczestniczył m.in. w natarciu na Fort Bema.
O śmierci weterana informuje na swoim profilu Muzeum Powstania Warszawskiego. Czesław Mostek urodził się 16 kwietnia 1915 r. w Czarnowie w gminie Leszno. Był synem Franciszka Mostka i Marty z domu Biernackiej. Już przed II wojną światową był zawodowym żołnierzem. W latach 1935–1939 służył w żandarmerii, a następnie w Korpusie Ochrony Pogranicza na Wileńszczyźnie. „Z okresu międzywojennego kpt. Mostek pamiętał, iż uczestniczył w Ceremonii Pogrzebowej Józefa Piłsudskiego i był w asyście, która wiozła serce Marszałka do Wilna” – pisze Muzeum Powstania Warszawskiego. We wrześniu 1939 r. brał udział w obronie szturmowanej przez Niemców stolicy. W czasie okupacji działał w VII Obwodzie „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej obejmującego powiat warszawski. Był żołnierzem w 7. Rejonie „Jaworzyn” (Ożarów Mazowiecki). Podczas powstania warszawskiego znalazł się w drużynie, która nacierała na Fort Bema. Od 4 sierpnia 1944 r. służył jako oficer zaopatrzenia w Kampinosie i Zgrupowaniu „Żyrafa” (pluton 260). Po wojnie za przynależność do AK został aresztowany i osadzony w katowni UB przy ul. Sierakowskiego na Pradze.

Jak podaje Muzeum Powstania Warszawskiego, kpt. Czesław Mostek „Wilk” zmarł 19 listopada. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę 24 listopada o godz. 10 w parafii rzymskokatolickiej Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Lesznie koło Błonia."
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information