Skocz do zawartości

Winian amonowo-sodowy do srebra słabej próby


kapuchy3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Mam zamiar zabrać się do delikatnego czyszczenia kilku srebrnych szelągów słabej próby (120-150 lub jak kto woli 2, 2 1/2) Zygmunta III Wazy. Zazwyczaj czyszczę srebro próby 200-500 odpowiednio słabszym lub silniejszym roztworem winianu amonowo-sodowego (5-10%), jednak jeszcze nigdy nie czyściłem nim srebra tak słabej próby. Zależy mi, żeby szelągi nabrały choć trochę srebrnego koloru (obecnie są prawie czarne), jednak ponieważ monetki są w dobrym stanie, nie chciałbym ich zniszczyć stosując sposoby przewidziane dla srebra silniejszej próby, które tutaj mogą okazać się zbyt agresywne. Prosiłbym zatem o poradę, czy mogę zastosować do tak słabej próby srebra odpowiednio słabszy roztwór (np. 3%) winianu amonowo-sodowego, czy też polecacie inne sposoby czyszczenia chemicznego albo czy po prostu do srebra tak słabej próby powinienem podejść jak do miedzi i zastosować właściwe dla niej sposoby czyszczenia (a właściwie konserwacji) nie licząc, że uda mi się nadać monetkom pierwotny kolor.
Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie