Jump to content
Sign in to follow this  
bodziu000000

Okręt podwodny wyjdzie na ląd w centrum Gdyni. Na razie pływa

Recommended Posts

http://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/180319695-Okret-podwodny-wyjdzie-na-lad-w-centrum-Gdyni-Na-razie-plywa.html

Okręt podwodny wyjdzie na ląd w centrum Gdyni. Na razie pływa

Okręt podwodny ORP Sokół ma stać się nową atrakcją Gdyni. Po wycofaniu z użytkowania jeden zaledwie kilku takich polskich jednostek ma stać się obiektem muzealnym na Molo Południowym lub na skwerze Kościuszki. Ale jeszcze nie wiadomo, kiedy "wyjdzie na ląd.
O zgodzie ministerstwa obrony narodowej na przeznaczenie Sokoła w obiekt muzealny donosi portal trojmiasto.pl. Okręt, formalnie jeden z trzech wciąż użytkowanych polskich jednostek podwodnych typu Kobben, wciąż jest w użyciu. Na emeryturę ma trafić w połowie roku.

- ORP Sokół po wycofaniu ze służby stanie na lądzie jako okręt-muzeum. Otrzymaliśmy na to zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie wydarzy się to jednak od razu. To początek skomplikowanego procesu - powiedział Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

- Przygotowanie jednostki do nowej roli, jak i miejsca, w którym miałby zostać wyeksponowany może zająć nawet 2-3 lata. Trzeba stworzyć dokumentację przystosowania jednostki do nowej funkcji, opracować całą ścieżkę zwiedzania, a także sporządzić koncepcję jej przetransportowania - dodał.

ORP Sokół to jeden z trzech okrętów podwodnych typu Kobben, jakie obecnie posiada polska Marynarka Wojenna - dwa pozostałe to ORP Bielik i ORP Sęp. Z końcem 2017 roku wycofano okręt ORP Kondor. Również on ma trafić na cokół - być może do Świnoujścia.

To efekt akcji "Kobbeny na cokoły. W jej ramach polscy miłośnicy morza zapropobowali, by po zakończeniu eksploatacji okręty podwodne stały się atrakcją nadmorskich miejscowości."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information