Skocz do zawartości
  • 0

 łuska/pocisk 12,7 x 107 DSzK


Gość Mark

Pytanie

Znalazłem łuskę radziecką 12,7 x 107 (napisy 43 3 i gwiazdka)oraz odzielnie pocisk. W trakcie oczyszczania pocisku, stwierdziłem że składa się z dwóch części. Napiszcie mi proszę czy słusznie przypuszczam że to od radzieckiej rusznicy ppanc oraz trochę więcej na temat konstrukcji tego naboju. Dlaczego pocisk składał się z dwóch części itp.? Ewentualnie gdzi moge o tym poczytać ? Pozdrawiam, Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem łuskę radziecką 12,7 x 107 (napisy 43 3 i gwiazdka)oraz odzielnie pocisk. W trakcie oczyszczania pocisku, stwierdziłem że składa się z dwóch części. Napiszcie mi proszę czy słusznie przypuszczam że to od radzieckiej rusznicy ppanc oraz trochę więcej na temat konstrukcji tego naboju. Dlaczego pocisk składał się z dwóch części itp.? Ewentualnie gdzi moge o tym poczytać ? Pozdrawiam, Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to nie jestem pewien kalibru. Znalazłem w jednym miejscu 2 sztuki, st mniemam że to raczej rusznica niz km. Może podpowiecie mi cos na podstawie symboli na łusce? Pls Help
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to łuska od wkm DSzK wz.1938.
Opracowany przez (D)iektiariewa,(Sz)pagina i (K)olesnikowa.
Literę K w skrócie DSzK można też tłumaczyć od ros. krupnokalibiernyj, czyli wielkokalibrowy. Ogólnie konstrukcja tego pierwszego, drugi opracował mechanizm zasilania, a trzeci skonstruował podstawę. Kaliber 12,7mm, masa naboju 125-137g, dł. naboju 146,7mm, masa pocisku 43,9-48,3g, masa prochu 18g. Pociski: przeciwpancerny zwykły, przeciwpancerno-zapalający, zapalający. Pocisk przeciwpancerny zwykły składa się z wewnętrznego rdzenia z twardej stali, koszulki ołowianej i zewnętrznego płaszcza. Nie wiem, o jakich dwóch częściach pocisku piszesz, ale jeżeli się wykopuje te pociski to zewnętrzny płaszcz jest mocno skorodowany i po obtłuczeniu rdzy zostaje tylko trochę ołowiu i rdzeń stalowy.
Te inne pociski zawierają masę zapalającą i masę rozrywająco-zapalającą.
Nie jest to na pewno półcalówka, bo łuska do niej ma chyba równe 100mm. Rusznice rosyjskie miały kaliber 14,5mm i były dwie PTRD wz.41 i PTRS wz. 41. Pierwsza Diektiariewa, druga Simonowa. PTRD była ładowana pojedynczo, a PTRS z miała magazynek i była cięższa i dłuższa nieznacznie od PTRD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie