Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
W listopadzie 1935 roku ukazał się rozkaz MS Wojsk., na mocy którego min. warty honorowe oddziałów Wojska Polskiego przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie św. Leonarda miały trwać nieprzerwanie od 24 listopada do 22 grudnia 1935 roku.
Zdjęć z tego wydarzenia nie zachowało się wiele...
  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Napisano

3 grudzień 1935 roku...Warta honorowa 6 SBK, w składzie: żołnierze 6, 9 i 14 pułków ułanów, oraz kanonierzy 6 DAK. W środku jako dowódca warty, oficer 6 P.Uł. Kaniowskich i rozprowadzający, wachm. Izydor Janiszewski z 14 P.Uł. Jazłowieckich.

Napisano

Warta honorowa 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, w dniu 3 grudnia. I trochę szczegółów w temacie warty wystawionej przez 6 SBK... W związku z rozkazem ministra Spraw Wojskowych, z dnia 23 listopada 1935 roku, o wartach wystawianych przez oddziały Wojska Polskiego przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego, w wawelskiej krypcie św. Leonarda, w dniach od 24 listopada do 22 grudnia, została również wystawiona warta przez 6 Samodzielną Brygadę Kawalerii.Miała ona ją wystawić w dniu 3 grudnia.
Przygotowania do godnego reprezentowania Pułku tego dnia rozpoczęły się 30 listopada. Wyznaczeni zostali: wachmistrz Izydor Janiszewski jako podoficer warty, oraz dwóch ułanów, którzy z wynikiem dobrym skończyli tego roku pułkową szkołę podoficerską: starsi ułani Józef Kogut z 3 szwadronu, oraz Tadeusz Guzik z 1 szwadronu. Tego samego dnia cała trójka zameldowała się w gabinecie kwatermistrza, gdzie oficer materiałowy dokonał ich przeglądu.
Umundurowanie i oporządzenie ułanów było następujące:
- Ubiór garnizonowy służbowy, płaszcze zestawu A starego typu, nowe, wprowadzone od 1 grudnia rogatywki z otokiem z usztywnianym denkiem, rękawice.
- Oporządzenie, kbk, szabla, ładownice potrójne po jednej z każdej strony, nowiutkie szelki skórzane do ładownic, temblaki do szabli. bez bagnetów.

Napisano
2 grudnia nastąpiła zbiórka oddziału wartowniczego 6 SBK. Na lwowskim Dworcu Głównym wachm. Janiszewski z dwoma ułanami Pułku oczekiwał na przybycie wartowników z innych oddziałów. O godzinie 10.32 przybyli ze Stanisławowa dwaj Ułani Kaniowscy, dwaj kanonierzy 6 DAK- u i dwóch pionierów brygadowego 6 szwadronu. O godzinie 10.30 dołączyło dwóch kanonierów z 13 DAK- u, a o 11.20 dwaj Ułani Małopolscy. Skompletowany oddział wartowniczy wsiadł do pociągu pośpiesznego i o godzinie 11.50 wyjechał ze Lwowa. O godzinie 17,05 byli w Krakowie. Na miejscu oddział zameldował się w Komendzie Miasta. Gdzie nocowali, dokumenty nie podają. Być może w Komendzie Miasta, albo pod gościnną ręką" 8 Pułku ułanów im. ks. Józefa Poniatowskiego.
Dodać należy, że wyprawa do grodu Kraka" została naliczona jako podróż służbowa.
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie